Reklama

Czy grozi nam analfabetyzm?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lawinowo spada liczba księgarń (jedna księgarnia przypada na 100 tys. mieszkańców), zmniejsza się ilość proponowanych tytułów ( tylko niespełna 10% placówek ma w stałym obrocie powyżej 8 tys. tytułów książkowych), spada też liczba bibliotek (z 10313 w 1989 r. do 9046 w 1999 r.). Dane te zostały przedstawione na spotkaniu polskich pisarzy i wydawców PEN-clubu i Polskiej Izby Książki, które odbyło się 19 czerwca w Warszawie. "Na wielkich obszarach geograficznych i społecznych, nie tylko w zagłębiach nędzy i bezrobocia - mówił podczas obrad Janusz Maciejewski, prezes polskiego PEN-clubu - postępuje regres i zanik infrastruktury kulturalnej i edukacyjnej, a co za tym idzie dostęp do edukacji i kultury osiąga stan zapaści cywilizacyjnej".

Apel Polskiej Izby Książki i PEN-clubu o podjęcie działań w obronie słowa pisanego poparli wydawcy katoliccy. Zgadzają się oni z opinią o katastrofalnej sytuacji rynku książki, bibliotekarstwa i czytelnictwa w Polsce.

Katolickie wydawnictwa z trudem się utrzymują i niechętnie współfinansują nowe pomysły. Jednym z nich jest propozycja wydania książki pt. Kiedy Jezus przychodzi w glanach zawierającej reportaże i świadectwa z Przystanku Jezus, który odbył się dwa lata temu w Żarach. Książki gotowej już do druku, bogato ilustrowanej, z dokumentacją zdjęciową nikt nie chce wydać. Bo kto to kupi? Kogo to - poza uczestnikami Przystanku - interesuje? A wydawałoby się, że powinno, bo nie jest to przecież sentymentalna książka o tym, jak tam było fajnie (lub niefajnie), ale opowiada ona o tym, jaka jest współczesna młodzież, jakim językiem z nią rozmawiać, jakie są jej pragnienia. To powinno obchodzić każdego - rodzica, nauczyciela, wychowawcę, artystę a nawet polityka!

Zanika nie tylko czytelnictwo, zanika także sztuka pisania, choć na szczęście są jeszcze ludzie, którzy nie stronią od kartki papieru i długopisu. Niedawno w jednym z tych właśnie tradycyjnych listów od świeżo upieczonej absolwentki uniwersytetu przeczytałam: " Pod samym domem mamy bibliotekę. Chcieliśmy nadrobić zaległości czytelnicze i zapisanie się do biblioteki wydawało się nam najłatwiejsze - jest wiele książek, które chciałabym mieć przeczytane, ale które niekoniecznie muszą stać w domu na półce. Niestety, brak zameldowania w tej dzielnicy okazał się nie pokonania. A tak się narzeka na spadek czytelnictwa w Polsce".

Jaki z tego wszystkiego płynie wniosek? Rzeczywiście trzeba nam przyłączyć się do buntu elit, do którego wzywają przedstawiciele polskich pisarzy i wydawców PEN-clubu, Polskiej Izby Książki i Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Jak widać kultura jest sprawą zbyt poważną, by pozostawić ją politykom. Inaczej, zanim się spostrzeżemy, analfabetyzm utrwali się w kolejnych pokoleniach Polaków już nie tylko z braku dostępu do oświaty i kultury, ale przede wszystkim z braku potrzeby dostępu do oświaty i kultury. A wtedy na wszelkie reformy będzie już za późno.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Klinika Gemelli: spokojna noc papieża

2025-02-18 13:05
Szpital Gemelli

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Szpital Gemelli

„Papież spędził noc spokojnie, dobrze wypoczął. Dziś rano wstał, zjadł śniadanie i poświęcił się czytaniu gazet, jak to robi regularnie” - poinformował dziennikarzy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Więcej ...

Ekspert: padł rekord temperatury minimalnej w Polsce; odpowiedzialne specyficzne położenie stacji

2025-02-17 17:11

vasev_artem/pixabay.com

W poniedziałek, 17 lutego, w stacji pomiarowej w tatrzańskim Litworowym Kotle zanotowano temperaturę minus 41,1 st. C. Według dr. Bartosza Czerneckiego z UAM w Poznaniu, to najniższa temperatura w historii pomiarów w Polsce. Sprawiły to specyfika położenia stacji oraz występujące warunki atmosferyczne.

Więcej ...

Papież ma obustronne zapalenie płuc, prosi o modlitwę

2025-02-18 19:50
Szpital Gemelli

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Szpital Gemelli

Ojciec Święty ma obustronne zapalenie płuc i otrzymuje kortykosteroidy i antybiotyki w związku z infekcją polimikrobiologiczną. Franciszek jest jednak w dobrym nastroju - stwierdza Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Wiara

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Nowy Targ: 83-letni kapłan wystartował w zawodach...

Kościół

Nowy Targ: 83-letni kapłan wystartował w zawodach...

Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, jaki jest twój punkt...

Wiara

Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, jaki jest twój punkt...

Brazylia: Pies... ministrant. Szokująca praktyka w...

Kościół

Brazylia: Pies... ministrant. Szokująca praktyka w...

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia