Reklama

Jubileuszowe obchody w Drohiczynie

Niedziela podlaska 26/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 10. rocznicę proklamowania utworzenia diecezji drohiczyńskiej i drugą - wizyty Jana Pawła II w Drohiczynie uroczystą Mszę św. sprawował i homilię wygłosił bp Antoni Dydycz - ordynariusz drohiczyński. W uroczystościach uczestniczyła Krystyna Łukaszuk - wojewoda podlaski, parlamentarzyści, poczty sztandarowe ze szkół noszących imię Jana Pawła II, duchowieństwo i wierni z całej diecezji drohiczyńskiej.

Przypomnijmy, 5 czerwca 1991 r. podczas IV pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II sprawując uroczystą liturgię Mszy św. na błoniach w Białymstoku erygował diecezję drohiczyńską z części diecezji pińskiej, znajdującej się obecnie w granicach Polski. Pierwszym ordynariuszem nowo utworzonej diecezji został bp Władysław Jędruszuk. Bullą Totus Tuus Poloniae Populus Jan Paweł II zreorganizował w 1992 r. administrację kościelną w Polsce. Ustanowił 13 nowych diecezji i 8 nowych metropolii. Metropolię białostocką tworzą: archidiecezja białostocka, diecezja łomżyńska i drohiczyńska.

Wielką radość z przeżywania niezwykłych rocznic wyraził w słowie wstępnym ks. prał. Stanisław Ulaczyk, kanclerz Kurii w Drohiczynie.

"Z radością w sercu stajemy przy krzyżu i przy tym ołtarzu, ażeby wyrazić wdzięczność Bogu za wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Drohiczynie 10 czerwca 1999 r. Tamto spotkanie było również po południu, w tym czasie, dlatego też nasze wspomnienia tak bardzo są żywe nawet co do klimatu. Dzisiaj też wspominamy tamto wydarzenie sprzed 10 laty, kiedy to także umiłowany Ojciec Święty w dniu 5 czerwca 1991 r. erygował diecezję drohiczyńską, a potem bullą Totus Tuus Poloniae Populus 25 marca 1992 r. ukonstytuował jej granice.

Nie możemy dzisiaj nie okazywać Trójjedynemu Bogu naszej wdzięczności, dlatego gromadzimy się licznie z całej diecezji a nawet i spoza jej granic, ażeby okazać co czują nasze serca, a także naszą więź i synowską miłość do Jezusa Chrystusa. Łączymy się duchowo i modlitewnie z Ojcem Świętym, który przed dwoma laty na te kilka godzin uczynił Drohiczyn stolicą Kościoła powszechnego. Łączymy się ze wszystkimi, którzy dzisiaj pragnęli tu być, ale różne sprawy ich zatrzymały. Wszystkich zebranych zachęcam do gorącej modlitwy za naszego Pasterza, który za kilka dni będzie obchodzić swoje święto patronalne. Księże Biskupie, ta wizyta sprzed dwóch lat, bez Ciebie nie doszłaby do skutku. Drohiczyn i diecezja nasza takiego zaszczytu by nie doznała. Dlatego Twoje Imieniny, drugą rocznicę wizyty papieskiej i 10. rocznicę utworzenia diecezji drohiczyńskiej przeżywamy również jako dziękczynienie Tobie".

Następnie Ksiądz Kanclerz powitał przybyłe na uroczystość duchowieństwo, Wojewodę podlaską, senatorów i parlamentarzystów, starostów, burmistrzów i wójtów, a także przedstawicieli władz samorządowych, wiernych wyznania prawosławnego. Tak jak przed dwoma laty szczególnie gorąco powitał przedstawicieli Straży Pożarnej. Pozdrowił wszystkich diecezjan, poczty sztandarowe, chóry i orkiestrę, zachęcając wszystkich do gorącej modlitwy.

W homilii Ksiądz Biskup przypominając duchowe dziedzictwo kard. Stefana Wyszyńskiego podkreślił, że nie wolno nam wchodzić w Nowe Tysiąclecie ze starymi nałogami, albowiem nawet najwspanialsze programy zostaną wówczas zniszczone i nie przyniosą oczekiwanych rozwiązań. Musi powstać nowych ludzi plemię podejmujące szereg inicjatyw, które w oparciu o doświadczenia narodu budować będzie nową rzeczywistość. " W liście pasterskim odczytanym na terenie naszej diecezji w uroczystość Zesłania Ducha Świętego nawiązującym do 10-lecia istnienia diecezji i drugiej rocznicy spotkania z Janem Pawłem II została zawarta propozycja ogłoszenia dnia 10 czerwca swoistym świętem diecezji podlasia. Jest wiele przesłanek, które skłaniają nas do tego aby nadać trwały charakter tego rodzaju propozycji. Mamy bowiem nadzieję, że nasz Podlaski Dzień Diecezjalny odwołujący się do papieskiej spuścizny dopomoże nam w przezwyciężaniu bardzo niebezpiecznej inercji społecznej i ubogaci nasze sposoby przeżywania świąt narodowych. Nie będzie dniem wolnym od pracy, tym lepiej, chociaż może to powodować pewne trudności, wymagać dodatkowego wysiłku, ale motyw jest jasny, a cel wydaje się bardzo bliski i wszystkim drogi". Nawiązując do I czytania wskazał, że mądrość dopomaga nam w życiu, w wychowaniu dzieci i młodzieży, w pracach ustawodawczych i w podejmowaniu decyzji na każdym szczeblu władzy. Przypomniał, że Maryja, która była obecna gdy Bóg kreślił sklepienie nad bezmiarem wód i fundamenty pod ziemię jest i dzisiaj mistrzynią naszego ziemskiego życia.

Ks. prał. Zbigniew Rostkowski, notariusz Kurii przypomniał, że uroczyste Te Deum będziemy śpiewać za 211 kapłanów pracujących w diecezji i poza jej granicami, za 76 alumnów, za 107 kapłanów wyświęconych podczas tego dziesięciolecia, za wyniesienie na ołtarze 108 męczenników, w tym naszego rodaka kapłana Antoniego, za 37 tys. młodych ludzi, którzy w tym czasie przyjęli sakrament bierzmowania i 13 tys. pobłogosławionych małżeństw, za otwarcie i poświęcenie 19 kaplic i powołanie 7 nowych parafii, za konsekrację 11 świątyń, za powołane nowe instytucje i I Synod Diecezji Drohiczyńskiej.

Życzenia w imieniu prezbiterium drohiczyńskiego złożył ks. prał. Hipolit Hryciuk, dziekan węgrowski. Wyraził wdzięczność kapłanów za otaczanie Kościoła, kapłanów i diecezjan miłością i opieką. " Niech Bóg obdarza Arcypasterza zdrowiem i pomnaża obficie udzielone łaski, dodaje nowe, niezbędne do trudnej i odpowiedzialnej pracy dla dobra diecezji ku chwale Bożej".

Wyrazem wdzięczności złożonej w imieniu całego Podlasia, w 7. rocznicę posługi biskupiej za zorganizowanie wizyty Jana Pawła II i jej duchowe owoce kapłani - Jan Chlebek, emeryt i Krzysztof Janowic, wikariusz z Bielska Podlaskiego złożyli dar - mitrę i pastorał. Szczególnym jego symbolem jest złączony siecią św. Piotra pęknięty krzyż, który przed dwoma laty stał na ziemi drohiczyńskiej.

W imieniu władz państwowych i samorządowych życzenia imieninowe Arcypasterzowi złożyli m.in.: wojewoda Krystyna Łukaszuk, poseł Krzysztof Jurgiel, senatorowie Lech Feszler i Stanisław Marczuk, starosta bielski Marek Łukaszewicz. Krystyna Łukaszuk powiedziała m.in.: "Zgromadziliśmy się tutaj w tym pięknym miejscu z powodu 3 okoliczności. Pierwsza z nich to 10. rocznica powstania diecezji drohiczyńskiej. Przyjęliśmy ten fakt wówczas jako dar i wyróżnienie za trud jaki składaliśmy w walkę o wolność naszej małej Ojczyzny, za trud stanu wojennego. Czy można było sobie wymarzyć lepszy prezent na początku III Rzeczpospolitej? Na drugi prezent, zaszczyt i wyróżnienie nie czekaliśmy zbyt długo. To było 8 lat. W historii Kościoła to zaledwie chwilka. Mogliśmy tu gościć w Drohiczynie Ojca Świętego. Przeżyliśmy wspaniałe chwile przygotowań, pośpiechu, niepokoju, wytężonej pracy, często aż do późnych godzin nocnych, a następnie ucztę duchową w czasie samych uroczystości. (...) Ekscelencjo, dziękuję za szczerość, otwartość i życzliwość, za to czego mogliśmy się nauczyć przyjeżdżając tutaj, za otwarte drzwi i serce, za gościnność. Najtrudniej dokonywać zmian w samym sobie. Ty pokazujesz co należy czynić i jak siebie zmieniać. Życzę dalszych długich lat pasterzowania w diecezji drohiczyńskiej, wielu łask Bożych, dużo zdrowia i wielu życzliwych serc".

Wierni i chóry diecezjalne i z Białej Podlaskiej łącząc się z przedstawicielami składającymi kwiaty wykonali pieśń: Niech Bóg Ci błogosławi.

Akt zawierzenia diecezji drohiczyńskiej odczytał ks. inf. Jan Sobiechowicz - dziekan sokołowski. Z kolei kanclerz ks. Stanisław Ulaczyk odczytał dekret o powołaniu Ekumenicznego Ośrodka Młodzieżowego w

Czartajewie koło Siemiatycz. Strażacy zwrócili się do Księdza Biskupa z prośbą o przekazanie im figury ich patrona - św. Floriana. W duchu wdzięczności strażakom podlaskim za pomoc w przygotowaniu wizyty Ojca Świętego Ksiądz Biskup przekazał kapliczkę z figurą św. Floriana wykonaną przez ludowego artystę Tadeusza Ignatowicza z Białej Podlaskiej. Akt przekazania kapliczki Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Białymstoku odczytał ks. Stanisław Ulaczyk.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa Ksiądz Biskup zachęcił aby powracać do dziedzictwa duchowego Jana Pawła II, podziękował wszystkim za udział w uroczystościach, życzenia i ofiarowane dary. W nawiązaniu do otrzymanego pastorału powiedział: " Pęknięty krzyż, który zdobi pastorał, przypomina nam nasze spotkanie z Ojcem Świętym. Być może jest to znak, aby często go używać, aby ten znak przestrzegał nas przed każdym pęknięciem, przed każdą rysą pojawiającą się czy to w naszych sumieniach, sercach, w naszych rodzinach, czy w innych środowiskach, gdziekolwiek przebywamy". Zaprosił wszystkich do ogrodu nad rzekę Bug, do wspólnych przeżyć w atmosferze płonącego ogniska i poczęstunku.

Uroczystości jubileuszowe zakończyły się udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa i odśpiewaniem Te Deum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Policja zatrzymała księdza do kontroli, parafianie murem za kapłanem

2024-10-23 15:51

mat. prasowy

Więcej ...

Marsz Niepodległości odbędzie się jako zgromadzenie legalne

2024-10-23 14:14
Marsz Niepodległości 2021

Karol Porwich/Niedziela

Marsz Niepodległości 2021

Prezydent Warszawy zgodził się, aby Marsz Niepodległości przeszedł ulicami Warszawy. Tym samym marsz odbędzie się jako zgromadzenie legalne.

Więcej ...

Prof. Żaryn: Wspominki z PRL. W kwestii religii w szkole historia się powtarza

2024-10-23 18:00

Karol Porwich/Niedziela

- Historia się powtarza - twierdzi prof. Jan Żaryn nazywając w rozmowie z KAI działania MEN w kontekście religii w szkole „ideowym nawiązaniem do czasów Gomułki”. Historyk przypomina, jak wyglądała walka z religią w szkole w czasach stalinowskich i jak ustawowo usuwano katechezę w latach 60-tych. Opowiada również o tym, jaka była reakcja Kościoła na te działania i podkreśla, że to kard. Wojtyła przekonywał, że wobec wrogiej władzy trzeba postawić na niezależność i odcięcie się od państwowych funduszy. - Kard. Wojtyła postulował wybór drogi trudniejszej i bardziej wymagającej ale takiej, którą można podjąć jako inicjatywę duszpasterską. Mówił o konieczności głębszej formacji kapłanów na trudne czasy i rodziców oraz takiej formie katechizacji, która będzie atrakcyjna dla dzieci i młodzieży - podkreśla prof. Żaryn.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: jeden z biskupów, którego papież chciał...

Kościół

Watykan: jeden z biskupów, którego papież chciał...

Kard. Nycz ws. ks. Olszewskego: Czy zatrzymanie tymczasowe...

Kościół

Kard. Nycz ws. ks. Olszewskego: Czy zatrzymanie tymczasowe...

Prokuratura zmieniła zarzuty księdzu Michałowi...

Wiadomości

Prokuratura zmieniła zarzuty księdzu Michałowi...

Watykan: Papież obniża kardynałom wynagrodzenie

Kościół

Watykan: Papież obniża kardynałom wynagrodzenie

Mazowiecka Kurator Oświaty odwołała Konkurs o kard....

Wiadomości

Mazowiecka Kurator Oświaty odwołała Konkurs o kard....

Nowenna do św. Jana Pawła II

Modlitwa

Nowenna do św. Jana Pawła II

Nowe sanktuarium w Polsce. Nie ma takiego drugiego na...

Kościół

Nowe sanktuarium w Polsce. Nie ma takiego drugiego na...

Zwolnienia grupowe nabierają tempa: 20 tys. pracowników...

Wiadomości

Zwolnienia grupowe nabierają tempa: 20 tys. pracowników...

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wiara

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki