Reklama

Róża dla kapłana

W Domu Księży Emerytów

Niedziela kielecka 14/2004

Wielki Czwartek, „dzień kapłański”, nabiera niezwykłej wymowy w Domu Księży Emerytów, gdzie kilkudziesięciu kapłanów, mających na swym koncie pokaźny i różnorodny bagaż doświadczeń, przeżywa go razem. Zdrowi i sprawni księża udają się do katedry na uroczystość Mszy św. krzyżma. Po południu jest Msza św. Wieczerzy Pańskiej we własnym gronie. Jest także uroczysty obiad, z życzeniami przychodzą Księża Biskupi. Każdy ksiądz emeryt dostaje w tym dniu czerwoną różę.
Triduum Paschalne to nie tylko święty czas, to także czas bardzo pracowity. Niektórzy księża wyjadą pomagać do parafii, gdzie zostaną już na święta, ale większość spędzi je w tym dobrze znanym kielczanom i diecezjanom Domu przy ul. IX Wieków Kielc.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wpisany w historię miasta

Kielecki Dom jest jedną z najstarszych tego typu placówek w kraju. W 1906 r. bp Tomasz Kuliński podjął decyzję o budowie domu z przeznaczeniem dla emerytowanych kapłanów. Wyłoniony w tym celu Komitet do Spraw Społecznych powołał Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Kapłanów Diecezji Kieleckiej, które po dziś dzień jest właścicielem Domu Księży Emerytów.
Początkowo były to dwa skromne domki dla czterech księży, usytuowane w sąsiedztwie kościoła św. Wojciecha - wówczas były to peryferie miasta. W 1925 r. rozpoczęto budowę obecnego obiektu. Dom wraz z kaplicą został poświęcony w 1929 r. Podczas II wojny światowej księża zmuszeni byli przenieść się do mieszkań prywatnych, gdyż w ich domu Niemcy urządzili szpital dla swoich żołnierzy. Choć na krótko kapłani wrócili, to ponownie dom zajęły wojska radzieckie (na szpital dla Armii Czerwonej). Na stałe księża powrócili do domu dopiero w 1946 r.
W 1990 r. zapadła decyzja o rozbudowie obiektu - wybudowano wówczas drugie skrzydło z nowymi mieszkaniami, ale i tak potrzeby były olbrzymie.
Warto wspomnieć, że w historię Domu wpisuje się także posługa żeńskich zgromadzeń zakonnych, m.in. sióstr szarytek, sercanek i niehabitowych, a od wielu lat - albertynek. „Praca sióstr jest bardzo ofiarna, ciężka, brakuje słów wdzięczności wobec ich cichego poświęcenia” - stwierdzają księża emeryci.

Konieczna rozbudowa i remont

Ks. Grzegorz Pałys, decyzją bp. Kazimierza Ryczana, został mianowany dyrektorem ds. rozbudowy Domu Księży Emerytów. Projekt opracowała firma „Team” z Buska Zdroju, wykonawcą jest Mitex S.A. Na razie prace są na etapie wykopów, ale szybko posuwają się do przodu, a ich rozmiar wygląda dość imponująco. Ks. Pałys zakłada, że zgodnie z planami budowa zostanie ukończona do końca tego roku. Wówczas emeryci przenieśliby się do nowego budynku, udostępniając pomieszczenia starego Domu ekipom remontowym. Ukończona budowla będzie miała formę czworoboku. Nowy budynek będzie połączony z dotychczasowym od strony ogrodu, aby m.in. ograniczyć hałas, dobiegający z ruchliwych ulic. Znajdzie się w nim 49 zestawów mieszkań (dwa pokoje + łazienka + przedpokój); odpowiednio duża jadalnia dla wszystkich księży; nowa, większa zakrystia; sala rehabilitacyjna; gabinet lekarski i gabinet zabiegowy; pomieszczenia i udogodnienia z myślą o osobach niepełnosprawnych. Wszelkie prace finansowane są z ofiar księży oraz parafii diecezji kieleckiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„I ty będziesz kiedyś emerytem”

- takie zdanie, swoiste memento, pod oprawionym w ramki zdjęciem Domu Księży Emerytów przy ul. IX Wieków Kielc, odczytujemy z obrazka zawieszonego w kancelarii ks. Piotra Motyki, kuratora Domu. Przeczytają je zarówno sędziwi kapłani, jak i odwiedzający ich młodzi klerycy…
Osiągnąwszy wiek 75 lat, każdy ksiądz jest zobowiązany do złożenia kanonicznej rezygnacji, o przyjęciu której ostatecznie decyduje Ksiądz Biskup. Kapłan, który przez całe życie płacił składkę na zapewnienie sobie godziwej starości - będącej zarazem „etapem radosnego oczekiwania na spotkanie z Panem” - jak powiedział nam jeden z sędziwych emerytów - przenosi się do Domu przy ul. IX Wieków Kielc. Niektórzy księża, gdy warunki na to pozwalają, pozostają jako rezydenci w parafiach, służąc im nadal swoim doświadczeniem i pracą.
Obecnie w domu przebywa 38 księży emerytów z naszej diecezji (i częściowo z sosnowieckiej - z terenów dawniej należących do diecezji kieleckiej). Jest to komplet, bo tyle jest mieszkań. Rozpiętość wieku mieszkańców jest duża: od ok. 50 do blisko 90 lat. Można szacować, iż 30 procent księży to nie tyle wiekowi emeryci, ile ludzie chorzy. Księżom przysługuje najniższa (według ZUS) w skali krajowej stawka emerytury i renty.

Powszedniość

Każdy dzień w Domu rozpoczyna Msza św. koncelebrowana o godz. 7.00, w której uczestniczą wszyscy księża, także ci dowożeni na wózkach inwalidzkich. Po wspólnym śniadaniu do godziny 13.00 i po południu do 18.00 księża sami zapełniają sobie czas wolny, czytając, spacerując, oglądając telewizję albo realizując różne pasje, na które dotąd nie było czasu. Po kolacji gromadzą się na wieczornej modlitwie. W każdą niedzielę, w dwóch Mszach św. w kaplicy, o godz. 7.30 i 9.00, mogą uczestniczyć także goście z zewnątrz.
Księża cenią sobie pobyt w Domu - są u siebie i we własnym gronie, mają piękną kaplicę i warunki do życia modlitwą, choć przyznają, że budynek od pewnego czasu wymagał remontu i rozbudowy.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Papież przesłał kondolencje po śmierci prezydenta Iranu

2024-05-21 08:05

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

Ojciec Święty zapewnił naród irański o swej duchowej bliskości po śmierci prezydenta tego kraju Ebrahima Ra’isi, ministra spraw zagranicznych Hosejna Amir Abdollahijana oraz innych siedmiu osób - ofiar katastrofy śmigłowca w Warzaghanie w ostanie Azerbejdżan Wschodnim, wracających z uroczystego otwarcia kompleksu hydroelektrycznego Giz Galas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj