Reklama

Joanna Trudzik
Abp Józef Michalik

Abp Michalik: nawrócenie jest duchowym rozwojem człowieka

2017-03-01 15:57

rm / Radom / KAI

Nawrócenie jest duchowym rozwojem człowieka - przypomniał abp Józef Michalik z racji obchodzonej dzisiaj Środy Popielcowej, która rozpoczyna Wielki Post, czyli 40-dniowy okres pokuty.

Emerytowany metropolita przemyski zachęcił, abyśmy w tym czasie potrafili się wsłuchać we własne sumienie. - Niech prześwietli je również sam Bóg przez nasz udział w liturgii Eucharystycznej, aby ubogacił nas swoją mądrością. Nasze myślenie, postępowanie niech będzie podyktowane Jego sposobem wartościowania, spojrzenia na drugiego człowieka i cały świat - mówił gość Radia Plus Radom.

Abp Michalik powiedział też, że Wielki Post to ważny okres nie tylko w roku liturgicznym ale w życiu każdego człowieka. - Nawrócenie to powrót do tego, co było dobre, piękne i najcenniejsze w życiu. Trzeba odkrywać wielkie bogactwo bliskości Boga, który przebacza. To również czas wynagrodzenia za zło, które uczyniliśmy. A więc trzeba zmienić swoje dotychczasowe postępowanie. Sam będę próbował tego dokonać. Tego życzę wszystkim, księżom i świeckim. Jeśli spotykamy ludzi, którzy nie są skoncentrowani tylko na sobie, jeśli egoizm nie jest w centrum życia, wówczas promieniują swoją radością i dobrem. Nawrócenie to duchowy rozwój człowieka - powiedział emerytowany metropolita przemyski.

Jak przeżyć dobrze Wielki Post? - Trzeba głęboko zajrzeć w serce - mówi ks. Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium maryjnego w Kałkowie-Godowie. - Szukajmy w tym czasie Boga bogatego w miłosierdzie. Otwierajmy serce na działanie łaski Bożej, chętnie angażujmy się w dzieła miłosierdzia - zachęcał ks. Stanios.

Reklama

Z kolei ks. Kazimierz Marchewka, proboszcz radomskiej parafii bł. Annuarity dodał, że czas Wielki Postu to czas uporządkowania własnego życia. - Jak to uczynić? Przez modlitwę i dobrą spowiedź. I jak kto może, to również przez wsparcie dzieł miłosierdzia. U nas będziemy zbierać środki na leczenie chorego chłopca - powiedział ks. Marchewka.

Natomiast ks. Adam Włodek z parafii Jastrząb zachęca do czytania Pisma Świętego. - Wsłuchajmy się w Ewangelię. Czynimy to również przez publikację fragmentów Pisma Świętego na portalach społecznościowych - powiedział duchwowny.

Przypomnijmy, że w czasie Wielkiego Postu parafie przeprowadzają rekolekcje wielkopostne z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty. To czas nawrócenia, wewnętrznej przemiany i przygotowania do owocnego przeżywania tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Pierwszym dniem Wielkiego Postu jest właśnie Środa Popielcowa.

Tagi:
abp Józef Michalik Wielki Post

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Misja specjalna Kościoła

Misja specjalna Kościoła

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Wzajemne wsparcie

Wzajemne wsparcie

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

X Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej

X Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem