Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: wprowadzenie relikwii bł. Maksymiliana Binkiewicza, kapłana i męczennika

ks. Mariusz Frukacz

„Bł. ks. Maksymilian Binkiewicz to piękny i żarliwy kapłan. Był człowiekiem modlitwy i wielkiej gorliwości apostolskiej” – mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który wieczorem 29 października przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, w rocznicę konsekracji świątyni. Msza św., która była również dziękczynieniem za istnienie Kościoła częstochowskiego, połączona była z wprowadzeniem relikwii bł. Maksymiliana Binkiewicza, kapłana i męczennika z Dachau.

Mszę św. z arcybiskupem koncelebrowali m. in. ks. prał. Teofil Siudy, prepozyt kapituły Bazyliki Archikatedralnej, ks. prał. Włodzimierz Kowalik, wikariusz biskupi ds. ekonomiczno–administracyjnych archidiecezji częstochowskiej, ks. kan. Jan Niziołek, proboszcz parafii archikatedralnej Świętej Rodziny i ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

W uroczystościach wzięli udział m. in. klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, osoby życia konsekrowanego. Podczas uroczystej liturgii śpiewy wykonał chór „Basilica Cantans” pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego.

Reklama

W homilii abp Nowak nawiązując do rocznicy konsekracji Bazyliki Metropolitalnej podkreślił, że „każda katedra to wielka świętość” - Szczęśliwi jesteśmy, że są świątynie, kościoły porywające nas do miłości Bożej. A ta świątynia to świątynia stacyjna. Odgrywa szczególną rolę w dziejach pielgrzymowania na Jasną Górę – mówił abp Nowak.

„Trzeba nam prawdę o tej świątyni zatrzymać w sercu” – kontynuował abp Nowak i dodał, że „każda katedra przypomina nam tajemnicę Kościoła. Nasze życie nie miałoby sensu, gdyby nie było Jezusa, Odkupienia i krzyża. Jezus założył Kościół, aby być z nami. Każda świątynia jest domem Boga i bramą nieba. Mamy sens istnienia, bo stajemy się świątynią”.

Zobacz zdjęcia: Wprowadzenie relikwii bł. Maksymiliana Binkiewicza

Arcybiskup przypomniał, że „od chrztu świętego żyjemy w Kościele” - Mamy Kościół, a w nim mamy wszystko, Jezusa, sakramenty, Ewangelię, kapłanów. Bóg działa przez Kościół. Nie ma chrześcijaństwa bez wyznania, że wierzę w Kościół. Bóg nas zbawia w Kościele, dotyka mnie przez Kościół – przypomniał arcybiskup.

Reklama

Mówiąc o tajemnicy Kościoła abp Nowak podkreślił, że „Kościół jest Oblubienicą Chrystusa. Jezus jest Oblubieńcem Kościoła” i za św. Janem od krzyża przypomniał, że „Jezus jest nieszczęśliwie zakochany w duszach ludzkich, w człowieku”.

Abp Nowak wskazał również na zobowiązania, do realizacji których jest wezwany każdy wierzący – Trzeba kochać Boga, kochać Jezusa. Jezus powinien być naszym Oblubieńcem. Miłość to wierność. Trzeba, abyśmy byli wierni. Trzeba odnawiać wierność Kościołowi – wołał abp Nowak.

Arcybiskup senior wskazał na znaczenie obecności w murach archikatedry kaplicy błogosławionych męczenników Kościoła częstochowskiego: ks. Ludwika Roch Gietyngiera, ks. Maksymiliana Binkiewicza i s. Kanuty Chrobot, nazaretanki - Kaplica ta należy do wielkich skarbów archikatedry. Kościół częstochowski był jednym z najbardziej umęczonych w czasie II wojny światowej – podkreślił arcybiskup senior.

Abp Nowak zaznaczył, że relikwia z szat, nitka z pasiaka, które bł. ks. Maksymilian Binkiewicz nosił na sobie w obozie w Dachau „to znak, że ten błogosławiony jest z nami obecny”.

Były metropolita częstochowski odnosząc się do współczesności zaznaczył również, że „przeżywamy czasy zdrady Boga” - Europa zdradza Boga. Niewierność wobec Chrystusa to najstraszniejsze zło. To przede wszystkim zdrada wobec Bożych przykazań – mówił abp Nowak i dodał: „Ideologia genderyzmu prowadzi do zniszczenia człowieka”.

„Polsko nie niszcz siebie!” – zakończył arcybiskup przypominając słowa św. Jana Pawła II.

Po homilii abp Nowak dokonał poświęcenia relikwii bł. ks. Maksymiliana Binkiewicza i uroczyście przeniósł je do kaplicy błogosławionych męczenników Kościoła częstochowskiego.

Po Mszy św. wierni oddali cześć relikwiom przez ucałowanie.

Bł. ks. Maksymilian Binkiewicz urodził się 21 lutego 1908 r. we wsi Żarnowiec w powiecie olkuskim, w rodzinie Romana i Stanisławy z domu Czubasiewicz. Sakrament chrztu św. otrzymał w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo edukację szkolną odbywał w rodzinnej miejscowości, następnie w Pilicy, Krakowie i Olkuszu. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości, w czerwcu 1926 r. rozpoczął starania o przyjęcie do Seminarium Duchownego diecezji częstochowskiej w Krakowie. Studia filozoficzno-teologiczne rozpoczął 2 października 1926 r., uczęszczając również na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Świecenia kapłańskie otrzymał na Jasnej Górze z rąk bp. Teodora Kubiny 21 czerwca 1931 r. Na jego obrazku prymicyjnym zapisane były słowa św. Bernarda „O, jak pięknie i miło zamieszkać w Twoim Sercu”. Po święceniach Ksiądz Biskup powierzył mu funkcję prefekta w Seminarium Duchownym diecezji częstochowskiej w Krakowie. Ks. Binkiewicz kontynuował równocześnie studia teologiczne na UJ, które uwieńczył tytułem magistra teologii w 1933 r.

W dalszych latach swojego kapłańskiego życia ks. Maksymilian Binkiewicz pracował wśród młodzieży i nauczycieli w Sosnowcu i Wieluniu, m.in. pełnił funkcję prefekta w Prywatnym Gimnazjum Męskim im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, które pełniło funkcję Niższego Seminarium Duchownego dla diecezji częstochowskiej. W okresie II wojny światowej jako kapłan pracujący w parafii w Konopnicy (Warthegau) został aresztowany przez Niemców 6 października 1941 r., a następnie wywieziony do obozu przejściowego w Konstantynowie k. Łodzi, później do obozu koncentracyjnego w Dachau. Tu zakończył życie 24 czerwca 1942 r., wcześniej straszliwie pobity przez strażnika niemieckiego.

Ks. Maksymilian Binkiewicz został ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 r.

2016-10-30 00:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dobry użytek z makulatury

www.pexels.com

Oddajesz stare gazety czy książki i pomagasz innym. Proste? Proste. Tylko tyle i aż tyle.

Więcej ...

Leon XIII. Papież kwestii społecznej

wikipedia.org

Więcej ...

Archidiecezja warszawska: komunikat ws. organizowania I Komunii Świętych

2021-04-20 15:26

Mirosław Wiśniewski

Obowiązek przygotowania dzieci do I Komunii Świętej spoczywa przede wszystkim na rodzicach, którzy są pierwszymi katechetami dla swoich dzieci. Termin uroczystości proboszcz ustala w porozumieniu z rodzicami. Należy rozważyć przystępowanie dzieci do sakramentu w małych grupach lub nawet indywidualnie, uwzględniając zasady reżimu sanitarnego - brzmi komunikat Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży warszawskiej kurii metropolitalnej w sprawie organizowania tegorocznych I Komunii Świętych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak czytać Biblię?

Kościół

Jak czytać Biblię?

Uwaga oszuści!

Niedziela Wrocławska

Uwaga oszuści!

Morawiecki: każdy obywatel powyżej 18 roku życia otrzyma...

Wiadomości

Morawiecki: każdy obywatel powyżej 18 roku życia otrzyma...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Nowe cuda świętego stygmatyka

Wiara

Nowe cuda świętego stygmatyka

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Kościół

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Wiara

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Biskup z charyzmatem radości

Niedziela Częstochowska

Biskup z charyzmatem radości