Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: pielgrzymka 5 tys. górników

Jasna Góra

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Uczestnicy 26. Pielgrzymki Górników modlili się dziś na Jasnej Górze w intencji polskiego górnictwa, o bezpieczeństwo w kopalniach oraz o roztropność dla rządzących. Uczestniczyło w niej 5 tys. przedstawicieli różnych branż górnictwa i ich rodzin. - Wasza praca jest niezmiernie potrzebna krajowi - powiedział w homilii bp Andrzej Siemieniewski.

Nawiązując do obchodzonej dziś w Kościele uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata i przyjmowania przez katolików Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana, bp Siemieniewski podkreślił, że jest to czas, by w nowy sposób, z nową mocą i z nowym zapałem wyznawać odwieczne panowanie i królowanie Jezusa Chrystusa. Jest to potrzebne zarówno w indywidualnym wymiarze „w sercach poszczególnych wierzących”, w całym narodzie, w całym państwie i w poszczególnych wspólnotach – przekonywał biskup.

Nie możemy nie zauważyć – podkreślił bp Siemieniewski – że to zapraszanie Chrystusa, aby swobodnie i z mocą królował zbiega się z zakończeniem Roku Miłosierdzia i wyjaśniał: „Miłosierdzie Boże, które jest miłosierdziem czynnym nie jest miłosierdziem bezładnym i bezradnym, jest miłosierdziem czynnym, które zmienia. Zmienia ludzkie serca, zmienia ludzkie relacje, zmienia sytuacje życiowe i zmienia także relacje społeczne, zmienia także relacje narodów”.

Reklama

Zdaniem wrocławskiego biskupa pomocniczego właśnie moment przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana zbiegający się z kresem Roku Miłosierdzia to „stosowna chwila, by prosić Chrystusa, by zaczął z nową mocą królować, by Jego miłosierdzie, które ma moc postawić nasze stopy na skale, zaczęło także działać w skali społecznej i w skali narodowej”.

Zwracając się do górników bp Siemieniewski zachęcał, by królowanie Chrystusa „zabrzmiało także swoim właściwym odcieniem we wspólnocie górniczej”. Zdaniem biskupa powinno ono przejawiać się także we wzajemnym odnoszeniu się do siebie w górniczym środowisku, a także w tym, jak my jako naród, jako Polska, jako kraj traktujemy górników oraz we wdzięczności za ich trud niebezpiecznej pracy.

Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność Kazimierz Grajcarek powiedział, że "niskie ceny węgla, mały popyt to główne bolączki polskiego górnictwa, aczkolwiek teraz to się trochę zmienia". Zauważył, że w ciągu minionych 26 lat obecności górników na Jasnej Górze, wiele w tej branży zmieniło się na dobre, a są to zmiany widoczne na wielu płaszczyznach, jedną z nich na pewno jest większe bezpieczeństwo - zmniejsza się ilość wypadków.

Reklama

Szef związkowców dodał, że bardzo wysoko mamy postawione ratownictwo górnicze, a jedna z naszych drużyn ratowniczych – z kopalni „Bobrek” – zdobyła mistrzostwo świata. Za to też trzeba szczególnie podziękować, bo ratownictwo to jest szczególny zawód; kiedy wszyscy uciekają, to my ratownicy wchodzimy i to jest piękne, że nie dbając nawet o własne zdrowie i życie ratujemy innych –zauważył Grajcarek.

Tradycyjnie górnicza pielgrzymka rozpoczęła się nieopodal Jasnej Góry, przy kościele pw. św. Barbary, patronki górników. Następnie górnicy w galowych strojach, z pocztami sztandarowymi wyruszyli na Jasną Górę. Przy pomniku Prymasa Tysiąclecia delegacje górników złożyły kwiaty. Kolejnym punktem pielgrzymki była Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich. W południe w kaplicy Matki Bożej uczestniczyli w Eucharystii.

Pielgrzymka zgromadziła górników ale też pracowników elektrowni i elektrociepłowni. Przybyły rodziny górnicze, emeryci i renciści.

Organizatorem spotkania był Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”. Pielgrzymka odbyła się tradycyjnie na kilka dni przed przypadającą 4 grudnia tzw. „Barbórką”, czyli świętem górniczym wypadającym we wspomnienie patronki przemysłu wydobywczego - św. Barbary.

2016-11-20 17:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Akcja ratownicza po wypadku w kopalni Mysłowice-Wesoła

Pixabay

Dwaj górnicy z kopalni Mysłowice-Wesoła są poszukiwani po wypadku, do którego doszło w czwartek po południu przy jednej ze ścian wydobywczych tej kopalni. Trwa akcja ratownicza.

Więcej ...

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09
Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

Więcej ...

Z potrzeby serca

2021-09-27 08:58
Stefan Karski (fot. z 2005 r.).

Władysław Burzawa

Stefan Karski (fot. z 2005 r.).

Kielecki Teatr Lalki i Aktora Kubuś obchodzi w tym roku 65 rocznicę powstania. Był tworzony w trudnym okresie dla państwa polskiego, kiedy niewiele osób myślało o kulturze dla najmłodszych. Wizjonerem, który spowodował, że Teatr powstał, był pochodzący z Kresów Stefan Karski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Wiara

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

W trosce o zbawienie

W trosce o zbawienie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych