Reklama

Niedziela 19/2014

Szczegółowy spis treści

2

Powołania – świadectwo prawdy

(Red/KAI)

W niedzielę 11 maja Kościół rozpocznie 51. Światowy Tydzień Modlitw o Powołania. W tym roku towarzyszy mu hasło: „Powołania – świadectwo prawdy.” Specjalne orędzie z tej okazji wystosował papież Franciszek.

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Po chrzcie – bierzmowanie, czyli czas próby

Ks. Ireneusz Skubiś

Myśląc o Ojczyźnie w dniu wspomnienia jednego z głównych patronów Polski – św. Stanisława Biskupa i Męczennika, nie sposób nie dotknąć naszych burzliwych dziejów ojczystych, ludzi, zabytków historii. Nie sposób nie ogarnąć refleksją także czasu ostatniego, również bardzo trudnego, naznaczonego tragiczną nieporadnością wobec tego wszystkiego, co mogło być naszym zwycięstwem...

DZIĘKCZYNIENIE ZA DAR KANONIZACJI JANA PAWŁA II
4-5

Z heroizmem świętego niósł światu wiarę

Kazanie kard. Angelo Comastriego – archiprezbitera watykańskiej Bazyliki św. Piotra – wygłoszone 28 kwietnia 2014 r. na Placu św. Piotra w Rzymie podczas Mszy św. dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II

MIJAJĄ 33 LATA OD ZAMACHU NA JANA PAWŁA II
6-7

Dzień, w którym miała się zmienić historia Kościoła i świata

Włodzimierz Rędzioch

W Rzymie tego dnia była piękna wiosenna pogoda. W środę 13 maja 1981 r. po południu zaprowadziłem moich polskich przyjaciół na Plac św. Piotra, aby mogli uczestniczyć w audiencji generalnej. Stanąłem w cieniu kolumnady i patrzyłem na tłumy pielgrzymów oczekujących na Jana Pawła II.

Z WATYKANU
8

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
9

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
10

Jasna Góra, Gniezno, Kraków, Warszawa

(Red.)

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z POLSKI
11

Z Polski

PAPIEŻ MARYJNY
12-13

Na jasnogórskich ścieżkach papieża Polaka

O. Izydor Matuszewski OSPPE

Publikowany poniżej tekst o. Izydora Matuszewskiego, do niedawna generała Zakonu Paulinów, stanowi wstęp do albumu pt. „Święty Jasnogórskiej Matki”, który z okazji kanonizacji Jana Pawła II został przygotowany przez Wydawnictwo Michalineum i Wydawnictwo Zakonu Paulinów Paulinianum.

ROZMAWIAMY O ŚWIĘTYM PAPIEŻU
14-15

Przyjedźcie, bo ja tu jestem jak w więzieniu

O tym, jak wykładowca akademicki został biskupem i papieżem, z kard. Marianem Jaworskim – świadkiem życia św. Jana Pawła II – rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

KAROL WOJTYŁA W PAMIĘCI SĄSIADA
16-17

U źródeł świętości Jana Pawła II

Eugeniusz Mróz

Powojenne losy rzuciły mnie znad Skawy nad Odrę, do Opola, ale zawsze z głębokim wzruszeniem i sentymentem odwiedzam miasto mojej młodości – Wadowice

POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI"
18-19

Wotum za kanonizację

Małgorzata Cichoń

– A jeśli ktoś wiesza różaniec przed obrazem Matki Boskiej, to daje coś więcej niż to? – zwrócił się do nas kard. Marian Jaworski. To właśnie on zachęcał, by zamiast dedykacji „podziękowanie Polaków” napisać: „Wotum wdzięczności za dar kanonizacji Jana Pawła II” – mówią twórcy albumu „Dokąd zmierzasz”

20-21

Studenckie wotum wdzięczności

Z Witoldem Ludwigiem – reżyserem widowiska teatralno-filmowego „Brat naszego Boga”, studentem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej – rozmawia Magdalena Kowalewska

