Reklama

Wiosna dla Kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Odnowa w Duchu Świętym posiada szereg charakterystycznych cech, lecz nie może ona zostać do nich zredukowana, tak więc Odnowa w Duchu Świętym nie jest tylko wezwaniem do osobistej świętości - oczywiście Bóg nas do niej wzywa, ale nie wyłącznie do niej. Odnowa nie jest tylko drogą intensywnej modlitwy - z pewnością modlitwa stanowi ważną część Odnowy, ale nie jest jej istotą. Odnowa nie jest wyłącznie nowym, zdynamizowanym sposobem ewangelizacji, bo również poza Odnową wiele osób jest ewangelizowanych”. Tak o Odnowie w Duchu Świętym mówi ks. Mariusz Mik, duszpasterz Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Rzeszowskiej. Zgodnie z przekonaniem ks. Mariusza Bóg daje Kościołowi takie dary, jakie są mu w danym czasie potrzebne. Również dzisiaj Bóg wylewa swojego Ducha, aby odnowić Kościół i takie odnowienie Kościoła jest najbardziej właściwym rozumieniem Odnowy w Duchu Świętym.
Charyzmatyczność jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech Odnowy w Duchu Świętym. Charyzmat jest łaską, darem „darmo danym”, który otrzymuje każdy chrześcijanin, aby służyć Kościołowi. Najważniejszymi charyzmatami są wiara, nadzieja i miłość. Św. Paweł w listach kilkakrotnie przedstawia „katalog” darów, którymi Duch Święty obdarza swój Kościół. Wśród nich są te powiązane z najważniejszym darem - miłością i również takie, poprzez które Duch Święty „pokazuje”, że istnieje oraz że jest Bogiem. Wśród tych epifanicznych darów św. Paweł wymienia te dotyczące proroctwa, posługi uzdrawiania, modlitwy w językach, rozeznawania. Odnowa w Duchu Świętym niejako powraca do doświadczenia charyzmatów i mówi, że również dzisiaj dary te są obecne w Kościele. Oczywiście Odnowa, tak jak i cały Kościół, jest chrystocentryczna, ponieważ Duch Święty, gdy przychodzi do Kościoła, przynosi Jezusa Chrystusa i mówi w naszych sercach „To jest Pan. To jest Pan Twojego życia. Ty wyznaj to, że to jest Pan twojego życia”.
Czym więc jest Odnowa? Niektórzy mówią, że jest ruchem. Ruch jednak związany jest z pewną formą instytucji, natomiast Odnowa, zdaniem ks. Mariusza, jest rodzajem wewnętrznego poruszenia w Kościele. Nie narzuca ona obowiązków ani stylu życia. Jest to raczej, zgodnie ze sformułowaniem, którego wobec Odnowy w Duchu Świętym używał Papież Paweł VI, „wiosna w Kościele”. Dla zachowania minimum organizacyjnego oraz koordynacji działań Odnowy w Duchu Świętym na całym świecie, wymiany doświadczeń, informacji i wzajemnej pomocy zostały powołane tzw. Międzynarodowe Służby Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej kierowane przez Radę Katolicką Odnowy Charyzmatycznej, które mają swoją siedzibę przy Kurii Rzymskiej. Natomiast za koordynację działań Odnowy w Duchu Świętym w Polsce jest odpowiedzialny Krajowy Zespół Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym. Składa się z koordynatorów, kapłanów i świeckich poszczególnych diecezji lub też rejonów Polski. Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym różnią się między sobą, np. stylem funkcjonowania i rodzajem posługiwania, w zależności od tego, czy istnieją one na Wyspach Owczych, w Rosji, Afryce, Ameryce, Chicago, Wiedniu, Warszawie czy Rzeszowie. Katolicki Ruch Odnowy jest największym ruchem w kościele katolickim na świecie, jest z nim związanych ok. 80 mln katolików. Wszystkich katolików jest w tej chwili przeszło miliard.
Różnorodność wspólnot Odnowy w Duchu Świętym i rodzajów ich posługiwania występuje także w diecezji rzeszowskiej. Poszczególne wspólnoty posiadają swoich moderatorów (liderów), opiekunów - kapłanów oraz animatorów odpowiedzialnych za funkcjonowanie grupy. Ks. Mariusz podkreśla, że w diecezji rzeszowskiej bp Kazimierz Górny z otwartym sercem przyjął Odnowę i pobłogosławił ją. Niektóre ze wspólnot naszej diecezji podejmują posługę czysto ewangelizacyjną, są one wtedy wielką pomocą dla kapłana. Na przykład jedna ze wspólnot systematycznie współpracuje z duszpasterzem zakładu karnego w Załężu. Posługa wspólnoty może polegać na współprowadzeniu rekolekcji, ale też może przyjąć formę wsparcia modlitewnego dla kapłana oraz uczestników rekolekcji czy członków duszpasterstwa. Forma modlitwy wstawienniczej jest realizowana przez wiele grup. W niektórych parafiach są ustalone dni i godziny, w których ludzie wiedzą, że mogą przyjść i że ktoś się za nich pomodli. W Rzeszowie taką posługę pełnią trzy wspólnoty: przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (podczas co drugiego spotkania ma miejsce taka modlitwa wstawiennicza), przy parafii pw. Świętej Rodziny (w każdą niedzielę po wieczornej Mszy św. dla młodzieży) oraz wspólnota przy parafii pw. Matki Bożej Saletyńskiej. Ks. Mariusz zaznacza, że wierni często przychodzą i korzystają z tej posługi.
W każdy ostatni poniedziałek miesiąca o godz. 19.00 w dolnym kościele pw. Matki Bożej Saletyńskiej gromadzą się wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, aby celebrować Eucharystię. Jest ona połączona z modlitwami uwielbienia, dziękczynienia oraz modlitwą o uzdrowienie zarówno duchowe, jak i fizyczne. Jak podkreśla ks. Mariusz, w tych Eucharystiach uczestniczy bardzo wiele osób. Mówi on o wielu świadectwach nawrócenia, zmiany życia, również o uzdrowieniach duchowych i fizycznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Białoruś: reżim Łukaszenki wydala polskich duchownych

