Reklama

Joanna Trudzik
Abp Józef Michalik

Abp Michalik: nawrócenie jest duchowym rozwojem człowieka

2017-03-01 15:57

rm / Radom / KAI

Nawrócenie jest duchowym rozwojem człowieka - przypomniał abp Józef Michalik z racji obchodzonej dzisiaj Środy Popielcowej, która rozpoczyna Wielki Post, czyli 40-dniowy okres pokuty.

Emerytowany metropolita przemyski zachęcił, abyśmy w tym czasie potrafili się wsłuchać we własne sumienie. - Niech prześwietli je również sam Bóg przez nasz udział w liturgii Eucharystycznej, aby ubogacił nas swoją mądrością. Nasze myślenie, postępowanie niech będzie podyktowane Jego sposobem wartościowania, spojrzenia na drugiego człowieka i cały świat - mówił gość Radia Plus Radom.

Abp Michalik powiedział też, że Wielki Post to ważny okres nie tylko w roku liturgicznym ale w życiu każdego człowieka. - Nawrócenie to powrót do tego, co było dobre, piękne i najcenniejsze w życiu. Trzeba odkrywać wielkie bogactwo bliskości Boga, który przebacza. To również czas wynagrodzenia za zło, które uczyniliśmy. A więc trzeba zmienić swoje dotychczasowe postępowanie. Sam będę próbował tego dokonać. Tego życzę wszystkim, księżom i świeckim. Jeśli spotykamy ludzi, którzy nie są skoncentrowani tylko na sobie, jeśli egoizm nie jest w centrum życia, wówczas promieniują swoją radością i dobrem. Nawrócenie to duchowy rozwój człowieka - powiedział emerytowany metropolita przemyski.

Jak przeżyć dobrze Wielki Post? - Trzeba głęboko zajrzeć w serce - mówi ks. Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium maryjnego w Kałkowie-Godowie. - Szukajmy w tym czasie Boga bogatego w miłosierdzie. Otwierajmy serce na działanie łaski Bożej, chętnie angażujmy się w dzieła miłosierdzia - zachęcał ks. Stanios.

Reklama

Z kolei ks. Kazimierz Marchewka, proboszcz radomskiej parafii bł. Annuarity dodał, że czas Wielki Postu to czas uporządkowania własnego życia. - Jak to uczynić? Przez modlitwę i dobrą spowiedź. I jak kto może, to również przez wsparcie dzieł miłosierdzia. U nas będziemy zbierać środki na leczenie chorego chłopca - powiedział ks. Marchewka.

Natomiast ks. Adam Włodek z parafii Jastrząb zachęca do czytania Pisma Świętego. - Wsłuchajmy się w Ewangelię. Czynimy to również przez publikację fragmentów Pisma Świętego na portalach społecznościowych - powiedział duchwowny.

Przypomnijmy, że w czasie Wielkiego Postu parafie przeprowadzają rekolekcje wielkopostne z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty. To czas nawrócenia, wewnętrznej przemiany i przygotowania do owocnego przeżywania tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Pierwszym dniem Wielkiego Postu jest właśnie Środa Popielcowa.

Tagi:
abp Józef Michalik Wielki Post

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

80. urodziny Krzysztofa Zanussiego

80. urodziny Krzysztofa Zanussiego

Króluj nam Chryste w Dankowie

Króluj nam Chryste w Dankowie

Zagłębie pamięta Ojca Świętego!

Zagłębie pamięta Ojca Świętego!

Potrzebujemy siebie nawzajem

Potrzebujemy siebie nawzajem

Radość z kapłaństwa

Radość z kapłaństwa

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd prasy 13 czerwca

Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny w Sieradzu

Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny w Sieradzu

Nowy rektor toruńskiego seminarium

Nowy rektor toruńskiego seminarium

Marsz równości nie zakłócił pielgrzymki

Marsz równości nie zakłócił pielgrzymki

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem