Reklama

Misyjny Kościół

Z ks. Jackiem Gancarkiem - dyrektorem Papieskiego Dzieła Misyjnego i delegatem Metropolity Częstochowskiego ds. Misji - rozmawia Mikołaj Browarski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mikołaj Browarski: - Od 4 lat jest Ksiądz zaangażowany w duszpasterstwo misyjne. Jak odebrał Ksiądz powierzone mu zadanie?

Ks. Jacek Gancarek: - Zdaję sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności, jaka na mnie spoczywa, bowiem moje zadania można zamknąć w słowach: „misje odnawiają Kościół, wzmacniają wiarę i tożsamość chrześcijańską, dają życiu chrześcijańskiemu (...) nowy entuzjazm, nowe uzasadnienie” (Redemptoris missio, 2).

- Powszechnie znane jest ogromne zaangażowanie Księdza Dyrektora w działalność misyjną, która przejawia się w różnorodnych formach. Skąd ten zapał?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Słucham i patrzę na Ojca Świętego. Mówi on, że misja Jezusa: „Idźcie i nauczajcie” (Mt 28, 19) nie została jeszcze wypełniona do końca. Od początku pontyfikatu podróżuje aż po krańce ziemi i przez bezpośredni kontakt z ludźmi, którzy nie znają jeszcze Chrystusa, pokazuje potrzebę niesienia Dobrej Nowiny.

- Jak przekłada się to nauczanie na życie naszej archidiecezji.

- W każdej ze szkół powinno działać Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD). Jego celem jest pomoc dzieci chrześcijańskich swoim rówieśnikom nie znającym jeszcze Pana Jezusa. Na terenie naszej archidiecezji organizuję spotkania, w czasie których modlimy się za misjonarzy i tych, do których są oni posłani; propaguję czytelnictwo czasopism misyjnych; tłumaczę sens ofiarowania w intencji misji cierpienia i radości oraz proszę o pomoc materialną. Rzecz jasna w przypadku najmłodszych nie chodzi tutaj o duże kwoty, lecz - jak powiadają dokumenty PDMD - o grosze zaoszczędzone dzięki rezygnacji ze słodyczy.

Reklama

- Jak sądzę, nie tylko dzieci mogą pomagać w głoszeniu Ewangelii w najdalszych zakątkach świata. Jakie grupy angażują się w dzieło misyjne?

- Odpowiedzią na to pytanie są cztery Papieskie Dzieła Misyjne: Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary (dla dorosłych), Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła (dla młodzieży), Papieska Unia Misyjna (dla księży, osób duchownych oraz świeckich, którzy w sposób szczególny chcą włączyć się w dzieło rozkrzewiania wiary) i wspomniane już Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (dla najmłodszych). Wszystkie one stawiają sobie za cel duchową i materialną pomoc misyjnym dziełom Kościoła. I tak np. u podstaw działalności Papieskiego Dzieła Misyjnego Rozkrzewiania Wiary leży modlitwa różańcowa jako narzędzie ewangelizacji; z kolei Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła pragnie uwrażliwić lud chrześcijański na budzenie powołań rodzimych - z krajów misyjnych. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie te dzieła nazywają się papieskimi, bowiem rozwinęły się przy Stolicy Apostolskiej.

- Jak wierni naszej archidiecezji umacniają swoją wiarę przez jej przekazywanie innym?

- W ogłoszonym przez Jana Pawła II Roku Różańca tajemnicami różańcowymi modliliśmy się w intencji misji. I tak 22 października 2003 r. na ręce Ojca Świętego złożona została Księga Róż Różańcowych; w naszej archidiecezji stanowiło ją ok. 500 Róż dorosłych, 100 młodzieżowych i 120 dziecięcych. W tym miejscu warto dodać, że od 2000 r. powstało wyjątkowo wiele dziecięcych ognisk misyjnych. Nadal zachęcamy duszpasterzy, aby „umisyjniali” działające przy parafiach grupy. Nie chodzi, oczywiście, o to, aby je zmieniać, lecz uwrażliwiać na misyjny wymiar Kościoła. Zawsze służymy pomocą w zaszczepianiu tego ducha w istniejących już wspólnotach. Polecamy także specjalnie wydane materiały formacyjne dla młodzieży: Spotkanie z misjami i Gdy otrzymacie Jego moc. Ponadto każda z parafii otrzymuje czasopisma: Misje dzisiaj - dla dorosłych, Świat misyjny - dla dzieci. Duszpasterstwo ds. Misji organizuje warsztaty misyjne dla katechetów, animatorów, wychowawców, na które zapraszani są misjonarze i dyrektorzy Dzieł Misyjnych w Polsce. W czasie wakacji organizuje tzw. Wakacje z misjami. Ponadto opiekujemy się misjonarzami z naszej archidiecezji (11 misjonarzy duchownych i misjonarka świecka), pracującymi na misjach w Kamerunie, Zambii, Argentynie, Ekwadorze, Brazylii i Tunezji. Dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii św. w białym tygodniu składają „Dar dla dzieci z krajów misyjnych”, przekazywany do dyspozycji Ojca Świętego. Z tych funduszy budowane są szpitale, sierocińce. Od kilku już lat z racji Dnia Dziecka organizowany jest na Jasnej Górze Misyjny Dzień Dziecka. Wyjątkowo bogaty w przeżycia jest Tydzień Misji przygotowywany przez nasze Duszpasterstwo, a przypadający rokrocznie w październiku. W Katolickim Radiu Fiat w każdą sobotę o godz. 19.30 jest audycja Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

- Czym mógłby Ksiądz zachęcić nasze dzieci do tego, by pokochały misje i zaangażowały się w pomoc bliźniemu?

- Istnieje wiele form pozwalających jednocześnie na niesienie pomocy innym i swój własny rozwój. Może wymienię tutaj zadania, jakie należy wykonać, by zdobyć tytuł misjonarza. By zostać misjonarzem Azji, należy nauczyć się modlitwy PDMD (jest się wówczas przyjacielem Jezusa), zrezygnować z oglądania telewizji przez tydzień (mistrz wytrwałości), odwiedzić chorą osobę (samarytanin), nauczyć się hymnu PDMD (muzyk). Misjonarz Oceanii przez tydzień odmawia dziesiątek Różańca (orędownik), rezygnuje przez tydzień ze słodyczy („hojna dłoń”), pomaga innym w nauce (opiekun), wykonuje gazetkę misyjną (zwiastun). Misjonarz Afryki musi zaprosić kogoś do kościoła na modlitwę (rybak), nauczyć się uczynków miłosierdzia względem ciała (zdobywca), zaprosić na spotkanie misyjne kolegę (siewca), poznać problemy dzieci z Afryki (odkrywca).

- Dziękuję za rozmowę.

- Dziękuję również, a wszystkich zainteresowanych papieskimi dziełami misyjnymi proszę o kontakt: ks. Jacek Gancarek, Częstochowa, ul. Kilińskiego 8 (parafia św. Jakuba), tel. 361-47-60; Duszpasterstwo ds. Misji Archidiecezji Częstochowskiej, Częstochowa, al. NMP 54, tel. kom. 0-608-450-004, e-mail: czestochowa@missio.org.pl

Za modlitwy i ofiary składane na rzecz misji i misjonarzy w imieniu Księdza Arcybiskupa, misjonarzy i własnym serdecznie dziękuję.
Wszystkim, którzy pragną wesprzeć pracę misyjną naszych misjonarzy, podaję nr konta:
PKO BP I O/Częstochowa 10201651-744076-270-1
Podając w dopisku nazwisko, wspieramy konkretnego misjonarza.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowi proboszczowie. Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

2024-05-24 09:21

fot. Wojciech Łączyński/archwwa.pl

W czasie uroczystości w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich nowi proboszczowie złożyli przysięgę i wyznanie wiary oraz złożyli podpisy pod dekretami, które wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Nowi proboszczowie obejmą parafie 24 czerwca. Publikujemy listę zmian.

Więcej ...

Jej polityką była miłość

Św. Urszula Ledóchowska, Łódź, 1937

Dzięki uprzejmości Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Pniewach

Św. Urszula Ledóchowska, Łódź, 1937

Kim była kobieta, która uważała, że uśmiech, dobroć i pogoda ducha są dowodami szczególnej więzi z Chrystusem?

Więcej ...

W Warszawie obradowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań

2024-05-29 20:08

episkopat.pl

Utworzenie kursu teologii powołań na Wydziale Teologicznym UKSW, tematyka zbliżających sie kongregacji powołań oraz Spotkanie Młodych Lednica 2000 - znalazły się wśród głównych tematów spotkania Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, która 29 maja br. obradowała w Warszawie pod przewodnictwem delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań bp. Andrzeja Przybylskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...