Reklama

Duszpasterze opowiadają

Żyję jak emigranci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak poinformował nas telefonicznie ks. Stanisław Iwańczak z Polskiej Misji Katolickiej Bożego Miłosierdzia w Neapolu, jego ośrodek tętni życiem duchowym i kulturalnym.
Z powodzeniem działa teatr, założony przy Ośrodku Polskim „Miseri Cordia”, w którym z młodzieżą pracuje nieoceniona pani Wiesława, emerytowana polonistka.
Dumą ks. Stanisława jest prowadzony przez niego kurs języka włoskiego. Jego uczestnicy uczą się w trzech grupach: dla początkujących, zaawansowanych i przygotowujących się do egzaminu państwowego z tego języka. Zajęcia odbywają się w każdy czwartek, a uczestniczy w nich łącznie ok. 60-70 osób. Dotychczas - o czym pisaliśmy w numerze 1. - egzamin państwowy przed komisją w Perugii zdało 25 podopiecznych ks. Stanisława. Dzięki wysokiej ocenie tych kursów kolejny taki egzamin odbędzie się w czerwcu br. już w Neapolu. Na dzień dzisiejszy chęć podejścia do egzaminu deklaruje ok. 100 osób. Warto również podkreślić, iż jedna z absolwentek ks. Stanisława uczy języka włoskiego w szkole prywatnej.
Kursy językowe nie są jedynymi prowadzonymi w Misji. Tradycyjnie, od grudnia ub. r. do kwietnia br. trwa kurs przedmałżeński, w którego prowadzeniu ks. Stanisławowi pomaga absolwentka KUL. Systematycznie w każdą niedzielę w ramach kursu organizowane są katechezy, spotkania z psychologiem, prawnikiem, lekarzem. Podczas ostatniego spotkania ks. Stanisław podejmował temat sakramentu Eucharystii. W grupie 70 osób uczęszczających na kurs 90% stanowią kobiety, co odzwierciedla również strukturę wspólnoty polskiej w Neapolu.
Zapytany o aktualności ks. Stanisław poinformował redakcję o grupie Polaków z Misji w Neapolu, którzy podczas pielgrzymki do Rzymu uczestniczyli w środę 18 lutego w audiencji generalnej oraz zaprosił na nauki rekolekcyjne, które na temat Wolność i odpowiedzialność głoszone będą w Wielkim Poście podczas coniedzielnych Mszy św. - To jedyna możliwa forma, ponieważ Polacy ciężko pracują przez cały tydzień - wyjaśnia ks. Stanisław.
Mimo tego zapracowania Polacy z Neapolu, w miarę możliwości chętnie angażują się we wspólnoty modlitewne, jak choćby grupa różańcowa i grupa pokutna, działa zespół liturgiczny i muzyczny. Grupa młodych uczestniczy w kursie biblijnym. Suplementem do pracy duszpasterskiej ks. Stanisława jest czasopismo Miłujcie się, którego 400 egzemplarzy rozprowadzanych jest co dwa miesiące.
- To fenomen - podkreśla ks. Stanisław - jestem w misji jedynym kapłanem, ale w pracy duszpasterskiej pomagają mi świeccy, przede wszystkim młodzież. Bez ich zaangażowania niewiele bym zrobił, tym bardziej że żyję jak emigranci, a mieszkam „przedpotopowo”. Wprawdzie brak drugiego kapłana ogranicza moje plany powołania do życia duszpasterstwa rodzinnego czy szkoły polskiej, ale z czasem może i ten problem się rozwiąże, przecież poprosiłem, by Chrystus został proboszczem mojej parafii.

Wysłuchała i notowała

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Samochód wjechał w ogrodzenie przy szkole, są ranni

2024-12-02 19:40

pixabay.com

Samochód wjechał w ogrodzenie przy szkole w stołecznej dzielnicy Wesoła. Osiem osób odniosło obrażenia – sześcioro dzieci i dwie osoby dorosłe – poinformował PAP rzecznik prasowy komendanta głównego PSP Karol Kierzkowski.

Więcej ...

„TAK dla edukacji, NIE dla deprawacji”. Projekt MEN skrajnie antyrodzinny i antyspołeczny

2024-12-02 16:38

PAP/Leszek Szymański

„TAK dla edukacji, NIE dla deprawacji” - z takimi hasłami protestowali wczoraj w Warszawie wszyscy, którym na sercu leży przyszłość naszych dzieci i wnuków, a tym samym przyszłość Polski. Zastąpienie wychowania do życia w rodzinie edukacją zdrowotną, to tak naprawdę propagandowe posunięcie - kiedy przeczytamy założenia podstawy programowej nowego przedmiotu, to okazuje się, że to w istocie edukacja seksualna. To nic innego, jak furtka do tego, żeby szkoły, ale przede wszystkim umysły dzieci oraz młodzieży otworzyć na seksualizację, na promowanie ideologii LGBT+, jednym słowem na deprawację, która z rzetelną edukacją nie ma nic wspólnego.

Więcej ...

Nowy ekonom KEP

2024-12-03 12:05

BP KEP

Ks. Marcin Kokoszka przejął 3 grudnia urząd ekonoma Konferencji Episkopatu Polski. Zastąpi on ks. prał. Janusza Majdę, który pełnił tę funkcję przez trzy kolejne kadencje. Podpisanie stosownych dokumentów odbyło się w Sekretariacie KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Wiadomości

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Arcybiskup zmienia określenie „czarny” Nazarejczyk -...

Kościół

Arcybiskup zmienia określenie „czarny” Nazarejczyk -...

Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie

Wiara

Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie

Jaka jest dziś moja wiara?

Wiara

Jaka jest dziś moja wiara?

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Potrzeba czytania znaków

Wiara

Potrzeba czytania znaków

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Kościół

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Wiara

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...