Reklama

Ratoszyn

Obchody roku prymasowskiego

Niedziela lubelska 26/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Macieja Apostoła w Ratoszynie powstała przed 1325 rokiem. Na przestrzeni wieków przechodziła różne koleje losu, raz była placówką samodzielną, innym razem traciła samodzielność na rzecz parafii Chodel. Z biegiem lat jej obszar uległ pomniejszeniu. Przywrócenie praw parafii nastąpiło w 1918 r. i od tego czasu funkcjonuje ona samodzielnie. Wzmianki historyczne z początku XVII w. wspominają o istnieniu szkoły parafialnej oraz kulcie obrazu Matki Bożej Gidelskiej, który w życiu religijnym parafii odegrał dużą rolę. Obecnie parafia przynależy do dekanatu bełżyckiego. Przy kościele parafialnym, wybudowanym w latach 1906-1912 w stylu neogotyckim, koncentruje się życie religijne. Z prawie dwóch tysięcy parafian każdy bierze czynny udział w życiu parafii, w której istnieją: Rada Parafialna, Legion Maryi, chór parafialny, grupa lektorów i ministrantów, schola młodzieżowa, kółka różańcowe. Nad całością czuwa proboszcz ks. kan. Wojciech Jaroszyński. Mimo trudnej sytuacji materialnej parafii, wciąż są prowadzone różne prace remontowo- budowlane, często przekraczające możliwości finansowe miejscowej wspólnoty. Jednak dzięki odpowiedzialnej, pełnej zrozumienia i ofiarnej postawie wiernych współpracujących z Księdzem Proboszczem, wszystkie konieczne i zamierzone dzieła są doprowadzone do końca.

W codziennym życiu parafii ciągle przeplatają się modlitwa i praca. Na szczególną uwagę w ostatnim czasie zasługuje trud podjęcia odnowienia wnętrza świątyni oraz mocne zaakcentowanie i wspólne przeżywanie roku poświęconego Prymasowi Tysiąclecia - Stefanowi kard. Wyszyńskiemu. Z tej też okazji zastała odpowiednio udekorowana świątynia. W miesiącu kwietniu wierni zapoznali się z historią prymasostwa w dziejach Ojczyzny, natomiast przez miesiąc maj przybliżona została osoba Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, wielkiego czciciela Maryi. Wielokrotnie podkreślane były jego zasługi dla Kościoła i naszej Ojczyzny. W związku z nabożeństwem majowym został przygotowany obszerny tekst życiorysu, ubogacony zdjęciami z życia i działalności Prymasa Tysiąclecia. Tekst ten został podzielony na wszystkie dni maja, by po każdym nabożeństwie majowym przekazać go dzieciom i młodzieży w celu przybliżenia i lepszego poznania tego wielkiego Polaka. Kolejne niedziele majowe w parafii były ubogacane konkursami dla dzieci i młodzieży. Duża liczba uczestników biorących w nich udział wskazywała na zainteresowanie osobą Prymasa i tematyką konkursów. Były to konkursy plastyczne "Prymas w oczach dzieci" (portret) i "Prymas w oczach młodzieży (witraż) oraz konkurs wiedzy o Prymasie dla wszystkich grup wiekowych. W ostatnią niedzielę maja zostały wręczone nagrody książkowe wszystkim uczestnikom konkursów. Niedzielną uroczystość zakończyła inscenizacja "Prymas w Komańczy", przygotowana przez uczniów kl. II Gimnazjum w Ratoszynie pod kierunkiem katechetki.

Na szczególną uwagę w przybliżaniu młodzieży szkolnej osoby Sługi Bożego kard. Wyszyńskiego zasługuje wielkie zaangażowanie grona pedagogicznego i dyrektorów szkół w Ratoszynie - Podstawowej i Gimnazjum. Na tym jednak nie kończą się obchody roku prymasowskiego w ratoszyńskiej parafii. Planowane są dalsze przedsięwzięcia, aby jeszcze bardziej przybliżyć młodemu pokoleniu osobę tak Wielkiego Człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Anioł z Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Więcej ...

Kielce: za symboliczną złotówkę można pozyskać rower na Rodzinną Majówkę Rowerową

2024-05-09 16:11

Adobe Stock

Wypożyczenie roweru miejskiego na 12 godzin za symboliczna złotówkę - to oferta dla tych, którzy zechcą wziąć udział w Rodzinnej Majówce Rowerowej, z bp. Marianem Florczykiem na czele peletonu, w sobotę 18 maja.

Więcej ...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22
Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...