Reklama

Kaziuki w Ochli

Precle, kołduny i palmy

Kiermasz Kaziukowy, niepowtarzalne święto mistrzów ludowych i wszystkich miłośników kultury ludowej, obchodzony jest na Litwie od czasów Zygmunta Augusta, który oprócz obchodów religijnych zezwolił na zorganizowanie w dzień św. Kazimierza najsłynniejszego w Litwie jarmarku. Coroczna wileńska tradycja przyjęła się po zmianie granic i przesiedleniu ludności polskiej także w kraju. U nas, w Zielonej Górze, to święto obchodzone było po raz pierwszy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dobry pomysł

- Takich tłumów jak w niedzielę 14 marca w Muzeum Etnograficznym w Ochli nie było już dawno - mówili pracownicy skansenu. Z okazji tradycyjnego święta św. Kazimierza, patrona Wilna i Litwy, zebrali się tu dawni mieszkańcy Wilna i Litwy, przyszły ich dzieci i wnuki oraz amatorzy niedzielnych spacerów. Ci pierwsi opowiadali młodszym, jak to kiedyś jeszcze w Wilnie spotykali się na kaziukowym jarmarku na Łukiszkach. Organizatorzy imprezy - Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Muzeum Etnograficzne w Ochli sprostali oczekiwaniom uczestników kilkugodzinnego świętowania. Było, można powiedzieć, wszystko: coś dla ciała i dla ducha.
Pomysłodawcą imprezy jest Zbigniew Żołądziejewski, prezes „Civitas Christiana”, który już od kilu lat organizuje wyjazdy na Litwę i Ukrainę. „Mając takie zaplecze wśród ludności wileńskiej i lwowskiej, która tu mieszka, właściwie miałem pewność, że impreza spotka się z dużym zainteresowaniem i, jak widać, nie pomyliłem się. Na nasze obchody św. Kazimierza przyjechała także delegacja z ambasady polskiej z Wilna” - mówi Prezes „Civitas Christiana”.

Moc atrakcji

Wspólne kaziukowe świętowanie rozpoczął występ Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca. Ze sceny skansenu można było usłyszeć poezję Henryka Szylkina, bajki Zbigniewa Kowalskiego i historyczne opowieści Jana Młotkowskiego. Zespół Szkół Technicznych w Zielonej Górze zaprezentował inscenizację fragmentów Filozofii po góralsku wg Józefa Tischnera. Zebranych rozśpiewały występujące zespoły: Lwowskie Batiary, Górale Czadeccy, kapela koźlarska Kotkowiaków ze Zbąszynka oraz przedstawieniem Śpiewogry lubuskiej Studio Teatralne Guliwer. W zabytkowej wieży z Budachowa można było obejrzeć wystawę pt. Wilno w starej fotografii, a w sali ekspozycyjnej Muzeum wystawę wielkanocną. Na każdym skansenowym podwórku korzystano z jarmarcznych ofert. Sprzedawano palmy wileńskie, wiklinowe koszyki, kraszanki, stroiki, hafty, wielkanocne ozdoby, miód i wyroby z pszczelego wosku. Świętowanie Kaziuków nie mogło się odbyć bez obwarzanków, litewskiego rosołu z kołdunami, cepelinów (restauracja „Kresowa” z Poznania) i chleba wileńskiego ze smalcem (zielonogórska piekarnia „Grono”), po które stały godzinne kolejki. Bardziej ciekawscy mogli sami spróbować malować pisanki pod wprawnym okiem i ręką artystek ludowych.
Imreza się udała. Pogoda i ludzie dopisali. Zbigniew Żołądziejewski obiecuje, że za rok będzie jeszcze ciekawiej, może uda się zaprosić wileńskich poetów, malarzy czy zespoły ludowe, a także poszerzyć ofertę gastronomiczną o np. znane w Wilnie piernikowe serca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Słudzy Boży Emilia i Karol Wojtyłowie na drodze do beatyfikacji

2025-02-18 12:41
Emilia Wojtyła z d. Kaczorowska oraz Karol Wojtyła senior

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Emilia Wojtyła z d. Kaczorowska oraz Karol Wojtyła senior

Od 2020 r. Emilia Wojtyła z d. Kaczorowska oraz Karol Wojtyła senior są nazywani Sługami Bożymi. Pięć lat po rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego pytamy, jak wygląda kult rodziców św. Jana Pawła II w wadowickiej bazylice oraz na jakim etapie są prace związane z wyniesieniem małżeństwa na ołtarze.

Więcej ...

Papież ma obustronne zapalenie płuc, prosi o modlitwę

2025-02-18 19:50
Szpital Gemelli

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Szpital Gemelli

Ojciec Święty ma obustronne zapalenie płuc i otrzymuje kortykosteroidy i antybiotyki w związku z infekcją polimikrobiologiczną. Franciszek jest jednak w dobrym nastroju - stwierdza Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Czechy: nie będzie Mszy przy piwie

2025-02-18 17:23

BP KEP

Episkopat Czech stanowczo zareagował na „ekumeniczną” Mszę przy piwie, która sprawowana była w gospodzie należącej do benedyktyńskiego opactwa Brzewnow w Pradze. „Drogą do poznania głębi tajemnicy Bożej obecności [w Eucharystii] nie może być jej profanacja” – czytamy w oświadczeniu komisji episkopatu ds. liturgii.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Wiara

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Nowy Targ: 83-letni kapłan wystartował w zawodach...

Kościół

Nowy Targ: 83-letni kapłan wystartował w zawodach...

Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, jaki jest twój punkt...

Wiara

Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, jaki jest twój punkt...

Brazylia: Pies... ministrant. Szokująca praktyka w...

Kościół

Brazylia: Pies... ministrant. Szokująca praktyka w...

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia