Kilka minut przed godziną 15:00 zakończyło się posiedzenie kolegium IPN. Z informacji portalu wPolityce.pl wynika, że prof. Krzysztof Szwagrzyk zawiesił swoją dymisję z funkcji wiceprezesa Instytutu.
Szczegółowe rozwiązanie sporu ma nastąpić w najbliższych dniach. Członkom kolegium udało się przekonać zasłużonego historyka, by ten zawiesił swoją decyzję o odejściu z Instytutu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po posiedzeniu Kolegium IPN - Prezes IPN Jarosław Szarek nie przyjął dymisji prof. Krzysztofa Szwagrzyka z funkcji wiceprezesa — poinformował IPN na Twitterze.
Dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej po zasięgnięciu jednoznacznej opinii Kolegium IPN nie przyjął dymisji prof. Krzysztofa Szwagrzyka, zastępcy prezesa Instytutu. Trwają rozmowy zmierzające do rozwiązania problemu. Sprawa poszukiwania i identyfikacji szczątków bohaterów narodowych pozostaje priorytetem działalności Instytutu Pamięci Narodowej — mówi komunikat wydany po posiedzeniu Kolegium IPN.
Prof. Szwagrzyk miał uwagi dotyczące funkcjonowania Instytutu, zwłaszcza jeśli chodzi o wsparcie dla prac ekshumacyjnych, w trakcie których poszukiwane są szczątki Żołnierzy Wyklętych. W tle konfliktu jest również kwestia współpracy z Zakładem Genetyki Sądowej ze Szczecina.
Podczas posiedzenia kolegium IPN udało się wypracować na tyle wspólne stanowisko, że Szwagrzyk zawiesił swoją dymisję, którą - jeszcze rano - w rozmowie z prezesem IPN miał określić jako „nieodwołalną”.
To dzięki pracom ekshumacyjnym i badaniom genetycznym prowadzonym przez ekipę Szwagrzyka wiemy, gdzie pochowano legendarnych żołnierzy wyklętych, m. in. mjra Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” i mjra Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”. Historyk otrzymał tytuł Człowieka Wolności tygodnika „wSieci” w roku 2014.