Reklama

Szczawin

Parafia pośród zieleni

Niedziela łódzka 14/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O dawnych i współczesnych problemach parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i bł. Edmunda Bojanowskiego w Szczawinie z ks. kan. Andrzejem Blewińskim, doktorem teologii pastoralnej, wykładowcą wyższych uczelni teologicznych w Łodzi i Warszawie, proboszczem parafii Szczawin rozmawia ks. Waldemar Kulbat.

Ks. Waldemar Kulbat: - Księże Kanoniku, mija już siódmy rok od przybycia ks. proboszcza do Szczawina i objęcia parafii. To spory okres czasu. Z pewnością poznał ks. kanonik już jej przeszłość?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. kan. Andrzej Blewiński: - Parafię naszą erygował w XV w. abp gnieźnieński Wojciech Jastrzębiec. Na miejscu, gdzie stoi obecnie kościół wybudowano w sumie trzy świątynie. Dwie pierwsze uległy zniszczeniu. Szczególnie boleśnie mieszkańcy przeżyli pożar poprzedniego pięknego, modrzewiowego kościoła z XVIII w., który spłonął 24 marca 1987 r. Do dziś nie znane są przyczyny tego dramatu. Ówczesny proboszcz ks. prał. Józef Wagner gorliwie modlił się na zgliszczach. Niemal natychmiast podjął decyzję o budowie nowej świątyni. Parafianie zadziwili swoim zaangażowaniem w budowę. Było to pospolite ruszenie, które bardzo zintegrowało mieszkańców. Świątynia powstała w rekordowym tempie, gdyż już 18 października 1992 r. zakończono budowę. Trzeba dodać, że przez pewien czas wznoszono równocześnie kościół filialny w Swędowie - miejscowości położonej 5 km od świątyni macierzystej.
Wszystko to było możliwe dzięki heroicznej pracy ks. Józefa i oddanych parafian. Całość przedsięwzięć została udokumentowana w książce Kościół budowany sercem.
Parafia tutejsza miała szczęście do dobrych duszpasterzy. Tu na chwałę Bożą pracowali m.in.: ks. J. Świątczak, ks. A. Stajuda, ks. W. Lasota, ks. F. Kowalski, ks. T. Nadolski i oczywiście ks. J. Wagner.

- Co można powiedzieć o obecnym kształcie parafii, jej specyfice i przekroju społecznym mieszkańców?

- Szczawin jest dość rozległą parafią usytuowaną między Zgierzem, Strykowem i Łagiewnikami. Wspaniałe położenie, swoisty mikroklimat, bliskość Łodzi sprawiają, że jest to docelowy punkt w planach wielu turystów zwiedzających okolice Łodzi. Co roku przybywa parafian, którzy urzeczeni lokalizacją i warunkami naturalnymi postanawiają się tu osiedlić. Na terenie parafii jest także dużo działek rekreacyjnych, co sprawia, że podczas wakacji wiernych jest o wiele więcej.
Zauważa się restrukturyzację miejscowości. Powoli z charakteru rolniczego przekształca się w podmiejski. Obecnie znaczna część mieszkańców podejmuje pracę zawodową w pobliskich miastach.

Reklama

- Co ks. kanonik może powiedzieć o życiu religijnym parafii? Czy wierni uczestniczą regularnie w niedzielnej Mszy św?

- Parafia Szczawin liczy około 1800 osób. W niedzielnej Liturgii uczestniczy systematycznie nieco ponad 30% wiernych. Moim pragnieniem jest, by o wiele więcej osób uczestniczyło we Mszy św. Systematycznie wzrasta ilość przymowanej Komunii św. Cieszę się, że parafia zyskała nadzwyczajnego szafarza Eucharystii, co znacznie usprawni rozdzielanie Komunii św. Niewątpliwie na kształt religijności wpłynęła obecność Sióstr Służebniczek, które przez wiele dziesięcioleci ofiarnie pracowały na rzecz naszej wspólnoty. Teraz z niecierpliwością oczekujemy zakończenia remontu Domu Rekolekcyjnego i powrotu Sióstr. To dzięki ich wspaniałej postawie założyciel Zgromadzenia Zakonnego stał się patronem parafii. 7 maja 2000 r. podczas konsekracji świątyni abp Władysław Ziółek ogłosił bł. Edmunda Bojanowskiego współpatronem parafii.

