Reklama

Dziecko czeka...

Niedziela łomżyńska 10/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Diecezji Łomżyńskiej został powołany przez Biskupa Łomżyńskiego dekretem z 7 października 2002 r. i wpisany do rejestru placówek opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez Wojewodę Podlaskiego. Celem Ośrodka jest zapewnienie dziecku, pozbawionemu opieki rodziców, jak najlepszych warunków w rodzinie adopcyjnej, zastępczej lub w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Ośrodek, realizując swoje zadania, kieruje się dobrem dziecka, poszanowaniem jego praw oraz wartościami chrześcijańskimi.
Do zadań Ośrodka należy m. in.:

pomoc samotnym matkom przed i po urodzeniu dziecka, pozyskiwanie, szkolenie i kwalifikowanie kandydatów na rodziców adopcyjnych lub zastępczych, gromadzenie informacji o dzieciach, które mają być adoptowane lub umieszczone w rodzinie zastępczej, dobór rodziny adopcyjnej właściwej ze względu na potrzeby dziecka, udzielanie pomocy rodzinom w przygotowaniu wniosków o adopcję lub ustanowienie rodziny zastępczej, doradztwo rodzinom naturalnym w zakresie wychowania i opieki nad dzieckiem.

Według obowiązujących przepisów ośrodki adopcyjne mają za zadanie przygotowanie kandydatów do przyjęcia dziecka, uregulowanie sytuacji prawnej dziecka oraz dopełnienie innych formalności wymaganych przez sąd. W Polsce istnieje kilkadziesiąt ośrodków adopcyjnych publicznych i niepublicznych, w tym osiemnaście katolickich, uprawnionych do przeprowadzania postępowania przygotowującego rodziców do adopcji. Postanowienie o adopcji, czyli przysposobieniu, wydaje Sąd Rodzinny.
Jakie warunki trzeba spełniać, aby adoptować dziecko?
Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy jest placówką reprezentującą interesy dziecka. Ze względu na jego dobro jest ono powierzane tej lub innej rodzinie. Małżonkowie, którzy starają się o to, by być rodziną adopcyjną lub zastępczą, muszą być poznani przez pracowników Ośrodka, przygotowani do podjęcia nowej roli społecznej oraz zakwalifikowani przez Komisję Kwalifikacyjną Ośrodka.
Wymogi formalne dotyczące rodzin adopcyjnych i zastępczych w Katolickim Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym w Łomży:

obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania w kraju, niekaralność, dobre zdrowie fizyczne i psychiczne kandydatów (brak chorób społecznych i uzależnień), zawarty związek małżeński (małżeństwo sakramentalne), warunki materialne i mieszkaniowe umożliwiające wychowanie dziecka, różnica wieku między małżonkami a adoptowanym dzieckiem nie większa niż 40 lat, uczestnictwo obojga małżonków w toku kwalifikacyjnym, dojrzałość decyzji o przysposobieniu dziecka u obojga małżonków.

Jak odbywa się przygotowanie kandydatów do zastępczego rodzicielstwa?
W pracy z kandydatami korzystamy z programu „Dziecko czeka...”, który powstał w oparciu o doświadczenia Katolickich Ośrodków Adopcyjnych. Zanim nastąpi spotkanie z dzieckiem, kandydaci na rodziców adopcyjnych muszą się dobrze zastanowić nad swoją decyzją, umożliwić poznanie siebie, aby pracownicy Ośrodka mieli przekonanie, że małżeństwo, któremu będzie powierzone osierocone dziecko, stworzy mu kochającą, bezpieczną i mądrą rodzinę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski odebrał nagrodę im. Henryka Pobożnego

2025-04-06 09:27

ks. Waldemar Wesołowski

Już po raz VI Bractwo Henryka Pobożnego działające w Legnicy wręczyło nagrodę im. Henryka Pobożnego.

Więcej ...

Kard. C. Aós Braco kończy 80 lat – 136 purpuratów-elektorów

2025-04-05 21:01

Episkopat Flickr

W niedzielę 6 kwietnia kończy 80 lat arcybiskup metropolita-senior Santiago de Chile kard. Celestino Aós Braco OFM Cap., tracąc tym samym prawo udziału w przyszłym konklawe. Obecnie liczba uprawnionych do wyboru kolejnego papieża wynosi 136, a pozbawionych tego prawa - 116. Purpurat chilijski (choć urodzony w Hiszpanii) jest jednym z pięciu kapucynów w Kolegium Kardynalskim.

Więcej ...

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:01

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami