Reklama

Z dziennika podróży do Indii (2)

Niedziela włocławska 13/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Bangalore odwiedziliśmy sanktuaria i instytucje katolickie, wśród nich bazylikę Najświętszej Maryi Panny w Shivaji Nagar. Znajdująca się tu figura Maryi codziennie ubierana jest w inne sari. W czasie Nowenny do Matki Bożej, przed 8 września, organizowane są śluby dla ludzi biednych, i wówczas sari te otrzymują ubodzy narzeczeni. Byliśmy także w kaplicy urządzonej w stylu hinduskim, noszącej nazwę Guru Yesu Bhawan - Dom Jezusa Mistrza. Obok kaplicy jest klasztor Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, czyli Guru Yesu. Siostry prowadzą sklep liturgiczno-dewocjonalny.
Duże wrażenie na przybyszach może wywołać Krajowe Centrum Biblijne, Katechetyczne i Liturgiczne (National Biblical, Catechetical and Liturgical Center). Zostało utworzone i wybudowane po II Soborze Watykańskim, w 1967 r. Centrum organizuje kursy mające na celu m.in. problem inkulturacji. Do końca 2003 r. w różnych kursach brało udział ok. 64 tys. osób, duchownych i świeckich. Miły father Peter oprowadzał nas najpierw po kaplicy w stylu hinduskim, mającej 14 okien; na każdym z nich jest wykonany z drutu rysunek o treści biblijnej, ale wyrażonej również w sposób związany z kulturą hinduską. Ośrodek ten może jednocześnie przyjąć 350 uczestników kursu. Po drodze do kaplicy mijaliśmy domy dla kursantów o pięknych nazwach: Arundaya - Wschodzące Słońce, Vimal Bhavan - Dom Niepokalanej i Shanti Sadan - Siedziba Pokoju.
Za zgodą Stolicy Apostolskiej Msza św. odprawiana jest w rycie indyjskim, będącym połączeniem rytu syromalabarskiego, rytu malankarskiego i rytu rzymskiego. Sprawowana jest na siedząco, na podłodze.
Wstąpiliśmy także do pięknego, okazałego kościoła św. Patryka, który w czasach kolonialnych przeznaczony był tylko dla białych; obok jest mały kościół św. Antoniego, który był dla ludności kolorowej. Daje to dużo do myślenia...
Byliśmy na rozpoczęciu Nowenny ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy w parafii Holy Ghost - Ducha Świętego, prowadzonej przez Ojców Redemptorystów. Uroczystość polegała na „hoisting flag”, czyli na podniesieniu na maszt zwieńczony krzyżem procesyjnego obrazu Matki Bożej.
Kiedy indziej pojechaliśmy do Infant Jesus Shrine - Sanktuarium Dzieciątka Jezus, miejsca pielgrzymkowego licznie nawiedzanego przez wiernych, prowadzonego przez Ojców Franciszkanów. W centralnym miejscu znajduje się piękna figura Dzieciątka Jezus. Nie ma ołtarza i tabernakulum. Po krótkiej modlitwie patrzyliśmy na zachowanie modlących się osób. Pielgrzymi modlą się tutaj z zachowaniem zwyczajów hinduskich. Przypomina to nieco Darshana - o czym za chwilę. Zwiedziliśmy też muzeum mieszczące różne dary przynoszone dla Dzieciątka Jezus. Wśród nich były liczne małe kołyseczki ze srebra, znak podziękowania za urodzone dziecko. Były i pisemne podziękowania za otrzymane łaski. Obok sanktuarium wznoszona jest wielka świątynia z już czynnym podziemnym parkingiem. Obecnie liturgia sprawowana jest w parafialnej hali. W drodze do niej spotkaliśmy młodego franciszkanina. Opowiedział nam nieco o budowie.
W Mysore wstąpiliśmy do założonego przez duchownego katolickiego Swami Amaloranada ekumenicznego ośrodka rekolekcyjnego Anjali Ashram, otwartego 15 sierpnia 1979 r. Jest to ciekawa próba ukazania tego, co łączy różne religie i kulty w Indiach. Również w Mysore zwiedzaliśmy katedrę św. Józefa i św. Filomeny, poświęconą 8 października 1959 r. Natomiast kamień węgielny położył już 28 października 1933 r. Sri Krishnarajendra Wadiyar Bahadur IV, Maharadża Mysore.

cdn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Świętej Rodziny

Agata Kowalska

Nowenna przed świętem Świętej Rodziny do odmawiania w grudniu lub w dowolnym terminie.

Więcej ...

Diecezja świdnicka. Pasterki z udziałem biskupów

2024-12-23 09:38
Od lewej: bp Ignacy Dec, bp Marek Mendyk, bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Od lewej: bp Ignacy Dec, bp Marek Mendyk, bp Adam Bałabuch

W tym roku biskupi diecezji świdnickiej poprowadzą uroczyste Pasterki w trzech wyjątkowych miejscach: Wambierzycach, Kłodzku i Świdnicy.

Więcej ...

Kylian Mbappé: wszystko w moim życiu jest darem od Boga

2024-12-23 18:50

Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Wszystko w moim życiu jest darem od Boga - deklaruje słynny piłkarz Realu Madryt Kylian Mbappé. W wywiadzie dla telewizji Canal+, przeprowadzonym z okazji przypadającej w ubiegły piątek jego 26. rocznicy urodzin, kapitan reprezentacji Francji podkreślił znaczenie swej relacji z Bogiem w jego życiu i sportowej karierze.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Czy jestem gotów dziś zrobić mały krok w...

Wiara

Czy jestem gotów dziś zrobić mały krok w...

Abp Galbas o pomyśle ministerstwa -

Kościół

Abp Galbas o pomyśle ministerstwa - "Katecheci są w...

Jak jest z moją odwagą w świadczeniu o własnej wierze?

Wiara

Jak jest z moją odwagą w świadczeniu o własnej wierze?

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Kościół

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Kościół

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć