Reklama

Paweł Wysoki
W otwarciu wystawy uczestniczyła młodzież z lubelskich szkół

Wilno w Lublinie

2016-12-07 18:31

Urszula Buglewicz

Dzięki europosłowi Mirosławowi Piotrowskiemu, od 7 grudnia w lubelskim Ratuszu (pl. Łokietka) prezentowana jest wystawa pt. „Wilno Miasto Miłosierdzia”. 16 barwnych tablic nawiązuje treścią do ustanowionego przez papieża Jana Pawła II kultu Bożego Miłosierdzia. Ekspozycja ukazuje najważniejsze miejsca w Wilnie, związane z obrazem Jezusa Miłosiernego, św. Faustyną Kowalską i bł. ks. Michałem Sopoćką. Pomysłodawcą jest ks. Mariusz Marszałek, koordynator Roku Miłosierdzia w Archidiecezji Wileńskiej, a do realizacji przedsięwzięcia przyczynił się m.in. przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie europoseł Waldemar Tomaszewski. Lubelska prezentacja wystawy jest kolejną po Wilnie, Strasburgu i Senacie RP.

Paweł Wysoki
Od prawej: Mirosław Piotrowski, Waldemar Tomaszewski, Krzysztof Komorski

W oficjalnym otwarciu wystawy uczestniczyli jej twórcy z Litwy. - To dla nas bardzo ważne, że możemy gościć w Lublinie. Wilno zawsze było miastem bliskim dla polskiej kultury i dla polskiej historii. Tragiczne dzieje sprawiły, że dziś żyjemy poza granicami RP, ale mocno pielęgnujemy nasze tradycje, polskość i wiarę katolicką - mówił Waldemar Tomaszewski. Ks. Mariusz Marszałek, wskazując na tytuł wystawy, podkreślał, że nie jest on przypadkowy, bo Wilno przez obecność s. Faustyny, której objawiał się Pan Jezus, w pełni zasługuje na miano „miasta Miłosierdzia”. Ks. Marszałek obdarował uczestników spotkania miniaturowymi obrazkami Jezusa Miłosiernego. - Podobne obrazki, nazwane „agnuskami”, były bardzo rozpowszechnione w Wilnie podczas II wojny światowej. Dziś niech będą nie tylko pamiątką, ale przede wszystkim wezwaniem, by wciąż stawać się prawdziwymi Apostołami Bożego Miłosierdzia - mówił kapłan. Z kolei europoseł Mirosław Piotrowski podkreślał, że chociaż Jubileuszowy Rok Miłosierdzia został oficjalnie zamknięty, to Boże Miłosierdzie nie ma granic.

Tagi:
wystawa

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Pielgrzymka z Kamieńska

Pielgrzymka z Kamieńska

Bajki kontra choroba

Bajki kontra choroba

Rowerem na Jasną Górę

Rowerem na Jasną Górę

Wystawa

Wystawa "Śladami Jezusa"

Dajmy przykład, nie wykład

Dajmy przykład, nie wykład

Przegląd prasy 11 lipca

Przegląd prasy 11 lipca

Odpust w karmelitańskiej parafii pw. Opieki św. Józefa we Wrocławiu

Odpust w karmelitańskiej parafii pw. Opieki św. Józefa we Wrocławiu

Święta szata

Święta szata

Święto Policji w Toruniu

Święto Policji w Toruniu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem