Etap diecezjalny Konkursu Wiedzy Biblijnej odbył się w Skierniewicach, w dniu 8 kwietnia. Organizowała go „Civitas Christiana”. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Damian Olszewski - uczeń klasy I „d” Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu. Damian Olszewski jest uczniem katechetki Beaty Gładkiej. Wśród dziesięciu najlepszych uczestników tego etapu znalazł się jeszcze jeden uczeń z LO Chełmońskiego, Piotr Kubisz. Etap ogólnopolski konkursu zaplanowany jest na miesiąc maj. Odbędzie się w Łodzi.
21 kwietnia miała miejsce inauguracja sezonu turystycznego na Rogowskiej Kolei Wąskotorowej. Organizatorzy - Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych - zaproponowali gościom krótką przejażdżkę po ocalałym fragmencie kolei. Inauguracja rozpoczęła się przywitaniem wszystkich przybyłych przy budynku dyrekcji Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie i zwiedzaniem szkółki roślin. Następnie na terenie stacji Rogów Towarowy (ok. 500 m od stacji PKP Rogów) miała miejsce krótka prezentacja i dalej przejazd kolejką na ognisko do Jeżowa.
22 kwietnia w sali widowiskowej Łowickiego Ośrodka Kultury wystawiono z okazji Roku Włądysława Grabskiego spektakl teatralny, zatytułowany „Życie Władysława Grabskiego”. Przedstawienie przygotowali uczniowie Liceum Ekonomicznego w Łowiczu. Spektakl miał w ŁOK-u dwa wystawienia.
Istniejący przy Łowickim Ośrodku Kultury Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Koderki” wystąpił podczas Targów Rolniczych w Bratoszewicach w niedzielę 25 kwietnia.
Inna cykliczna propozycja ŁOK-u dla mieszkańców Łowicza to Łowickie Warsztaty Literackie. Pierwsze spotkanie organizacyjne odbyło się 27 kwietnia.
23 kwietnia Gimnazjum im. Św. Wojciecha w Makowie świętowało uroczystości patronalne. Dzień Patrona miał bardzo uroczysty charakter. Do ostatniej chwili tajemnicą pozostawała część artystyczna, przygotowana przez uczniów. W Makowie, miał przed rokiem swoją regionalną premierę „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II, spodziewano się więc czegoś wyjątkowego. Tym razem inscenizacja nawiązywała do wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przedstawiono w niej Patrona gimnazjum, św. Wojciecha, jako Świętego znanego i ważnego dla całej Europy. Cytowano także utwory ks. Twardowskiego i propagowano ideę Małych Ojczyzn.
26 kwietnia Łowicki Klub Katolicki Diecezji Łowickiej oraz Oddział Miejski „Civitas Christiana” zaprosił mieszkańców miasta na spotkanie z ks. dr. hab. Kazimierzem Dąbrowskim z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Temat wykładu brzmiał: „Małżeństwo i rodzina w średniowieczu w prawie świeckim i kanonicznym”. Wstęp na spotkanie był wolny. Odbyło się ono w siedzibie ŁKK, w Łowiczu przy Starym Rynku 18.
29 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 4 w Łowiczu miała miejsce nietypowa lekcja języka polskiego, zatytułowana „Spotkanie z gawędą... nie tylko szlachecką”. Lekcje takie mają za zadanie uczyć myślenia, bogacić wiedzę i budzić refleksję, a także ocalić od zapomnienia to, co stanowi o naszych korzeniach i kulturze. W ramach lekcji przedstawiona została m.in. historia gawędy szlacheckiej, wystawiono bajkę Stanisława Lema „Jak ocalał świat”, odbyło się spotkanie z gościem specjalnym. Można było także spotkać się z twórcami rękodzieła ludowego i spróbować regionalnych potraw.
Pomóż w rozwoju naszego portalu