Reklama

Paweł Wysoki
W otwarciu wystawy uczestniczyła młodzież z lubelskich szkół

Wilno w Lublinie

2016-12-07 18:31

Urszula Buglewicz

Dzięki europosłowi Mirosławowi Piotrowskiemu, od 7 grudnia w lubelskim Ratuszu (pl. Łokietka) prezentowana jest wystawa pt. „Wilno Miasto Miłosierdzia”. 16 barwnych tablic nawiązuje treścią do ustanowionego przez papieża Jana Pawła II kultu Bożego Miłosierdzia. Ekspozycja ukazuje najważniejsze miejsca w Wilnie, związane z obrazem Jezusa Miłosiernego, św. Faustyną Kowalską i bł. ks. Michałem Sopoćką. Pomysłodawcą jest ks. Mariusz Marszałek, koordynator Roku Miłosierdzia w Archidiecezji Wileńskiej, a do realizacji przedsięwzięcia przyczynił się m.in. przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie europoseł Waldemar Tomaszewski. Lubelska prezentacja wystawy jest kolejną po Wilnie, Strasburgu i Senacie RP.

Paweł Wysoki
Od prawej: Mirosław Piotrowski, Waldemar Tomaszewski, Krzysztof Komorski

W oficjalnym otwarciu wystawy uczestniczyli jej twórcy z Litwy. - To dla nas bardzo ważne, że możemy gościć w Lublinie. Wilno zawsze było miastem bliskim dla polskiej kultury i dla polskiej historii. Tragiczne dzieje sprawiły, że dziś żyjemy poza granicami RP, ale mocno pielęgnujemy nasze tradycje, polskość i wiarę katolicką - mówił Waldemar Tomaszewski. Ks. Mariusz Marszałek, wskazując na tytuł wystawy, podkreślał, że nie jest on przypadkowy, bo Wilno przez obecność s. Faustyny, której objawiał się Pan Jezus, w pełni zasługuje na miano „miasta Miłosierdzia”. Ks. Marszałek obdarował uczestników spotkania miniaturowymi obrazkami Jezusa Miłosiernego. - Podobne obrazki, nazwane „agnuskami”, były bardzo rozpowszechnione w Wilnie podczas II wojny światowej. Dziś niech będą nie tylko pamiątką, ale przede wszystkim wezwaniem, by wciąż stawać się prawdziwymi Apostołami Bożego Miłosierdzia - mówił kapłan. Z kolei europoseł Mirosław Piotrowski podkreślał, że chociaż Jubileuszowy Rok Miłosierdzia został oficjalnie zamknięty, to Boże Miłosierdzie nie ma granic.

Tagi:
wystawa

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Moc słowa

Moc słowa

Prezentacja nr 42/2019

Prezentacja nr 42/2019

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem