Reklama

Powitanie wiosny w górach

Niedziela przemyska 16/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Nic piękniejszego nad wiosnę” - woła poeta. A po chwili stawia pytanie: „Czym jest ten zachwyt, co zakwitł tak pięknie i tak w nas się piętrzy? - Natężeniem błogości - odpowiada - tej, w której ziemia trwała niegdyś, za rajskich czasów” (G. Hopkins, Wiosna).
W naszym klimacie początek wiosny zbiega się ze Świętami Wielkanocnymi. Toteż wspaniałość tej pory roku kojarzy się nam nie tyle z biblijnym rajem, co ze zmartwychwstaniem. Zmartwychwstaje ukrzyżowany i przywalony grobowym głazem nasz Zbawiciel. Przez wielkopostną pokutę i nawrócenie powstaje, aby chodzić w nowości życia - chrześcijanin. Również cała przyroda, obezwładniona przez szereg miesięcy mrozem i okryta śnieżnym kirem - budzi się do nowego życia. Wiosna jest swoistym jej zmartwychwstaniem. Maria Zientara-Malewska wszystkie te wątki połączyła w jednym utworze: „Zmartwychwstał Pan! Radosną wieść biją dzwony. Bądź pozdrowiony! Bądź pozdrowiony! (...) „Zmartwychwstał las! Co szary był i nieżywy. Przylaszczki go umodrzyły. (...) Zmartwychwstał łan! Ziarno obumarłe ożyło nie swoją, lecz Bożą siłą. (...) Zmartwychwstał staw! Rozkruszył już bielmo lodu. W świat patrzy źrenicą modrą” (...) Zmartwychwstał Pan! Czy słyszysz, człowiecze, pojmujesz? Czy cud Jego łaski poczujesz? Zmartwychwstań z Nim!” (Miłość prostego serca).
W górach wiosna rozpoczyna się później. Ma tam specyficzny urok, związany z surowością klimatu. Toteż miłośnicy gór tam chcą powitać tę radosną porę roku.
Wychodząc naprzeciw tej potrzebie, duszpasterstwo turystyczne organizuje w niedzielę, 25 kwietnia br., w Ustrzykach Górnych powitanie wiosny, a zarazem rozpoczęcie letniego sezonu turystycznego.
Program będzie następujący: o godz. 10.00 Msza św. w kościele św. Anny w Ustrzykach Górnych, a następnie wyjście na szlak w kierunku Tarnicy. Na trasie Nabożeństwo Światła. Trasę zejścia w dół uzgodni się na miejscu.
Dojazd do Ustrzyk Górnych i powrót przy większej liczbie zgłoszeń - zbiorowo wynajętym autokarem, a w przypadku niewielu zgłoszeń - indywidualnie. Zgłoszenia na wyjazd zbiorowy będą przyjmowane w kilku ośrodkach miejskich archidiecezji do 20 kwietnia br. Tam też zostaną podstawione autokary (jeśli będzie dostateczna liczba zgłoszeń). Zgłoszenia przyjmuje: w Przemyślu ks. A. Wąsik, ul. Biskupa Pelczara 4, tel. (0-16) 676-09-65; w Jarosławiu ks. A. Żmudzki, ul. 3 Maja 49, tel. (0-16) 621-77-54; w Przeworsku ks. W. Kosztyła, ul. Kościelna 7, tel. (0-16) 648-70-54; w Krośnie ks. S. Bemben, ul. Piłsudskiego 5, tel. (0-13) 436-87-93.
Turyści przyjeżdżający do Ustrzyk Górnych powinni wziąć z sobą odpowiednie obuwie i ubiór oraz zabezpieczenie od wiatru i deszczu (w górach może być jeszcze zimno). Trzeba też zabrać ze sobą całodzienne wyżywienie.
„Oto minęła już zima (...) na ziemi widać kwiaty (...)
Powstań (...) i pójdź!”
(Pnp 2, 11. 13)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Popiersie Chrystusa w rzymskiej bazylice zidentyfikowano jako dzieło Michała Anioła

2026-03-15 11:49
Popiersie Chrystusa przypisywane Michałowi Aniołowi we wnętrzu Bazyliki św. Agnieszki za Murami w Rzymie

Autorstwa Peter1936F /pl.wikipedia.org

Popiersie Chrystusa przypisywane Michałowi Aniołowi we wnętrzu Bazyliki św. Agnieszki za Murami w Rzymie

W Bazylice św. Agnieszki za Murami przy Via Nomentana w Rzymie, po wiekach niepewności, oficjalnie przypisano Michałowi Aniołowi Buonarrotiemu autorstwo marmurowego popiersia przedstawiającego Chrystusa jako Zbawiciela , poinformował katolicki portal „Aleteia”. Dzieło to już na początku XIX wieku przypisywano Michałowi Aniołowi, jednak przez prawie 200 lat popadło w zapomnienie.

Więcej ...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Audyt w Sekcji Polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Dyrektor zawiadamia prokuraturę

2026-03-16 07:18

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Zgromadzone już na obecnym etapie informacje pozwoliły nam na podjęcie (wspólnie z audytorem) kroku polegającego na złożeniu zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa - czytamy w oświadczeniu ks. dr. hab. Jana Żelaznego, Dyrektora Sekcji Polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Józefa

Wiara

Nowenna do św. Józefa

40 pytań Jezusa: „Czy widzisz tę kobietę?”

Wiara

40 pytań Jezusa: „Czy widzisz tę kobietę?”

Audyt w Sekcji Polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie....

Wiadomości

Audyt w Sekcji Polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie....

Siostry felicjanki nie mogą pomagać chorym, bo ich...

Kościół

Siostry felicjanki nie mogą pomagać chorym, bo ich...

Warszawa: Budynek liceum w centrum miasta ostrzelany

Wiadomości

Warszawa: Budynek liceum w centrum miasta ostrzelany

Kard. Krajewski: Leon XIV zapytał mnie, czy nie pragnę...

Kościół

Kard. Krajewski: Leon XIV zapytał mnie, czy nie pragnę...

Archidiecezja łódzka ma nowego arcybiskupa!

Kościół

Archidiecezja łódzka ma nowego arcybiskupa!

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

Wiara

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

40 pytań Jezusa: „Co chcesz, abym ci uczynił?”

Wiara

40 pytań Jezusa: „Co chcesz, abym ci uczynił?”