Reklama

Puls tygodnia

Quo vadis, człowieku?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- W obliczu takiego barbarzyństwa zadajemy sobie pytanie, jak serce ludzkie może zrodzić podobnie odrażającą zbrodnię? - z bólem do zgromadzonego na Placu św. Piotra tłumu kierował te słowa 11 marca Jan Paweł II. Łącząc się w bólu z rodzinami tragicznie zmarłych w stolicy Hiszpanii, potępiając kolejny zamach, Papież tym razem zwrócił się także do całej światowej społeczności w sposób niezwykle dramatyczny.
Skala barbarzyństwa, jaką do tej pory mierzono działania terrorystyczne na świecie, z pewnością przekroczyła wszelkie miary. Ponad 200 osób zabitych w Madrycie obudziło Europę z letargu. Dotychczasowe współczucie dla mieszkańców nacji, które żyją w ciągłej walce i bojaźni o własne życie, zastąpiły uczucia zwątpienia, bezradności, a nade wszystko strachu. Terytorialna bliskość tej potwornej zbrodni zmusza nas jeszcze bardziej do zrewidowania własnej postawy na rzecz niesienia pokoju i dobra. Oczywiście nie w sensie ogólnoświatowym (w wymiarze makro), ale w obrębie swego miejsca pracy, nauki czy zamieszkania. I każdy, kto zdaje sobie sprawę z potęgi sprawczej choćby najmniejszych uczynków - zarówno tych dobrych, jak i tych złych - wie, co mam na myśli.
Wielki orędownik pokoju i sprawiedliwości, poprzednik Jana Pawła II, inicjator Soboru Watykańskiego II - Jan XXIII, sformułował kiedyś następującą maksymę: „Najcenniejszym, najpiękniejszym i najwspanialszym bogactwem godnym przypomnienia jest pokój. Spośród wszystkich dóbr życia i historii, dusz, rodzin i narodów, pokój jest naprawdę najważniejszy i najcenniejszy”. Trudno o bardziej aktualne przesłanie. Może właśnie rozpoczynający się V tydzień Wielkiego Postu stanie się dla nas, odkupionych przez Baranka Pokoju, początkiem gromadzenia owego bogactwa? Może warto poszukać wzajemnego zrozumienia i przebaczenia, by wspólnie tworzyć cywilizację Miłości? W przedświątecznym zabieganiu spróbujmy zastanowić się, co naprawdę ma wartość, co jest istotą naszej egzystencji, a co prowadzi do autodestrukcji.
Pytanie zacytowane na początku, które skierował do wszystkich nasz wielki rodak, niesie z sobą bardzo smutny ładunek refleksji nad ludzką kondycją. To wołanie o opamiętanie, o podjęcie dialogu, bo może widmo kolejnej wojny światowej nie jest jednak takie odległe, jak byśmy tego chcieli. Ilość osób wplątanych w krwawe porachunki na naszej planecie rośnie każdego dnia. Bliski Wschód, Afryka, Ziemia Święta, Irak, Stany Zjednoczone, Hiszpania... Wymieniać można, niestety, długo. Granice nienawiści, pogoni za pieniędzmi i toksycznej żądzy sprawowania władzy zataczają w zatrważającym tempie coraz większe kręgi. Madryt od Warszawy dzieli raptem 2990 kilometrów. Do Gorzowa czy Zielonej Góry jest jeszcze bliżej. Z resztą, podobne odległości nie mają chyba dzisiaj większego znaczenia. Ważniejsze jest to, jak serce ludzkie może zrodzić podobnie odrażającą zbrodnię. Nie mam pojęcia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...