- Jakie grupy modlitewne, duszpasterskie oraz bractwa działają w parafii?

W parafii istnieje wiele grup duszpasterskich, niektóre są specyficznie „nasze”. Oprócz Rady Parafialnej, róży różańcowej, ministrantów, chóru, scholi, istnieje bractwo św. Stanisława, bractwo św. Anny, duszpasterstwo teatralne, duszpasterstwo pielgrzymkowe, kolporterzy prasy katolickiej. Współpracuje z nami Ochotnicza Straż Pożarna, orkiestra strażacka, Zespół Szkolno-Gimnazjalny. Wiele inicjatyw jest przeprowadzanych wspólnie ku pożytkowi całego społeczeństwa. Współpraca jest niezwykle efektywna.

- Bardzo ważnym zadaniem duszpasterza jest troska o stronę gospodarczą parafii. Co może ks. kanonik powiedzieć o sprawach materialnych parafii? Co dokonano do tej pory, jakie są zamierzenia na przyszłość?

- Godna podziwu jest stała troska parafian o sprawy materialne parafii. Co roku podejmowane są nowe inicjatywy lub kontynuowane plany wieloletnie. Niedawno parafia została podłączona do systemu monitorowania, w tym roku zostanie przeprowadzony remont i malowanie dzwonnicy, odnowiona będzie na zewnątrz kaplica św. Józefa, oraz naprawimy ogrodzenie. Na rok przyszły zaplanowaliśmy malowanie kościoła. Była to wyraźna sugestia, jaką zgłosili parafianie podczas wizyty kolędowej, a w planie perspektywicznym jest ogrodzenie i przygotowanie nowej części cmentarza grzebalnego. Pracy jest wiele, ale dzięki ofiarności i pomysłom wiernych wszystko okazuje się realne. Parafianie maja świadomość, że wszelkie inwestycje służą dobru wspólnemu.

- Obecne czasy charakteryzuje spore zagubienie w dziedzinie światopoglądu i wiary. Czy wierni korzystają z prasy katolickiej, audycji katolickich w radiu i telewizji?

- Parafianie chętnie czytają prasę katolicką. Co tydzień nabywają 50 egzemplarzy tygodnika Niedziela. Oprócz tego systematycznie rozprowadzane są miesięczniki: Rycerz Niepokalanej oraz Cuda i Łaski Boże - po 30 egzemplarzy. Bardzo chętnie korzystamy z Radia Maryja oraz z audycji katolickich w telewizji. Jest duże zapotrzebowanie na wartości religijno-kulturowe. Jednym z przejawów tego oprócz środków masowego przekazu jest udział w licznych parafialnych pielgrzymkach krajowych i zagranicznych. Mieliśmy okazję nawiedzić wiele sanktuariów. W tym roku planowany jest w lipcu wspólny wyjazd nad morze w ramach „Wakacji z Bogiem”. Jak zwykle wszystkie miejsca są już zarezerwowane. Wspólne wyjazdy integrują wiernych, nadto jest okazja porozmawiania na wiele aktualnych spraw.

- Czy w prowadzeniu parafii pomaga księdzu kanonikowi wiedza pastoralna?

- Parafia Szczawin w mojej opinii jest nowoczesną dynamiczną wspólnotą, w której praca jest prowadzona według zasad wypracowanych przez pastoralistów. Jest możliwość praktycznej weryfikacji i wprowadzania w czyn uchwał II Plenarnego Synodu Polski, III Synodu Archidiecezji Łódzkiej oraz programów duszpasterskich. Moimi modlitwami obejmuję młode pokolenie, z nadzieją, że Pan Jezus zaprosi do współpracy w kapłaństwie lub życiu zakonnym. Do tej pory parafia może poszczycić się kilkoma powołaniami.
Zapraszamy serdecznie wszystkich Czytelników na spotkania modlitewne w każdą niedzielę o godz. 8.30, 12.00 i 16.00. W kościele filialnym Msza św. jest sprawowana o godz. 10.15. Każdy dzień powszedni rozpoczynamy Mszą św. o godz. 7.00.
Dziękuję moim parafianom za współpracę i aktywność.

- Dziękuję za rozmowę i życzę Księdzu Kanonikowi oraz wiernym pomyślnej realizacji wszelkich dobrych zamierzeń.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.<

Więcej ...

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

2024-05-17 20:52

BPJG

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli