Reklama

Wiadomości

Za Kościuszką do Solury

Robert Springwald

W tym roku przypada 200 rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. Bardzo wiele środowisk związanych z osoba i ideą Naczelnika podejmuje różne działania zmierzajcie do upamiętnienia tej rocznicy. Wspólnie z Fundacją im. Tadeusza Kościuszki z Krakowa w podróż edukacyjną śladami Naczelnika wybrali się do Szwajcarii uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego z krakowskiego Podgórza. Celem wyprawy licealistów z Krakowa było odwiedzenie Solury, Raperswil i Genewskiego CERN-u.

Nasze kroki skierowaliśmy najpierw na przykościelny cmentarz w Zuchwil. W miejscu pierwszego pochówku Kościuszki stoi dziś pomnik nagrobny. Zgodnie z testamentem wydobyte z ciała serce zostało umieszczone w urnie i przekazane Emilii Zeltner aby w 1927 w końcu spocząć na Zamku Królewskim w Warszawie. Ciało natomiast w rok po śmierci przeniesione do Krypty św. Leonarda na Wawelu

Złożeniem wieńca młodzież oddała hołd patronowi szkoły. Jest to dla moich uczniów jedno z ważniejszych miejsc – powiedziała kierującą wyprawą pani Beata Zgutka Dyrektor Szkoły .

Przy jednej z uliczek Starego Miasta w Solurze stoi dom rodziny Zeltnerów, w którym Kościuszko na stare lata znalazł spokój i ukojenie. Każdy chciałby mieć takiego dziadka dlatego Emilia, córka gospodarza, spędzała z nim sporo czasu na rozmowach i słuchaniu jego opowieści. Czas w domu Zeltnerów w Solurze można chyba najkrócej określić jako okres spokojnej starości.

Warto zatrzymać się na parę mitu w tym unikatowym muzeum wypełnionym po brzegi pamiątkami po bohaterze dwóch narodów.

Raperswill - skarbnica kultury polskiej na obczyźnie

W dwóch miejscach w Europie serce każdego Polaka powinno zabić mocniej: Muzeum Sikorskiego w Londynie i Muzeum Polskim w Raperswil, które zlokalizowane jest w średniowiecznym zamku wzniesionym na półwyspie nad Jeziorem Zuryskim. Założone zostało w 1870 jako Muzeum Narodowe Polskie z inicjatywy Agatona Gillera przez hrabiego Władysława Platera w celu zabezpieczenia polskich zabytków i pamiątek historycznych. Mimo bardzo dramatycznych losów zbiorów raperswilskich do dziś jest to trudna do przecenienia skarbnica kultury polskiej na obczyźnie. Młodzi ludzie zgodnie stwierdzili, że nie spodziewali się tak wspaniałych zbiorów zgromadzonych z potrzeby serca tak daleko do Polski.

CERN – brama do przyszłości

Kościuszko był jednym z pierwszych nowocześnie myślących Polaków. Ten znakomity inżynier stawiał na naukę, chłonął wszystkie nowinki techniczne, był zauroczony geometrią i matematyką dlatego swoja podróż po Szwajcarii zakończyliśmy w ośrodku badawczym CERN - Europejska Rada Badań Jądrowych (fr. Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire).

I tu przydała się osoba Tadeusza Kościuszki. IV LO i Politechnika Krakowska mają tego samego patrona. Dzięki pomocy prof. Andrzeja Białkiewicza Prorektora Politechniki udało się znaleźć wolny termi. Mogliśmy zwiedzić ośrodek i wysłuchać wykładu pani dr Magdaleny Kolwalskiej. Była to dla uczniów i nauczycieli uczta duchowa - przykład jak należy popularyzować fizykę i matematykę.

Z czystym sumieniem można powiedzieć że była to podróż edukacyjna. Pracujący na co dzień z młodzieżą nauczycie IV LO: Aleksandra Tyrańska i Grzegorz Techmański poprowadzili seminarium historyczne pt „ Dlaczego ON wybrał Szwajcarię” natomiast Pani Anna Buchman kustosz Muzeum w Raperswil, dr Jan Konopka z Muzeum w Solurze i Robert Sprigwald z Fundacji Kościuszki w Krakowie wygłosili trzy wykłady pod wspólnym tytułem „Ile Szwajcarii w Polsce i Polski w Szwajcarii”. Dzięki wykładowi pana Michała Wątora fizyka młodzież z IV LO pojechała do CERN–u przygotowana.

Zaproponowana przez Fundację podróż edukacyjna „Szlakiem Kościuszki do Szwajcarii” wejdzie na stałe do programu edukacji patriotycznej IV LO

Muzeum w Solurze

Muzeum Kościuszki w Solurze założone zostało 1936 roku w domu, w którym spędził ostatnie lata swego życia i zmarł 15 października 1817 r. Solura jest kilkunastotysięcznym miastem nad rzeką Aar w Szwajcarii, stolica kantonu o tej samej nazwie.

Adres: Solothurn, Gurzelngasse 12 tel. 41 32 622 80 56

http://www.kosciuszkomuseum.ch/

Muzeum Polskie w Rapperswilu – polskie muzeum historyczne w Rapperswilu, założone w 1870 jako Muzeum Narodowe Polskie z inicjatywy Agatona Gillera przez hrabiego Władysława Platera w celu zabezpieczenia polskich zabytków historycznych i propagowania spraw polskich.

Schloss Rapperswil - 8640 Rapperswil - http://www.muzeum-polskie.org/

Mail - muzeum.polskie@muzeum-polskie.org ; Tel.: 0041 (0)55 210 18 62

CERN - Europejska Organizacja Badań Jądrowych – ośrodek naukowo-badawczy położony na północno-zachodnich przedmieściach Genewy na granicy Szwajcarii i Francji, pomiędzy Jeziorem Genewskim a górskim pasmem Jury. Obecnie do organizacji należy dwadzieścia państw. CERN zatrudnia 2600 stałych pracowników oraz około 8000 naukowców i inżynierów reprezentujących ponad 500 instytucji naukowych z całego świata. Najważniejszym narzędziem ich pracy jest największy na świecie akcelerator cząstek – Wielki Zderzacz Hadronów.

2017-03-23 17:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Podczas pandemii uczmy się od prześladowanych

2020-09-18 19:26

Vatican News

Podczas pandemii kapłani i biskupi znaleźli się w podobnej sytuacji, co pasterze Kościoła podczas prześladowań, kiedy tracą możliwość bezpośredniego posługiwania swej owczarni i wszystko muszą zawierzyć Bogu. Wskazuje na to abp Giampaolo Crepaldi, wspominając kard. François-Xaviera Nguyêna Van Thuána, który zanim został powołany do Watykanu, 13 lat spędził w więzieniu i doświadczył okrutnych tortur ze strony komunistycznego reżimu w Wietnamie.

Więcej ...

Odpust na Partynicach [ZAPOWIEDŹ]

2020-09-22 13:30
Bp Jacek Kiciński udziela sakramentu bierzmowania w tej parafii w 2018 r.

Fot. Anna Majowicz

Bp Jacek Kiciński udziela sakramentu bierzmowania w tej parafii w 2018 r.

23 września we wspomnienie liturgiczne św. Ojca Pio, parafia przy ul. Ołtaszyńskiej we Wrocławiu obchodzi swój odpust. Uroczystej Mszy św. o g. 18:30, połączonej z sakramentem bierzmowania przewodniczyć będzie bp. Jacek Kiciński.

Więcej ...

Suski o rozmowach Kaczyński-Ziobro: ramy czasowe na odpowiedź są, ale jeśli negocjacje idą dobrze, to można je przesunąć

2020-09-22 20:43

Fot. wybierzpis.pl

Ramy czasowe na odpowiedź lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry są, ale jeśli negocjacje idą dobrze, to można je przesunąć - tak poseł PiS Marek Suski mówił we wtorek w TV Republika o rozmowach prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem SP Zbigniewem Ziobrą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan nie wyraża zgody na wspólnotę eucharystyczną...

Watykan

Watykan nie wyraża zgody na wspólnotę eucharystyczną...

Zmarł ks. Ryszard Głowacki, b. przełożony generalny...

Kościół

Zmarł ks. Ryszard Głowacki, b. przełożony generalny...

Kuria Metropolitalna Poznańska: abp Gądecki nie wyraził...

Kościół

Kuria Metropolitalna Poznańska: abp Gądecki nie wyraził...

Świat nienawidzi chrześcijan

Kościół

Świat nienawidzi chrześcijan

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Niedziela Łódzka

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

(Nie)dożywiony człowiek wewnętrzny

Wiara

(Nie)dożywiony człowiek wewnętrzny

Pracownik ostatniej godziny

Wiara

Pracownik ostatniej godziny

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Polska

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Nigeria: chrześcijanie spaleni żywcem

Kościół

Nigeria: chrześcijanie spaleni żywcem