Reklama

Legionista z Kosiny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Mojemu dzielnemu chłopcu - Piłsudski” - ten napis widniał na jednym z wieńców pokrywających trumnę młodego pułkownika z podrzeszowskiej Kosiny. Niewątpliwie wielu zastanawiało się, kim był Leopold Lis-Kula. Kim był ten zaledwie 24-letni chłopak, skoro jego śmierć odbiła się szerokim echem nie tylko w kręgach wojskowych, a potem żegnały go tłumy mieszkańców Warszawy i Rzeszowa. Co takiego zrobił, że jego pomnik Niemcy zniszczyli już w 1940 r., a oficjalnie można było mówić o nim dopiero w wyniku zmian ustrojowych po 1989 r. Na to pytanie na pewno znali odpowiedź ci, którzy 8 marca br. oddali hołd pułkownikowi w 85. rocznicę jego śmierci. Obchody zorganizował Podkarpacki Związek Piłsudczyków i II LO w Rzeszowie im. płk. L. Lisa-Kuli.
Komendant Józef Piłsudski i Leopold Lis-Kula po raz pierwszy spotkali się jesienią 1912 r. Młody pułkownik był jednym z najzdolniejszych oficerów legionowych, „legendą Legionów” - znaną w I Brygadzie ze swej odwagi. Od początku stał się wiernym i czynnym wykonawcą myśli politycznej Piłsudskiego. Był jego ulubieńcem, zaufanym człowiekiem i wielką nadzieją wojska w odrodzonej Polsce. Jednak zamiast dowództwa w polskiej armii wybrał front ukraiński, gdzie zginął 7 marca 1919 r. w czasie walk pod Torczynem. Dla tych, którzy go znali, stał się symbolem poświęcenia wszystkiego - łącznie z życiem - jednej sprawie. Sprawie, która tak bardzo połączyła go z Marszałkiem Piłsudskim - walce o niepodległość Polski.
Rzeszowskie uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów na grobie pułkownika na cmentarzu na Pobitnem. Następnie w kościele pw. Świętego Krzyża uroczystą Mszę św. koncelebrował ks. inf. Józef Sondej. Obecni byli przedstawiciele sejmu i senatu, władz wojewódzkich, miejskich, wojska, policji, straży pożarnej, harcerze, poczty sztandarowe szkół organizacji kombatanckich oraz zaproszeni goście.
„Dobro Ojczyzny Rzeczypospolitej niech będzie najważniejszym prawem i obowiązkiem waszym” - mówił podczas homilii Ksiądz Infułat. Te słowa bardzo często powtarzał Lis-Kula i były dla niego drogowskazem. Obecnie nie potrzebna jest już walka orężna w obronie Ojczyzny. Potrzebna jest jednak walka o zdrowie moralne narodu, o wierność tym ideałom, które przyświecały narodowi w jego historii, o wierność przykazaniom Bożym, o powrót patriotyzmu. „Tak bardzo mało mamy patriotów, a tyle rozmaitych złodziei, oszustów, defraudantów, którzy nazywają się nieraz patriotami - podkreślał Kaznodzieja. - Musimy zostać pod sztandarami z napisem «Bóg, Honor, Ojczyzna», bo tylko wtedy zostaniemy wierni kulturze i historii naszego narodu”.
Po Mszy św. nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem płk. Lisa-Kuli na placu farnym. Rocznicowe obchody zakończyła sesja w rzeszowskim Ratuszu. Zgromadzeni mogli wysłuchać wystąpienia dr. hab. Janusza Ciska - wieloletniego dyrektora Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku - Legiony jako szkoła patriotyzmu dla pokolenia L. Lisa-Kuli. Natomiast dyrektor II LO Jerzy Cypryś mówił o działalności warszawskiego XII LO im. L. Lisa-Kuli.
Lis-Kula stał się wzorem dla następnych pokoleń. To właśnie oni zdawali potem egzamin z patriotyzmu w tragicznych latach hitlerowskiej okupacji, czasach stalinowskiego terroru i narzuconych rządów komunistycznych. Czy w III Rzeczypospolitej znajdą się ludzie tego formatu co Lis-Kula i czy będą mieć odwagę poświęcić wszystko służbie własnemu narodowi?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

2024-05-18 19:30

Mat.prasowy

Co zrobić, żeby w ciągu dnia dusza nie zemdlała z głodu? Czy modlitwa może być jak proca? I co to właściwie ma wspólnego z przekąską i przystawką? Zapraszamy na dziewiętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnej modlitwie aktami strzelistymi.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Nawrócenie albo śmierć

2024-05-19 20:41
Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

Tomasz Lewandowski

Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

– To jest święto Ludu Bożego, nasz Wieczernik – mówił podczas ostatniej katechezy przed rozpoczęciem II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj