Reklama

Wystawa w Muzeum na Zamku w Lublinie

„Świat w obiektywie National Geographic"

Niedziela lubelska 9/2004

Wielka wystawa fotografii „Świat w obiektywie National Geographic” zawitała już do Lublina. Od 13 lutego do 17 marca wspaniałą fotograficzną podróż można przeżyć w Muzeum Lubelskim, przy ul. Zamkowej 9. Niewątpliwą atrakcją wśród prezentowanych zdjęć - najlepszych w historii National Geographic - jest fotografia autorstwa Steva McCurry’ego, ukazująca odnalezioną po 17 latach słynną Afgankę, której zielone oczy pozostały w pamięci milionów ludzi. W programie ponadto pokazy filmów, prezentacje multimedialne i kiermasz wydawnictw National Geographic.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

100 niezwykłych zdjęć przedstawia fascynujący obraz naszej planety od początku XX w. po teraźniejszość, widziany oczami najznakomitszych fotografów National Geographic, a także wyjątkowy portret współczesnej Polski w obiektywie fotografów stale współpracujących z polską edycją magazynu. Fotograficzna podróż obejmuje Europę, w tym szczególnie Polskę, Azję, Afrykę i Bliski Wschód, obie Ameryki oraz wyspy rozsiane po oceanach. Niepowtarzalne chwile utrwalone na kliszach fotograficznych składają się na, nie mający sobie równego, portret świata ostatnich stu lat - najstarsza fotografia pochodzi z 1907 r. - widziany przez pryzmat codziennego życia, tradycji, kultury i przyrody.
Siła oddziaływania prezentowanych na wystawie zdjęć - arktycznego wilka uchwyconego w skoku z kry na krę czy słynnej Afganki Sharbat Guli - nie maleje z upływem czasu. To rezultat pracy światowej sławy fotografów National Geographic, wśród których są: Steve McCurry, Sam Abell, William Albert Allard, Jodi Cobb, David Doubilet, David Alan Harvey, Chris Johns, Emory Kristof, Frans Lanting, Nick Nichols, James Stanfield, Tomasz Tomaszewski i wielu innych. Niewątpliwą atrakcją wystawy jest zdjęcie autorstwa Steva McCurry’ego, ukazujące odnalezioną po 17 latach słynną Afgankę. Wykonane przez niego w 1984 r. w obozie dla uchodźców w Nasir Bagh w Pakistanie zdjęcie tajemniczej afgańskiej dziewczynki o niezapomnianych zielonych oczach, widziały miliony ludzi: na okładce magazynu National Geographic z czerwca 1985 r., w albumie Oczami fotografów i na wystawach prezentowanych na całym świecie. Przez siedemnaście lat nikt nie znał jej imienia. Słynna Afganka Sharbat Gula została odnaleziona przez McCurry’ego i ekipę telewizji National Geographic Explorer dopiero w styczniu 2002 r. Wówczas to ponownie stanęła twarzą w twarz ze światem.
Prezentowane podczas wystawy zdjęcia pochodzą z przygotowanego przez National Geographic albumu pt. Świat w obiektywie National Geographic, który zawiera ponad 230 starannie wybranych fotografii - najlepszych w historii National Geographic - oraz z pierwszego polsko-angielskiego wydania specjalnego magazynu National Geographic pt. Polska, będącego plonem czteroletniej działalności National Geographic w naszym kraju i poświęconego w całości Polsce.
„Świat w obiektywie National Geographic” to czwarta wielka wystawa fotografii National Geographic prezentowana w Polsce. Jej inauguracja zbiega się z czwartą rocznicą działalności polskiej edycji magazynu National Geographic. Wcześniejsze wystawy, zatytułowane: Oczami fotografów (1999-2000), Oblicza świata (2000-2001) i Egipt z lotu ptaka (2002-2003), obejrzało ponad siedemset tysięcy widzów. Harmonogram najnowszej fotograficznej prezentacji obejmuje 10 miast: Warszawę, Wrocław, Łódź, Lublin, Poznań, Katowice, Szczecin, Gdańsk, Toruń i Kraków. Głównym sponsorem wystawy jest Raiffeisen Bank Polska SA. W lubelskim Muzeum na Zamku wystawę można oglądać we wszystkie dni tygodnia w godz. 10.00-18.00, bilety kosztują 8 zł normalny oraz 5 zł ulgowy. Serdecznie zapraszamy!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Ćwierć wieku Akcji Katolickiej w Witnicy

2024-05-06 09:32
Po Mszy św. przed pomnikiem św. Jana Pawła II - patrona Akcji Katolickiej  wszyscy uczestnicy odśpiewali

Robert Burzyński

Po Mszy św. przed pomnikiem św. Jana Pawła II - patrona Akcji Katolickiej wszyscy uczestnicy odśpiewali "Barkę"

Najpierw była Msza św., a później kwiaty, życzenia i tort jubileuszowy. Tak Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Witnicy świętował 25 – lecia istnienia.

Więcej ...

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?