Reklama

Europa

Lwowskie Boże Narodzenie

Tatiana Kuryan

Wydarzenie tak wielkiej wigilii sięga samego początku parafii św. Jana Pawła II we Lwowie, czyli grudnia 2011 roku. Kiedy jeszcze nie odbywały się żadne nabożeństwa, ogłoszono, że zapraszamy chętnych na otwartą wigilię Bożego Narodzenia. Do budynku Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu przyszło kilkadziesiąt osób. Okazuje się, że we Lwowie istnieje ogromne zainteresowanie rzymskokatolicką tradycją, w której tak ważnym jest wigilia. Tamto Boże Narodzenie było początkiem parafii. Co roku na wigilię i Pasterkę o północy przychodzi coraz więcej osób. Wydarzenie, nazywanie „Rzymskie Boże Narodzenie” wpisało się już w tradycję Lwowa, na które oficjalnie zaprasza biuro prasowe Rady Miasta Lwowa. Oprócz grekokatolickich księży, byli i prawosławni, a także rabin ze swoimi wiernymi. W tym roku przyszło ponad 350 osób, co dla parafii, w której regularnym życiu uczestniczy sto osób (w tym co trzecie to dzieci w wieku przedszkolnym), jest znaczącą ilością.

Wzorcowa wigilia

Pragniemy pokazać, jak może wyglądać wigilia, w której jest coś więcej niż modlitwa przed jedzeniem. Wykorzystujemy bogactwo symboli świątecznych, które można wykorzystać w domowej wigilii. Skauci przynieśli światło betlejemskie, rozdawano uczestnikom. Komentator (było nią nasza parafianka, prezenterka lwowskiej telewizji Luba Stupczyk) omawiała poszczególne elementy celebracji, takie jak wnoszenie figurek, siana, ozdabianie choinki. Do każdego z elementów były ułożone wierszowane modlitwy błogosławieństwa, czytane wspólnie przez uczestników. Bardzo wzruszający był moment łamania się opłatkiem, zwyczaj znany ale przez wielu jeszcze nie stosowany. Wiemy, że przedstawiane przez nas praktyki wigilijne SA przez wielu zastosowywane w swoich domach.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Zobacz zdjęcia: Lwowskie Boże Narodzenie

Korzenia wielu znaków świąt Bożego Narodzenia sięgają żydowskiego święta Hanuka. Zapalane kolejne świece na świeczniku wystawionym na oknie to początek naszego adwentowego wieńca. Jak zwykle na wigilię przychodzi rabin a zespół Żydowskiego Towarzystwa ”Hesed” śpiewa hanukowe pieśni, dla nas brzmiące jak starotestamentalne kolędy.

Reklama

Narodzenie do wiary

Co roku mamy też chrzty podczas Pasterki. Święta Bożego Narodzenia stały się nowym narodzeniem dla 22-letni Marina a także dla dziewięciomiesięcznej Emmy, córki nigeryjskich studentów. Jej ojciec Oimebi na Pasterce specjalnym obrzędem rozpoczął swój katechumenat, czyli drogę przygotowania do przyjęcia Chrztu.

2016-12-31 09:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: wakacyjne wykłady teologiczne w parku

Lestat (Jan Mehlich)/pl.wikipedia.org

We Lwowie trwa Uliczna Akademia Teologii. To pomysł młodych ludzi, którzy postanowili w okresie wakacyjnym wyjść z kwestiami teologicznymi poza mury kościołów

Więcej ...

Kanada: zamiast pomocy - eutanazja?

2022-12-06 10:41

Adobe Stock

O szokującej propozycji odmowy pomocy w usprawnieniu życia i zaproponowaniu eutanazji zeznała w zeszłym tygodniu przed komisją ds. weteranów Izby Gmin Kanady była paraolimpijka, która służyła w kanadyjskim wojsku, Christine Gauthier. Przed trzema laty skontaktowała się z Veterans Affairs Canada (VAC - departamentem ds. weteranów wojennych), aby poprosić o domową windę dla wózków inwalidzkich, która pomoże jej łatwiej manewrować w domu. Jak stwierdziła - pracownik VAC zaoferował jej wspomagane samobójstwo jako rozwiązanie jej cierpienia.

Więcej ...

Sztab Generalny: spotkanie świąteczne z korpusem dyplomatycznym i ordynariuszami Wojska Polskiego

2022-12-06 20:56

Karol Porwich/Niedziela

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadejścia Nowego Roku gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP spotkał się z attaché wojskowymi, pełniącymi misję dyplomatyczną na terenie Polski. W spotkaniu uczestniczyli ordynariusze Wojska Polskiego. W Warszawie akredytowanych jest ponad 60 zagranicznych przedstawicielstw wojskowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

Niedziela Legnicka

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...