Reklama

Zawierzyć Miłosierdziu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. Adamem Kamizelą, pallotynem - proboszczem parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Częstochowie - rozmawia ks. dr Paweł Maciaszek

Ks. dr Paweł Maciaszek: - Czy mógłby Ksiądz Proboszcz przybliżyć Czytelnikom „Niedzieli” miejsce zwane częstochowską Doliną Miłosierdzia?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Adam Kamizela: - Na zachodnim zboczu Jasnej Góry, u stóp tronu Królowej Polski w Częstochowie, w 1949 r. Księża Pallotyni wybudowali kościół. Poświęcenia świątyni i domu dokonał ordynariusz częstochowski - bp Teodor Kubina. W czasie uroczystości wypowiedział słowa: „To miejsce niech służy miłosierdziu Bożemu w cieniu Jasnogórskiej Pani. Każdy, kto nawiedzi ten kościół, niech dozna w sposób szczególny miłosierdzia Bożego”. Od tego czasu w tym miejscu, zwanym odtąd Doliną Miłosierdzia, uwidacznia się specjalne działanie Bożego miłosierdzia. Przybywają tu pielgrzymi z Polski i świata, o czym świadczą liczne wota umieszczone przy obrazie Jezusa Miłosiernego, które pątnicy składają w dowód wdzięczności za otrzymane łaski. W 1952 r. umieszczono w głównym ołtarzu obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez artystę malarza Adolfa Hyłę z Krakowa.
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego została ustanowiona w 1960 r., jako jedna z pierwszych w świecie pod takim wezwaniem. Kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski, w 1965 r. nawiedzając świątynię powiedział: „Miejsce to, zwane Doliną Miłosierdzia Bożego, mieszczące w sobie coś z Tatr i Bałtyku, niech z Maryją woła: Magnificat..., a miłosierdzie Jego z pokolenia na pokolenie”. Metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak w 1992 r. podniósł kościół - ze względu na rolę, jaką pełni w pielęgnowaniu i rozszerzaniu kultu - do godności Archidiecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
W 1994 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp i bp Jose Maria Hernandez z Meksyku poświęcili kaplicę polową oraz figurę Jezusa Miłosiernego. Figura jest darem Kościoła z Meksyku dla Kościoła w Polsce. We wrześniu 1996 r. bp Antoni Długosz wprowadził do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego relikwie Krzyża Świętego, przywiezione z Ziemi Świętej.

- Co było powodem rozpoczęcia budowy nowego kościoła i jak przebiega kontynuacja dzieła?

- Powodowani ideą św. Wincentego Pallottiego, niezmordowanego apostoła Miłosierdzia Bożego, ze względu na licznie przybywających pielgrzymów z Polski i świata rozpoczęliśmy w Dolinie Miłosierdzia budowę nowego kościoła. Dziś możemy powiedzieć, iż został zadaszony i zwieńczony kopułą, która nadała budowli charakter sakralny. Rok temu, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w murach budującej się świątyni odbyła się uroczysta Msza św., podczas której został poświęcony krzyż zwieńczający kopułę nowego kościoła - sanktuarium.

Reklama

- Współczesny świat wciąż potrzebuje i szuka Bożego miłosierdzia. Ojciec Święty Jan Paweł II nieustannie wskazuje na nie jako ratunek dla człowieka

- To prawda. Wzruszaliśmy się latem 2002 r., patrząc jak Ojciec Święty dokonywał poświęcenia Sanktuarium Miłosierdzia w Łagiewnikach. Zapamiętaliśmy piękną papieską modlitwę: „…aby ten kościół był zawsze miejscem głoszenia orędzia o miłosiernej miłości Boga; miejscem nawrócenia i pokuty; miejscem sprawowania Ofiary Eucharystycznej - źródła miłosierdzia; miejscem modlitwy - wytrwałego błagania o miłosierdzie Boże dla nas i całego świata”. Oczekujemy chwili, kiedy nasze Sanktuarium zostanie poświęcone Panu i podejmie taką samą misję: dla większej Jego chwały, dla zniszczenia grzechu i dla zbawienia wszystkich.

- Jak przebiegać będą tegoroczne obchody Niedzieli Miłosierdzia Bożego?

- Serdecznie zapraszamy na uroczystą Mszę św., której będzie przewodniczył bp Jan Wątroba, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 18 kwietnia o godz. 11.30 do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w Dolinie Miłosierdzia, ul. o. A. Kordeckiego 49.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma – rozważania ks. Popiełuszki

2024-03-27 20:38

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

- Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma - to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 6 września 1982 r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w piątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany”, który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

Więcej ...

Wspaniałe świadectwo wrażliwości liturgicznej

2024-03-28 12:37
Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii - mówi Iwona Szablewska (pierwsza z prawej)

Archiwum parafii

Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii - mówi Iwona Szablewska (pierwsza z prawej)

Parafia wprawdzie niewielka, ale zaangażowanie i hojność wiernych – bardzo duże. Parafia św. Stanisława Kostki to zielonogórski fenomen. W tym roku na procesję z darami na Mszę Wieczerzy Pańskiej uzbierano tam ogromną sumę, a w samą procesję zaangażowało się ponad 200 osób!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...