REFLEKSJE Z OKAZJI KANONIZACJI JANA XXIII
22-23

Dzisiaj światu potrzeba dobroci

Ks. Józef Gaweł SCJ

Trudno mu było pogodzić się z rolą „więźnia” w Pałacu Apostolskim, dlatego wychodził po kryjomu na przechadzki po Rzymie. Dobry Papież tęsknił do kontaktu ze zwykłymi ludźmi. Szybko zjednywał sobie zarówno ludzi prostych, jak i pochodzących z „wyższych sfer”

11-18 MAJA 2014 - TYDZIEŃ MODLITW O POWOŁANIA - ADOPTUJ MISYJNYCH SEMINARZYSTÓW
24-25

Wszyscy możemy być adomisami

Elżbieta Polkowska i Katarzyna Gembarowska

Brak książek, wyposażenia, narzędzi pracy, studni, walące się budynki i zapadające się dachy to rzeczywistość wielu seminariów na terenach misyjnych. Dochodzi do tego konieczność codziennego utrzymania seminarzystów i ich wychowawców przy bardzo małych dochodach własnych.

25

Wspomnienie o bracie Andrzeju Grzesiku FSC

PAMIĘĆ O KAPŁANIE
26

Ks. Herbert Hlubek – in memoriam

Maria Banaszkiewicz

Kiedy 10 lat temu obchodzona była 50. rocznica święceń kapłańskich ks. Herberta Hlubka, dla uczczenia tej rocznicy środowisko absolwentów wydało książkę pod redakcją Emiliana Kocota i Aldony Skudrzyk pt. „My z niego wszyscy...”.

Elementarz Modlitwy Dziecka Bożego

(Red.)

11-18 MAJA 2014 - TYDZIEŃ MODLITW O POWOŁANIA
27

Zostawić wszystko dla Boga

Z o. dr. Łukaszem Buzunem OSPPE – nowym przeorem Jasnej Góry – rozmawia Jolanta Kobojek

LEKCJA KAPŁAŃSTWA
28

Święci wołają o świętość

Kl. Sławomir Pietraszko

W ferworze kanonizacji dwóch wielkich papieży łatwo pod płaszczykiem uczuć i powierzchowności zatracić jej właściwe przesłanie: „«Święci nie przemijają». Święci wołają o świętość” (Jan Paweł II, homilia kanonizacyjna św. Kingi, Stary Sącz, 16 czerwca 1999 r.).

KSIĄDZ PROFESOR I POETA
29

Miłość się wzruszyła

Lidia Dudkiewicz

Różne są formy duszpasterskiego kontaktu z wiernymi i kapłańskiego przemawiania. Przykładem może być ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, który na co dzień wypowiada się w kazaniach, wykładach i artykułach, ale nie tylko...

KOLEJNY TOM „OPERA OMNIA" JOSEPHA RATZINGERA
30

Zmartwychwstanie i życie wieczne

Urszula Buglewicz

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uzyskał od Watykanu prawo wyłączności do wydania drukiem w formie książkowej tekstów w serii „Opera Omnia” Josepha Ratzingera

WIARA I ŻYCIE
31

Zmartwychwstanie – Triumf wiary czy wyobraźni?

Ks. Jarosław Grabowski

Wielcy malarze usiłowali ukazać Chrystusa wychodzącego z grobu w blasku zwycięstwa. Na słynnym obrazie renesansowego malarza Pietra Perugina „Zmartwychwstanie” Jezus wychodzi z grobu z chorągiewką w dłoni. To niewątpliwe arcydzieło nie do końca jednak oddało nam dobrą przysługę.

Maryja, która wie, gdzie jest brama

Ks. Mariusz Rosik

Gdy papież Franciszek studiował w Niemczech, podarowano mu obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Po powrocie do Argentyny podarował dzieło wspólnocie wiernych w parafii pw. św. Józefa. W 1999 r. malowidło zostało umieszczone w ołtarzu. Wierni otaczają je kultem i niemal od początku dają świadectwo o łaskach, jakie otrzymali poprzez wstawiennictwo Matki Bożej.

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Jezus jest bramą owiec

Przepustka do nieba

Ks. Marek Łuczak

Któż nie widział charakterystycznego obrazu Chrystusa z owieczką na ramionach? Wprawdzie nawiązuje on do kontekstu pasterskiego w ojczyźnie Jezusa, ale to jedynie metafora.

ABP STANISŁAW WIELGUS
34

Krzyż jest dla niego drogowskazem

Łukasz Kramek

Abp Stanisław Wielgus obchodzi 75. urodziny. Z tej okazji powstała książka pt. „Pasterz wybrany przez Pana. 75 lat pasterskiej posługi Arcybiskupa Stanisława Wielgusa”

FELIETONY
35

Jak rząd nakłania do aborcji

Jan Maria Jackowski

Mamy kolejną odsłonę bitwy o życie w Polsce. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zwrócił się do 406 szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi w Polsce o „przekazanie informacji na temat liczby przypadków, w których w 2013 r. w kierowanym przez Państwa podmiocie leczniczym lekarze powoływali się na klauzulę sumienia w odniesieniu do kobiet w ciąży w sytuacji dotyczącej odmowy wykonania zabiegu przerwania ciąży i odmowy skierowania na badania prenatalne”

Brudna robota

Krzysztof Czabański

Władza działa dziś „na bezczela”. Kiedyś się mówiło: „na chama”. Teraz takie czasy, że chamstwo nie robi na nikim wrażenia. Działanie „na bezczela” zresztą też już nie.

ROZMAWIAMY O EUROPIE
36-37

Jak 100 lat temu?

O europejskiej obronie Rosji, ukraińskich nadziejach i polskich złudzeniach z prof. Zdzisławem Krasnodębskim rozmawia Wiesława Lewandowska.

JUŻ NA EKRANACH KIN
38

Powstanie ’44 bez znieczulenia

Andrzej Tarwid

Do kin trafił długo oczekiwany film pt. „Powstanie Warszawskie”. Nikomu wcześniej nie udało się przedstawić tak realistycznie wydarzeń sprzed 70 lat.

KORZENIE
39

Polesia czar

Maria Żmigrodzka

Miłośnicy Kresów, ich dawni i obecni mieszkańcy, a także znawcy przeszłości historycznej otrzymali cenną pracę pt. „Powiat prużański (szkic historyczny)”, reprint wydania z 1935 r., nagrodzony wówczas przez Polską Akademię Literatury.

PAMIĘĆ
40

... bo w pieśni jest dusza narodu

Aleksander Markowski

Dnia 12 maja 1935 r. zmarł Marszałek Józef Piłsudski. 22 maja 2009 r. przybył na Jasną Górę, do Matki Bożej, prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński. Modlił się w Jej kaplicy.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
41

Brytyjczycy to chrześcijanie

(pr)

Odpowiedź na atak

(pr)

Chrześcijanie znikają

(pr)

Bez komentarza

(pr)

Watykan uhonorował Charliego Chaplina

(pr)

OBLICZA MIŁOSIERDZIA
42

Chyba Pan Bóg tak chciał…

O nietypowym przeżywaniu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII z ks. Mariuszem Boguszewskim, redaktorem „Niedzieli Podlaskiej”, współorganizatorem Misji Młodych – diecezjalnej pielgrzymki autokarowej młodzieży do Rzymu, rozmawia Marek Sobisz

FELIETONY
43

Święty sukces

Zdzisław Skotnicki

Droga do...

Br. Tadeusz Ruciński FSC

Równość i hierarchia

Marian Salwik

O. JAN GÓRA OP
44-45

Poddałem się operacji

Z o. Janem Górą – twórcą Ogólnopolskich Spotkań Młodych Lednica 2000 – rozmawia Agata Mazurek

PAŃSTWO - KOŚCIÓŁ
46

Polityka w Kościele czy Kościół w polityce

Ks. Janusz Królikowski

Jak mówić dziś o relacjach państwo – Kościół? Na pewno nie językiem minionej epoki. Wypada też, by prezydent Rzeczypospolitej Polskiej mówił publicznie językiem polskiej konstytucji, skoro jest prezydentem wszystkich Polaków

FELIETONY
47

Pokój w Europie

Mirosław Piotrowski

Obchodzimy kolejną rocznicę zakończenia II wojny światowej. Na początku maja 1945 r. odpowiedzialne za zbrodnie wojenne państwo niemieckie bezwarunkowo skapitulowało. Pięć lat później powstała Wspólnota Europejska, będąca prototypem dzisiejszej Unii Europejskiej.

Powroty do papieża Polaka

Alina Czerniakowska

Piszę pod wrażeniem dnia kanonizacji mojego Papieża. (Myślę, że wszyscy mogliby tak powiedzieć o Janie Pawle II). Z radością i drżeniem serca myślałam o zbliżającym się dniu 27 kwietnia 2014 r.

LEKCJA HISTORII
48-49

Obława augustowska – droga do prawdy

Krzysztof Jasiewicz

3 maja 2014 r. przybyła na Jasną Górę pielgrzymka zorganizowana przez Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r. Pielgrzymi z północno-wschodniej Polski – zwłaszcza z okolic Suwałk, Augustowa, Sejn, Gib i Sokółki – uczestniczyli w uroczystej Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

ROZPAD RODZINY WIELOPOKOLENIOWEJ?
50-51

Pogarda dla starości

Ks. Dariusz Pater

Według statystyk, systematycznie wydłuża się ludzkie życie. Zależy to od postępów w medycynie, warunków bytowych, zdrowego odżywiania się, większej aktywności fizycznej. Właśnie teraz osoby urodzone w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia, czyli w okresie wyżu powojennego, osiągają wiek emerytalny.

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Uwierzyłam w siebie

RÓŻNE
53

Kalendarium 11-17 V 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

Pielgrzymka rowerowa Rzeszów – Rzym 2014

Zaproszenie na XIII Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Zupa brokułowa – krem

Zupy na wiosnę

Jolanta Marszałek

Polska tradycja

Jolanta Marszałek

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Jest moc!

Katarzyna Jaskólska

Przekonaj się sam

Katarzyna Jaskólska

Co prawda słynną kanonizację (czy trzeba wyjaśniać czyją?) oglądałam tylko w telewizji, ale i tak wrażenia były wprost nie do opisania.

Za granicę z Panem Bogiem

Paulina Zapasek

Coraz więcej młodych ludzi wyjeżdża na zagraniczne studia lub do pracy. Oprócz zatroszczenia się o wszystkie formalności, mieszkanie i język, warto też pomyśleć o życiu duchowym.

Bez ściemy

Beata Włoga

KSM zaprasza

67

Książki Biblioteki „Niedzieli” z okazji kanonizacji Jana Pawła II

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Sakrament chorych

Monika Jaworska

25 kwietnia w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pogórzu miało miejsce spotkanie modlitewne o uzdrowienie, którego motywem przewodnim był sakrament namaszczenia chorych.

Motorem na szlaku hymnu

MJ

Jak można upamiętnić setną rocznicę wybuchu I wojny światowej, która to rocznica przypada w tym roku? Można uroczystościami państwowymi i kościelnymi, a można też… rajdem motocyklowym.

Utalentowana rodzina

Monika Jaworska

Znana w Bielsku rodzina artystów malarzy wystawiła swoją twórczość w bielskim Domu Kultury „Włókniarz”. W piątek 25 kwietnia uczestnicy mieli okazję zobaczyć ok. 70 obrazów rodziny Gewinnerów.

Niedziela częstochowska

Gwarancja dla dobra człowieka i społeczeństwa

Ks. Ireneusz Skubiś

Zawsze ze wzruszeniem wspominam piękne dni majowe, kiedy jeszcze byłem w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie i obserwowaliśmy niezwykłą procesję z Wawelu na Skałkę.

Częstochowa uczciła św. Jana Pawła II

Ks. Jacek Molka

W całej naszej częstochowskiej archidiecezji odbywały się uroczystości związane z kanonizacją Jana Pawła II i Jana XXIII, papieży, którzy zmienili oblicze Kościoła i zarazem świata w XX i XXI stuleciu.

Nadzwyczajna szkoła

Beata Pieczykura

Jest w Częstochowie takie miejsce, gdzie sztuka, kultura i piękno idą razem i służą wychowaniu młodego pokolenia. Takim punktem na mapie miasta jest Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego

Niedziela podlaska

Świętość

Edyta Hartman

Świętość. Dostępna dla każdego, co zostało przypomniane podczas prac Soboru Watykańskiego II, a jednak dla wielu nieosiągalna. Ja święty? – niemożliwe, twierdzi wielu.

Jedyna brama Kościoła

Ks. Tomasz Pełszyk

Pasterz, który daje swoje życie za owce, to nasz Odkupiciel. Trudno szukać Go w głównych mediach, nie da się Go zobaczyć w spotach reklamowych, jest jak najdalszy od blichtru i przepychu świata.

Obchody jubileuszu Sokołowa Podlaskiego

Karolina Skibniewska

O kulcie św. Rocha, dziejach parafii unickiej i rzymskokatolickiej czy o powstaniu kościuszkowskim na pograniczu Mazowsza i Podlasia mieli okazję usłyszeć mieszkańcy Sokołowa Podlaskiego oraz zaproszeni goście podczas uroczystej sesji Rady Miasta inaugurującej obchody 590-lecia nadania Sokołowowi praw miejskich.

Niedziela kielecka

Ingres biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy – 24 maja

Agnieszka Dziarmaga

sobotę, 24 maja 2014 r. o godzinie 11.00 rozpoczną się uroczystości Ingresu do Katedry siedleckiej bp. Kazimierza Gurdy, nowego biskupa siedleckiego, mianowanego przez Ojca Świętego 16 kwietnia.

Piekoszów z Maryją w herbie

Katarzyna Dobrowolska

Czy 24-letni nowicjusz klasztoru Ojców Paulinów w Częstochowie Krzysztof Latocki z Częstochówki, malując w 1691 r. obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, spodziewał się, że stanie się on tak sławny przez cuda i łaski, jakie będą spływały na Jej czcicieli w Piekoszowie?

W parafii Wiślica tajemnice domu Długosza

A. D.

Okazały budynek naprzeciw wiślickiej bazyliki – Dom Jana Długosza, w którym mieszkał i pracował słynny kronikarz, wciąż pełni funkcję plebanii i wikariatu, łączonych obecnie z muzeum.

Niedziela małopolska

Polski Rzym w blasku Bożego Miłosierdzia

Małgorzata Cichoń

W miejscu, w którym papież Jan Paweł II przed 12 laty zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu, 27 kwietnia zebrały się rzesze pielgrzymów. – Takich tłumów jeszcze tu nie widziałem – przyznaje brat Daniel, który w czasie Eucharystii pomagał udzielać Komunii św.

W domu Jana Pawła II

Agnieszka Konik-Korn

Dzień kanonizacji Jana Pawła II to dla Sanktuarium jego imienia szczególna chwila. Piękny kościół, w którym w ostatnim czasie zamontowano kolejne mozaiki zaprojektowane przez o. Ivana Marka Rupnika, już wieczorem w przeddzień kanonizacji tonie w rozmaitych barwach świateł, migoczących w czasie transmitowanego przez TVP koncertu pt. „Kolory Miłosierdzia”.

Jej misja ma sens

Maria Fortuna-Sudor

Już prawie ćwierć wieku z oddaniem pielęgnuje chorych. Poważnie traktuje wzywających pomocy, ale nie akceptuje nieodpowiedzialności.

Niedziela lubelska

Możny orędownik u Boga

Urszula Buglewicz

Bezpośrednia transmisja z uroczystości kanonizacyjnych w Rzymie, dziękczynna Msza św. i bogaty program artystyczny złożyły się na Dzień Papieski, przygotowany przez parafię pw. Świętej Rodziny w Lublinie z proboszczem ks. Ryszardem Jurakiem oraz Centrum Jana Pawła II z ks. Piotrem Drozdem.

Niech waszą myślą będzie Bóg

Ks. Krzysztof Podstawka/KAI

W 4. niedzielę wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, w Kościele rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Powołania.

Święto polonistyki KUL

Małgorzata Peroń

Instytut Filologii Polskiej KUL jest jednym z najstarszych w Polsce, w tym roku obchodzi 95-lecie swojego istnienia. Z tej okazji pracownicy, studenci oraz absolwenci IFP KUL uczestniczyli w święcie polonistyki.

Niedziela legnicka

Diecezjalne dziękczynienie w Krzeszowie

Ks. Waldemar Wesołowski

Papież Jan Paweł II był apostołem miłosierdzia i człowiekiem głębokiej modlitwy – powiedział bp Stefan Cichy, administrator apostolski diecezji legnickiej podczas Mszy św. dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII, która została odprawiona w Krzeszowie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Dotknięcie obecności (2)

Wysłuchała Dorota Niedźwiecka

Msza św. to dla mnie miejsce spotkania z Bogiem, który mnie stworzył, a więc wie najlepiej, czego mi potrzeba – i przez sakrament dodaje mi sił.

Kod zachowania

Agata Szymkowiak

W sobotę w hotelu Artus w Karpaczu 12 kwietnia odbyła się konferencja pt. „Kod zachowania, czyli jak rozumieć bardzo trudne zachowania dzieci w szkole i jak im pomagać”.

Niedziela łódzka

Maturzyści na Jasnej Górze

Piotr Drzewiecki

Ponad 2 tys. uczniów ostatnich klas szkół średnich i techników uczestniczyło we wtorek po Wielkanocy w tradycyjnej pielgrzymce maturzystów na Jasną Górę. Uczniowie przybyli do stóp Częstochowskiej Madonny pod opieką swoich katechetów i duszpasterzy, często towarzyszyli im także nauczyciele i dyrektorzy szkół.

Krzyż ŚDM dla łodzian

Monika Wiktorska

W kwietniu reprezentacja polskiej młodzieży, a wśród nich delegacja archidiecezji łódzkiej: Monika, Marcin oraz ks. Marcin Jarzenkowski wzięła udział w pielgrzymce do Rzymu, której celem było odebranie symboli Światowych Dni Młodzieży – Krzyża oraz ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.

Święte łódzkich ulic

Anna Skopińska

Kobiety. Święte łódzkich ulic. Te, które odeszły już do Pana, i te, które dalej wspierają potrzebujących pomocy. W zdecydowanej większości nie toczą się wobec nich żadne procesy beatyfikacyjne i nikt oficjalnie nie nazywa ich świętymi. Określane są raczej mianem aniołów dobroci.

Niedziela przemyska

Pięćdziesiąt lat w służbie ludu

Abp Józef Michalik

Z ludu wzięty, dla ludu ustanowiony”. Pod tym zawołaniem pięćdziesiąt lat temu wyruszył w swoją kapłańską przygodę dostojny dziś Jubilat abp Józef Michalik. W sobotę 17 maja będzie w jubileuszowej Eucharystii wspominał czas swoich święceń i uobecniał na ołtarzu ludzi i sytuacje, które jak filmowe kadry przemkną przez Jego serce.

Z sanockiej ziemi

Arkadiusz Bednarczyk

16 maja Kościół obchodzi wspomnienie św. Andrzeja Boboli. Ten święty i bohaterski jezuita związany jest w sposób szczególny z naszym regionem i archidiecezją przemyską.

Niedziela rzeszowska

Na majówce pod kapliczką

Arkadiusz Bednarczyk

Maj. Pachnące kwieciem łąki, gdzie wieczorami przy przydrożnych, bielonych po zimie kapliczkach zbierają się ludzie śpiewając Litanię Loretańską. Piękna litanijna melodia i przymioty sławiące Madonnę rozbrzmiewają także w kościołach.

Śladami karmelickiego klasztoru

Natalia Janowiec

Pierwsze wzmianki o dotarciu ojców karmelitów na jasielską ziemię pochodzą jeszcze sprzed 1400 r. Legenda głosi, iż zostali oni sprowadzeni przez dzielnego rycerza Zygmunta herbu Śrzeniawa, którego nazwiska nie znano.

Czerwone maki na Monte Cassino

Ryszard Tłuczek

W bitwie pod Monte Cassino straty II Korpusu wynosiły: 924 zabitych, 2950 rannych i 354 zaginionych. Niech pamięć o tych, którzy 70 lat temu przelewali na włoskiej ziemi swoją krew, za wolną i niepodległą Ojczyznę, będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Niech owej pamięci towarzyszy modlitwa.

Niedziela sandomierska

Kremówka i bieg papieski

Ks. Adam Stachowicz

Jak informuje Ewa Lipińska-Mikrut, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnobrzegu: – Jako szkoła nosząca imię Jana Pawła II, w hołdzie Ojcu Świętemu postanowiliśmy w ramach przygotowania do kanonizacji przeżyć trzy dni.

Od szkaplerza do „Totus Tuus”

Ks. Adam Lechwar

Proszę księdza! Czy byłoby możliwe, by w tym roku nasze majówki rozpoczynać w godzinie Apelu Jasnogórskiego, a kończyć w godzinie przejścia Jana Pawła II do domu Ojca, czyli o 21. 37? – pytali młodzi ludzie swojego opiekuna.

Niedziela sosnowiecka

Pomnik Świętego w Będzinie

Piotr Lorenc

Kanonizację św. Jana Pawła II wierni z parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie zapamiętają w sposób szczególny – w dniu kanonizacji został tam uroczyście odsłonięty i poświęcony pomnik Świętego.

Trwalszy od spiżu

Ks. Tomasz Zmarzły

Kanonizacja Jana Pawła II to szczególna, pełna radości okazja, by wyrazić wdzięczność Panu Bogu za dar świętości naszego Rodaka.

Szkoły na nowy wiek

Piotr Lorenc

Z dr Magdaleną Kielską – dyrektor Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Katolickich (UZSK) „Kana” – rozmawia Piotr Lorenc

Niedziela świdnicka

Gdy zakwitną kasztany

Ks. Sławomir Marek

„Kiedy zakwitną kasztany” – to zdanie przypomina nam, że matury tuż-tuż. Ponoć od tego momentu za późno już na naukę i kto źle wykorzystał czas liceum, teraz może jedynie płakać i liczyć na cud. Kwitnące kasztany to także dla wielu czas podejmowania ostatecznych decyzji o wyborze drogi życiowej.

Patron Świdnicy Jan Paweł II świętym

Przemysław Awdankiewicz

Jan Paweł II w niedzielę 27 kwietnia w Rzymie został ogłoszony świętym. Karol Wojtyła jako papież zdecydował o utworzeniu diecezji świdnickiej, a od 8 maja 2012 r. oficjalnie patronuje również Świdnicy, jako pierwszemu miastu w Polsce.

Droga do Pana Boga przez Biblię (1)

Bp Ignacy Dec

Słowo Boże spisane przez ludzi, przybrało kształt Biblii. Bóg sam się nam w dziejach przedstawił, zapewnił, że istnieje i powiedział, kim jest. Przestawił się w Starym Testamencie na pustyni Mojżeszowi. W krzaku ognistym powiedział, że jest „Tym, który Jest”.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Cud ocalenia!

Patrycja Skrobańska

Papież Jan Paweł II jednoznacznie podziękował Pani Fatimskiej za cud ocalenia swojego życia 13 maja 1982 r.

Z kard. Augustem Hlondem służymy Polonii

Ks. Robert Gołębiowski

Z ks. Ryszardem Głowackim SChr, o założycielu zgromadzenia, rozmawia ks. Robert Gołębiowski

Pielgrzymkowy Rajd Motocyklowy

Ks. prof. dr hab. Wiesław Dyk

Jest już piękną tradycją miłośników żelaznych koni, że wybierają się na Rajd Motocyklowy od Bałtyckiego Krzyża Nadziei w Pustkowie do Krzyża na Giewoncie.

Powrót do „Korzeni” (3)

Michał Siedziako

Kontynuację „Korzeni” podjęto dopiero w styczniu 1982 r. Stało się to możliwe, ponieważ SKK w stanie wojennym, w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych Klubów Inteligencji Katolickiej w całym kraju, nie został zawieszony i rozwiązany. Podczas kiedy Fenrych, jako jeden z czołowych działaczy „Solidarności” w regionie, został internowany, redagowaniem pisma zajęli się Andrzej Bering oraz Stanisław Górski.

Niedziela toruńska

Totus Tuus

Oprac. s. Gaudiosa Czesława Dobrska CSDP

W tym roku maj w szczególny sposób splata postaci Maryi i św. Jana Pawła II. Wiemy, kim była Maryja dla św. Jana Pawła II.

Złączony z Lisewem

Ks. prał. Gerard Gromowski

Pierwszy raz spotkałem kard. Karola Wojtyłę blisko 50 lat temu. Byłem wówczas wikariuszem w sanktuarium maryjnym w Piasecznie i byłem na Jasnej Górze na zjeździe kustoszów i duszpasterzy polskich sanktuariów maryjnych.

Godziny cierpliwej twórczości

Z Andrzejem Wojciechowskim rozmawia Helena Maniakowska

Z artystą rzeźbiarzem Andrzejem Wojciechowskim rozmawia Helena Maniakowska

Niedziela warszawska

Kanonizacyjne pierwsze Komunie

Witold Dudziński

Pierwsze Komunie Święte odbędą się w archidiecezji warszawskiej i tylko w nielicznych parafiach diecezji warszawsko-praskiej. Powodem jest reforma edukacji

Muzea wciąż bez swoich arcydzieł

Andrzej Tarwid

Choć od zakończenia II wojny światowej minęło właśnie 69 lat, to większość skradzionych wówczas dzieł sztuki nadal nie wróciła do Polski

Wolno im to idzie

Witold Dudziński

Wiele wskazuje na to, że prowadzący całodobowy kiosk z alkoholem w pobliżu kościoła Ojców Barnabitów na Stegnach straci koncesję. Ale kiedy to się stanie, tego dokładnie nie wiadomo

Niedziela wrocławska

Powołania, świadectwo prawdzie

Kl. Łukasz Romańczuk

Czwarta Niedziela Wielkanocna zwana Niedzielą Dobrego Pasterza łączy się z obchodami Światowego Dnia Modlitw o Powołania. W tym roku odbędzie się po raz 51. Z tej okazji Ojciec Święty Franciszek napisał specjalne orędzie pt.: „Powołania, świadectwo prawdzie”

Wrocław dla św. Jana Pawła II

Magdalena Lewandowska

Tysiące wrocławian wspólnie przygotowywało się i przeżywało kanonizację Jana Pawła II. 26 kwietnia dla uczczenia Papieża Polaka peleton rowerzystów przejechał z Ostrowa Tumskiego na wrocławski hipodrom, miejsce spotkania papieża z mieszkańcami Wrocławia w 1983 r.

Niezwykłe doświadczenia

Adrianna Nawrot

Tego, co działo się w Rzymie 27 kwietnia nie sposób w pełni oddać słowami. Cząstką odsłaniającą nieco panującą tam atmosferę niech będzie relacja z pielgrzymki wrocławskich studentów.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Zapraszani do nieba

Anna Litwin

„Zrozumiałem, że jedynym sposobem ocalenia świata od wojny, ocalenia od ateizmu, jest nawrócenie Rosji zgodnie z orędziem z Fatimy”
(św. Jan Paweł II)

„Jan Paweł II – święty”

Anna Litwin

Na dwóch kołach do Świętego

Dorota Łukomska

Ani długość wytyczonej trasy, ani trudności na niej czyhające, ani fatalna pogoda ani wreszcie chwilowa „dezercja” jednego z uczestników – nie powstrzymały 15 lat temu grupy zamojskich zapaleńców, którzy postanowili udać się z Zamościa do Watykanu na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, na rowerach.

Czyja to decyzja?

Agnieszka Chadzińska

Każdego roku o tej porze rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Powołania. Kościół zwraca uwagę wiernych katolików na potrzebę nowych powołań kapłańskich i zakonnych, ale także na potrzebę szczerej modlitwy i duchowego wspierania osób, które już taką drogę wybrały.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Obrońca polskości

Ks. Adrian Put

Walczył o prawo do polskiego języka na Górnym Śląsku. Dzięki jego zabiegom dwadzieścia roczników dzieci górnośląskich mogło się uczyć w pruskich szkołach po polsku.

Co zostało w sercach

Katarzyna Jaskólska

Po Janie Pawle II pozostały w naszej diecezji pamiątki, w wielu miejscach stoją jego pomniki, a fotografia z Ojcem Świętym bardzo często jest wielkim skarbem.

Reklama

Najpopularniejsze

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Polska

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...