z udziałem kombatantów z około 50 organizacji pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się koncert „POLSKA - Zasłużonym dla Ojczyzny”.
Muzyczno-patriotyczne wydarzenie organizowane jest już po drugi. Będzie oddaniem hołdu tym, którzy walczyli naszą wolność i niepodległość . Koncert organizuje Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Fundacja Cultura Memoriae, Filharmonia Narodowa w Warszawie w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Pamięci Narodowej oraz Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa. To wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko połączy pokolenia, ale także zgromadzi tak licznie środowisko kombatanckie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– W Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie znajdą się zarówno przedstawiciele pokolenia ukształtowanego przez II Rzeczpospolitą oraz młode pokolenia Polaków - harcerzy, strzelców, uczniów szkół, które dziedziczą tradycje związane z Polskim Państwem Podziemnym – zapowiedział podczas konferencji prasowej p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Zwrócił uwagę, że „nad salą będzie unosił się duch tych samych wartości”.
Reklama
Jak mówił, należą do nich służba Rzeczypospolitej i służba drugiemu człowiekowi. Podkreślił, że ważne jest, aby młode pokolenie Polaków uczyło się tych wartości od osób, które walczyło o wolną Polskę m.in. w Armii Krajowej i Narodowych Siłach Zbrojnych.
„Niepodległość to święte słowo dla wszystkich Polaków. Niektórych zasłużonych nie ma już z nami, ale wielu z nich będzie obecnych na koncercie, który ma być dowodem naszej wspólnej, narodowej dbałości o uhonorowanie żyjących świadków historii i wszystkich tych, których pożegnaliśmy” - zaznacza prezes Fundacji Cultura Memoriae Hanna Nowakowska i dodaje:
– Miejsce koncertu także zostało wybrane nieprzypadkowo. Warszawa, o której mówi się <
Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Warszawa, uczestnik walk podczas Powstania Warszawskiego na Pradze, Stanisław Krakowski podkreśla: – Oddajemy hołd bohaterom, którzy polegli na szlaku walki o wolność Polski. Nasze pokolenie przeżyło ten czas, żeby dać świadectwo o tych wydarzeniach.
Natomiast Krystyna Zając, była więźniarka obozu koncentracyjnego Ravensbrück, która uczestniczyła w ubiegłorocznym koncercie „POLSKA - Zasłużonym dla Ojczyzny” zorganizowanym z okazji 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej, mówi:
Reklama
– Moje pokolenie więźniarek jest zobowiązane do przekazania wiedzy o tym, co zgotował nam los, w jak wyrafinowany i bestialski sposób moje koleżanki były mordowane przez okupanta - zaznacza Krystyna Zając, podkreślając, że spotkanie pokoleń podczas koncertu to okazja do tego, aby dzielić się tą historią z młodym Polakami. – Echo tych, które oddały swoje życie z miłości do Ojczyzny nigdy nie może zamilknąć.
One zachowały się jak trzeba wobec naszej Ojczyzny - mówi była więźniarka KL Ravensbrück. Krystyna Zając, która pomagała Powstańcom Warszawskim do ostatnich chwil upadku Starego Miasta, zaznacza: – My odchodzimy, ale mamy nadzieję, że rodziny i kolejne pokolenia nie zatrą śladu o obozie, który miał zniszczyć polską inteligencję.
W sobotę, 12 listopada, na scenie Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi światowej sławy saksofonistka Alina Mleczko. Wykona ona sonatę e-moll Jerzego Derfla na saksofon i kwintet smyczkowy. Potem Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Tadeusza Karolaka wykona muzykę filmową Michała Lorenca m.in. do filmów „Jan Paweł II”, „Czarny Czwartek” czy „Różyczka”. Spotkanie poprowadzi aktor Jerzy Zelnik, który przypomni poezję obozową.