2026-05-03 17:59

Karol Porwich/Niedziela

Trzech księży katolickich, obywateli Polski, którzy przez wiele lat pełnili posługę na Białorusi, zostało zmuszonych do opuszczenia tego kraju. Wszyscy pełnili posługę w diecezji witebskiej - donosi portal Znad Niemna.

Więcej ...

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Więcej ...

Leon XIV podziękował Stowarzyszeniu „Meter” ks. Di Noto

2026-05-04 17:31
ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Rędzioch

ks. Fortunato Di Noto

Wśród pozdrowień, jakie Leon XIV skierował po modlitwie maryjnej Regina Coeli, znalazły się również te skierowane do włoskiego Stowarzyszenia „Meter”, które od dawna walczy z nadużyciami, głównie seksualnymi, na dzieciach: „Pozdrawiam Stowarzyszenie ‘Meter’, które od trzydziestu lat angażuje się w ochronę nieletnich przed plagą nadużyć, angażując wspólnoty kościelne i społeczne, szkoląc je w zakresie wspierania ofiar i angażując się w działania prewencyjne. Dziękuję za Państwa służbę!”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podano szczegóły uroczystości pogrzebowych abp. Józefa...

Kościół

Podano szczegóły uroczystości pogrzebowych abp. Józefa...

Kolejne podpalenie świątyni katolickiej

Kościół

Kolejne podpalenie świątyni katolickiej

Zmarł abp Józef Michalik

Kościół

Zmarł abp Józef Michalik

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie otwarte

Wiara

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie otwarte

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Czy w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej...

Kościół

Czy w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej...

Świdnica. Zmarł ks. Paweł Traczykowski, miał 42 lata

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Zmarł ks. Paweł Traczykowski, miał 42 lata

W Szwajcarii udzielono Komunii świętej... psom. Nie...

Kościół

W Szwajcarii udzielono Komunii świętej... psom. Nie...

Nowenna do św. Józefa Rzemieślnika o znalezienie dobrej...

Wiara

Nowenna do św. Józefa Rzemieślnika o znalezienie dobrej...