Reklama

Lublin, parafia Świętej Rodziny

Nadzieja z Krzyża

Medytowanie nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa inspiruje wielu ludzi do wyrażania swoich przeżyć w artystycznej oprawie. 2 kwietnia br. w kościele Świętej Rodziny w Lublinie nabożeństwo Drogi Krzyżowej połączono z wykonywanym w ramach Papieskiego Festiwalu Sakralnego Polska 2004 słowno-muzycznym spektaklem na podstawie dzieła Plinio Correa de Oliveira.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozważaniom czytanym przez Włodzimierza Matuszaka (aktora znanego telewizyjnej publiczności z roli proboszcza fikcyjnej parafii Ducha Świętego w Tulczynie w serialu Plebania) towarzyszyła muzyka opracowana przez Georgija Agratinę. Artysta zagrał partie na fletni Pana. Akompaniament organowy przygotował Robert Grudzień, muzyk znany lublinianom przede wszystkim z koncertów odbywających się od kilku lat w kościele Świętej Rodziny w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin-Czuby. VIII edycja Festiwalu zainaugurowana zostanie w tym roku już w trzecią środę czerwca. W muzycznej części Drogi Krzyżowej znalazły się kompozycje autorskie R. Grudnia i G. Agratiny oraz fragmenty wielkich dzieł J. S. Bacha. Ks. kan. Ryszard Jurak, proboszcz parafii Świętej Rodziny wskazał na intencje nabożeństwa: uproszenie łask dla archidiecezji lubelskiej na czas przygotowań i przebiegu peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która rozpocznie się w Lublinie 18 września.
Prof. Plinio Correa de Oliveira (1908-1995) był znanym brazylijskim działaczem katolickim i obrońcą cywilizacji chrześcijańskiej. Najgłośniejszą jego książką jest Rewolucja i kontrrewolucja z 1959 r., a dzieło życia to założone w 1960 r. Stowarzyszenie Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP), które rozprzestrzeniło się po całym świecie w formie autonomicznych organizacji o profilu rzymskokatolickim, stawiających sobie za cel obronę i promowanie wartości kultury chrześcijańskiej w życiu publicznym. Droga Krzyżowa opublikowana została w 1951 r. W dziele tym widać tajemnicę wielkiej miłości Chrystusa, który wycierpiał ogromne męki za grzechy wszystkich ludzi. Teksty charakteryzują się głębokim przeżywaniem tej tajemnicy przez Autora i wskazują na model osobistej więzi każdego chrześcijanina z Jezusem kroczącym na Golgotę. Ujrzenie w krzyżu źródła siły i narzędzia naszego odkupienia pozwala złączyć własne cierpienia z dźwiganiem krzyża przez Zbawiciela. Correa de Oliveira nieustannie przypomina, że każdy uczestniczy w Drodze Krzyżowej w sposób podwójny: przez osobisty krzyż i cierpienia, ale też przez swoje grzechy. Stąd pojawiające się często pytania, niemal jak z rachunku sumienia, zmuszające nas do refleksji i skonfrontowania naszej aktualnej postawy życiowej z tym, do czego zostaliśmy powołani jako uczniowie Chrystusa (odważne świadczenie o Prawdzie naszymi czynami). Muzyka towarzysząca modlitwie wyrażała - odpowiednio do stacji, przy której się zatrzymywano - osamotnienie, cierpienie, ból, płacz, głęboki żal, duchową wewnętrzną walkę z ludzkimi ograniczeniami i konkretne, niezwykle dynamiczne i głośne starcie śmierci z życiem, aż do ciszy Pańskiego grobu i zapowiedzi chwalebnego zmartwychwstania.

„Czeka Cię, Panie, spoczynek w grobie. W cieniu śmierci otwierasz Niebo dla sprawiedliwych z otchłani [...] W ciszy tych chwil rodzi się pierwsza światłość nadziei. [...] przytłoczyli grób kamieniem. Wszystko wydaje się skończone. A przecież to jest moment, w którym wszystko się rozpoczyna. Apostołowie zbierają się ponownie. Odradzają się nadzieje i chęć poświęcenia. Zbliża się Pascha”. (Fragmenty rozważań do stacji XIII i XIV)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

2024-04-30 20:33

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie obrony na areszt tymczasowy wobec księdza Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst