Reklama

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Bełchatowie-Grocholicach

To już 770 lat

Niedziela łódzka 26/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku parafia pw. Wszystkich Świętych w Bełchatowie-Grocholicach uroczyście obchodzi jubileusz 770. rocznicy swego istnienia.

W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego z roku 1881 na temat Grocholic czytamy: "Grocholice, osada, przedtem miasto nad rzeką Rakarką, powiat piotrkowski, gmina Łękawa, parafia Grocholice. Odległe 3 mile od Piotrkowa. Posiada kościół parafialny, murowany, fundacyi Wincentego Nałęcza - arcybiskupa gnieźnieńskiego (z 1223 r.), i szkołę początkową od 1811 r. Grocholice od najdawniejszych czasów stanowiły posiadłość Kapituły Gnieźnieńskiej. Na stopień miasta wyniósł je w 1485 r. Zbigniew Oleśnicki za przywilejem Kazimierza Jagiellończyka i na prawie niemieckim. W 1827 r. było tu 109 domów i 650 mieszkańców. Parafia dekanatu piotrkowskiego liczy 4920 dusz. W roku 1765 do parafii należało 11 wsi. Był także w Grocholicach i drugi kościół pod tytułem św. Jana Chrzciciela i św. Doroty, na przedmieściu południowem miasteczka. Kościół ten był drewniany z trzema ołtarzami. Na początku przeszłego stulecia przez Szwedów zrabowany i zniszczony został. Chociaż potem, w 1729 r. ks. Jan Kuciński, dziekan szadkowski, starał się przyprowadzić go do pierwotnego stanu, nie udało się wszakże jego przedsięwzięcie i kościół podległ zniszczeniu" .

Natomiast w Encyklopedii Powszechnej z 1862 r. na temat Grocholic piszą: "W roku 1783 miasto to po inkameracyi dóbr duchownych przeszło na własność rządu. Ma dwa młyny wodne pojedyncze, warsztaty wyrobów tkackich i bawełnianych 4, utrzymywanych przez 4 majstrów i 6 czeladników, którzy się zaopatrują w materyjały surowe z miasta Łodzi i tam gotowy towar spieniężają. Jest tu magistrat, urząd skarbowy i szkoła elementarna od r. 1811".

Według XX-wiecznych badań historycznych, parafia we wsi Grocholice (o której najwcześniejsza wzmianka pochodzi z XIII w.) została erygowana w roku 1230 przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Wincentego z Czarnkowa i należała do uposażenia arcybiskupów gnieźnieńskich. Król Władysław Łokietek w roku 1314 pozwolił właścicielowi - Wolimirowi, synowi Oracza, przenieść je z prawa polskiego na niemieckie i zapewnił pełny immunitet gospodarczy na okres trzydziestu lat. W roku 1336 kolejny właściciel - Florian z Kaznowa - zamienił je na inną wieś kościelną. W 1420 r. otrzymały cząstkowe prawa miejskie i przywilej na targi, uzupełnione w roku 1495 prawem na trzy jarmarki w roku. W 1485 r. król Kazimierz Jagiellończyk, na prośbę abp. Zbigniewa Oleśnickiego, nadał Grocholicom pełne prawa miejskie. Najazd Szwedów prawie doszczętnie je zniszczył. Odbudowane padło pastwą płomieni w czasie wielkiego pożaru w roku 1781. Komitet Urządzający w Królestwie Polskim odebrał Grocholicom w roku 1870 prawa miejskie i włączył do gminy Łękawa. Obecny kościół pw. Wszystkich Świętych w tej miejscowości został wybudowany w latach 1220-33 z fundacji abp. Wincentego z Czarnkowa. Jest to budowla murowana (z cegły i polnego kamienia) w stylu gotyckim. Z powodu wielkiego zniszczenia i braku należytej opieki spowodowanej wyludnieniem miasta po pożarze, kościół w latach 1781-85 był zamknięty. W 1788 r., gdy proboszczem parafii był ks. Tomasz Kararski, przeprowadzony został gruntowny remont świątyni. Ponowny remont, połączony z rozbudową, przeprowadzono w latach 1897-1910, kiedy proboszczem był ks. Franciszek Zając. Wtedy to zwiększono jej długość przez dobudowanie prezbiterium i kruchty. Dobudowano także trzy boczne kaplice i zakrystię, a także dwie wieże. Ze starego kościoła pozostała część murów nawy głównej o długości 6 metrów i szkarpy dwóch przęseł nawy. Podczas działań wojennych w 1914 r. mury kościoła zostały znacznie uszkodzone. Zniszczenia naprawiono w latach 1917-20 z zachowaniem pierwotnego, gotyckiego stylu.

Do zabytków sztuki stanowiących własność parafii należą: ołtarz główny barokowy z rzeźbami świętych, chrzcielnica z przełomu XVII i XVIII wieku, obraz Matki Bożej Częstochowskiej w sukience i koronkach. Zabytkiem są także trzy rzeźby gotyckie, wmontowane w ambonę (św. Dorota, św. Katarzyna i św. Magdalena), a także jedenaście innych, m.in. Chrystus Ukrzyżowany oraz tablice nagrobne Emilii Jankowskiej i Jana Nepomucena Dobrzeleckiego. Przy tutejszym kościele odnotowano istnienie bractwa Aniołów Stróżów, na którego temat czytamy: "Dekretem z dnia 6 kwietnia 1644 r. ojciec Andrzej Gołdonowski, prowincjał paulinów, wydał zezwolenie na erekcję bractwa Aniołów Stróżów przy kościele parafialnym w Grocholicach. Uroczysta erekcja bractwa dokonana została 24 sierpnia 1644 r. przez Gabriela Miłoparskiego, kanonika gnieźnieńskiego, za aprobatą abp. Macieja Łubieńskiego". Odnotowano także istnienie bractwa Szkaplerza Karmelitańskiego, erygowanego 15 grudnia 1690 r. oraz Żywego Różańca i III Zakonu św. Franciszka. Proboszczem parafii jest ks. kan. Sławomir Orłowski, który uroczystą Mszą św. w niedzielę 25 lutego 2001 r. zainaugurował obchody jubileuszu parafii (przesunięte o rok ze względu na obchody Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa) i które zakończą się renowacją misji w ostatnią sobotę października. Dzielnie Księdzu Kanonikowi w pracy duszpasterskiej pomaga wikariusz ks. Mirosław Wujek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

polona.pl

Wielu pielgrzymów informuje o łaskach, które otrzymali za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, a ks. Józef Niżnik skrzętnie archiwizuje tę swoistą księgę cudów udzielonych za jego przyczyną.W Strachocinie, na Bobolówce – wzgórzu nieopodal kościoła, gdzie prawdopodobnie urodził się Andrzej Bobola, jest dziś kaplica. Rokrocznie podczas uroczystości odpustowych w tym miejscu gromadzą się rzesze ludzi, czcicieli św. Andrzeja.

Więcej ...

Czuwanie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego

2024-05-16 11:44

fot s. Amata J. Nowaszewska CSFN

W najbliższą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W wigilię tej uroczystości parafie i wspólnoty naszej archidiecezji przygotowują dla wiernych spotkania modlitewne. Oto, gdzie można się włączyć do wspólnej modlitwy.

Więcej ...

Jubileuszowy Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

2024-05-17 12:28
W Polsce jest bardzo dużo szkół pod patronatem Papieża Polaka, w naszej diecezji jest ich ok. 40

Karolina Krasowska

W Polsce jest bardzo dużo szkół pod patronatem Papieża Polaka, w naszej diecezji jest ich ok. 40

10 szkół na jubileusz. W Złotniku trwa 10. Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...