Reklama

Duszpasterstwo głuchych

„Bratnia dłoń”

12 kwietnia w kaplicy Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie bp Antoni Długosz sprawował Mszę św. dla 90 osób głuchoniemych i niewidomych. W koncelebrze wzięli udział: ks. Władysław Golis, ks. prał. Stanisław Gębka oraz duszpasterze głuchoniemych i niewidomych - ks. Janusz Rosłanowski i ks. Artur Stopikowski. Była to pierwsza wspólna Msza św. osób głuchoniemych i niewidomych. Ksiądz Biskup w homilii mówił o życiu, które daje nam Jezus w sakramentach. Porównał serca wiernych po przyjęciu Komunii św. do monstrancji noszącej w sobie Boga. Bp Antoni Długosz komunikował się z zebranymi, korzystając również z języka migowego. Także językiem migowym przedstawione zostały przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego czytania i słowa Ewangelii. Po Eucharystii uczestnicy spotkali się na wspólnym posiłku w domu Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 2003 był dla nas, duszpasterzy głuchych, rokiem wzmożonej pracy, przeżywaliśmy Jubileusz 50-lecia duszpasterstwa (o czym pisała bardzo obszernie Niedziela).
Czas wakacyjnego wypoczynku nie był czasem leniuchowania, dzięki życzliwości i pomocy Przyjaciół Ośrodka Pomocy Ludziom Głuchym aż 50 dzieci i młodzieży uczestniczyło w integracyjnych koloniach letnich w Bystrej Podhalańskiej. Był czas na modlitwę, Mszę św., zabawę, zwiedzanie okolic, spacery po górach, ale i na naukę, np. języka migowego, śpiewu itp. Wakacyjny wyjazd był zorganizowany przez częstochowskich duszpasterzy: ks. Janusza Rosłanowskiego i ks. Artura Stopikowskiego.
Wrzesień był miesiącem, w którym zorganizowany został Dzień Skupienia w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Gospodarzem Dnia Skupienia był ks. Janusz Grela - kapłan diecezji sosnowieckiej niegdyś pracujący wśród głuchych Częstochowy, obecnie proboszcz w Czeladzi.
Niezapomnianym wydarzeniem była wrześniowa Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Głuchych na Jasną Górę, której tradycyjnie przewodniczył „migający biskup” Antoni Długosz. Pielgrzymi przeszli z archikatedry częstochowskiej Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę. Po raz pierwszy od wielu lat głusi dali świadectwo, że są obecni w społeczeństwie, że żyją obok nas. Po uroczystościach na Jasnej Górze przygotowano dla pielgrzymów kuchnię polową na placu Domu Sióstr Obliczanek przy ul. Kubiny.
Na początku grudnia pożegnaliśmy śp. ks. prał. Henryka Bąbińskiego - twórcę duszpasterstwa głuchych w naszej archidiecezji. Ksiądz Prałat przez wiele lat służył Bogu i ludziom. Swoje kapłańskie serce ofiarował w sposób szczególny ludziom świata ciszy. To właśnie nad ich troskami i kłopotami pochylał się przez 50 lat. Bardzo przeżywał wszystkie sprawy związane z duszpasterstwem, zawsze zatroskany o tę formę posługi kapłańskiej.
W ostatnich miesiącach życia Ksiądz Prałat mimo choroby przemierzał Aleje Najświętszej Maryi Panny, aby dotrzeć do Sióstr Zmartwychwstanek, gdzie wśród swoich podopiecznych czuł się tak potrzebny.
Gościem na corocznym spotkaniu opłatkowym był w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Mszę św. dla osób głuchych koncelebrowali: ks. Janusz Rosłanowski i ks. Artur Stopikowski, polecając Bogu Przyjaciół, Dobroczyńców i Ofiarodawców, a takie modląc się o spokój duszy śp. ks. prał. Henryka Bąbińskiego.
Przed nami kolejny rok działalności. Nie chcemy ustawać w drodze, pragniemy ufni w pomoc Bożą i ludzką prowadzić duszpasterstwo głuchych.
Planujemy zorganizowanie kursu języka migowego dla świeckich (40 godzin wykładowych) - koszt 150 zł. Zainteresowanych prosimy o pisemne zgłoszenia: nazwisko i imię, wiek, adres, telefon kontaktowy, e-mail pod adresem: ks. Janusz Rosłanowski, 42-216 Częstochowa, ul. Wysoka 9.
W okresie wakacyjnym planujemy dwutygodniowe kolonie letnie dla dzieci w górskiej miejscowości położonej niedaleko Zakopanego.

Reklama

Wszystkim, którzy chcieliby wesprzeć działalność Ośrodka Pomocy Ludziom Głuchym, podajemy nowy numer konta:
Ośrodek Pomocy Ludziom Głuchym „Bratnia Dłoń”
Bank Spółdzielczy we Wręczycy Wielkiej
nr rachunku 13 8249 0001 2001 0000 1964 0001

Duszpasterze głuchych i ich podopieczni składają serdeczne podziękowania ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi za pomoc duszpasterstwu. Dzięki Księdzu Infułatowi ukazuje się kwartalnik Bratnia Dłoń i dwoje dzieci rokrocznie wyjeżdża na kolonie. Podziękowania kierujmy do Przyjaciół Ośrodka: pań, które gotowały posiłki dzieciom podczas wakacji - Jolanty Kaczmarczyk i Sylwii Barskiej; pań przygotowujących posiłek i obsługujących kuchnię polową w czasie Pielgrzymki Głuchych na Jasną Górę - Haliny Turos, Zofii Korzonek, Lucyny Krupińskiej, Władysławy Loch, Jolanty Kaczmarczyk, Sylwii Barskiej; firmom, które pomogły nam zorganizować kolonie dla dzieci i Pielgrzymkę: piekarniom: Majami, Musiorski, Jędryka, Górski, Zakładom Mięsnym „Aleksandria” i „Jędryka” z Konieczek, MZO „Sita”, Firmie „Goliard”, Firmie Handlowej „Green Pack”, Przedsiębiorstwu „Adamigo”, Firmie Agros Herby, Zakładowi Produkcji Spożywczej „Jamar” SC, PPH „Fruktus”, Rarytas Poleximp, Firmie „Kaszkiet”, Agrofirmie Szczekociny, ZHUPS SC „Mazar”, Firmie „Prees-Glas”, Firmie „GUNTHER-MWK”, ZHP Hufiec Częstochowa, Firmie „Wikmar”, Straży Pożarnej, Policji, Cukierni „Marysieńka” z Konopisk, Państwu Markowi i Joannie Orlińskim wraz z dziećmi Kingą i Kamilem, panu Stanisławowi Leśniakowi, który pozyskuje dla duszpasterstwa darczyńców, panom: Adamowi Lochowi, Marcinowi Szmidla, Mariuszowi Wawrzakowi, Michałowi Olejnikowi, Siostrom Obliczankom i ich podopiecznym, paniom Ninie Sztompce, Danucie Łuszczek.
Wszystkim naszym Przyjaciołom, Dobroczyńcom za wszelką życzliwość i dobroć składamy serdeczne „Bóg zapłać”!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

Prezydent o 20 latach obecności Polski w UE: to bardzo dobry czas dla Polski

2024-05-01 10:52

PAP/Radek Pietruszka

Dwadzieścia lat obecności Polski w Unii Europejskiej to był i to jest bardzo dobry czas dla naszego kraju; w tym czasie dokonała się ogromna zmiana, m.in. niezwykle dynamiczny rozwój naszego kraju - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst