Reklama

Robert Springwald

Za Kościuszką do Solury

2017-03-23 17:57

Robert Springwald

W tym roku przypada 200 rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. Bardzo wiele środowisk związanych z osoba i ideą Naczelnika podejmuje różne działania zmierzajcie do upamiętnienia tej rocznicy. Wspólnie z Fundacją im. Tadeusza Kościuszki z Krakowa w podróż edukacyjną śladami Naczelnika wybrali się do Szwajcarii uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego z krakowskiego Podgórza. Celem wyprawy licealistów z Krakowa było odwiedzenie Solury, Raperswil i Genewskiego CERN-u.

Nasze kroki skierowaliśmy najpierw na przykościelny cmentarz w Zuchwil. W miejscu pierwszego pochówku Kościuszki stoi dziś pomnik nagrobny. Zgodnie z testamentem wydobyte z ciała serce zostało umieszczone w urnie i przekazane Emilii Zeltner aby w 1927 w końcu spocząć na Zamku Królewskim w Warszawie. Ciało natomiast w rok po śmierci przeniesione do Krypty św. Leonarda na Wawelu

Złożeniem wieńca młodzież oddała hołd patronowi szkoły. Jest to dla moich uczniów jedno z ważniejszych miejsc – powiedziała kierującą wyprawą pani Beata Zgutka Dyrektor Szkoły .

Przy jednej z uliczek Starego Miasta w Solurze stoi dom rodziny Zeltnerów, w którym Kościuszko na stare lata znalazł spokój i ukojenie. Każdy chciałby mieć takiego dziadka dlatego Emilia, córka gospodarza, spędzała z nim sporo czasu na rozmowach i słuchaniu jego opowieści. Czas w domu Zeltnerów w Solurze można chyba najkrócej określić jako okres spokojnej starości.

Reklama

Warto zatrzymać się na parę mitu w tym unikatowym muzeum wypełnionym po brzegi pamiątkami po bohaterze dwóch narodów.

Raperswill - skarbnica kultury polskiej na obczyźnie

W dwóch miejscach w Europie serce każdego Polaka powinno zabić mocniej: Muzeum Sikorskiego w Londynie i Muzeum Polskim w Raperswil, które zlokalizowane jest w średniowiecznym zamku wzniesionym na półwyspie nad Jeziorem Zuryskim. Założone zostało w 1870 jako Muzeum Narodowe Polskie z inicjatywy Agatona Gillera przez hrabiego Władysława Platera w celu zabezpieczenia polskich zabytków i pamiątek historycznych. Mimo bardzo dramatycznych losów zbiorów raperswilskich do dziś jest to trudna do przecenienia skarbnica kultury polskiej na obczyźnie. Młodzi ludzie zgodnie stwierdzili, że nie spodziewali się tak wspaniałych zbiorów zgromadzonych z potrzeby serca tak daleko do Polski.

CERN – brama do przyszłości

Kościuszko był jednym z pierwszych nowocześnie myślących Polaków. Ten znakomity inżynier stawiał na naukę, chłonął wszystkie nowinki techniczne, był zauroczony geometrią i matematyką dlatego swoja podróż po Szwajcarii zakończyliśmy w ośrodku badawczym CERN - Europejska Rada Badań Jądrowych (fr. Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire).

I tu przydała się osoba Tadeusza Kościuszki. IV LO i Politechnika Krakowska mają tego samego patrona. Dzięki pomocy prof. Andrzeja Białkiewicza Prorektora Politechniki udało się znaleźć wolny termi. Mogliśmy zwiedzić ośrodek i wysłuchać wykładu pani dr Magdaleny Kolwalskiej. Była to dla uczniów i nauczycieli uczta duchowa - przykład jak należy popularyzować fizykę i matematykę.

Z czystym sumieniem można powiedzieć że była to podróż edukacyjna. Pracujący na co dzień z młodzieżą nauczycie IV LO: Aleksandra Tyrańska i Grzegorz Techmański poprowadzili seminarium historyczne pt „ Dlaczego ON wybrał Szwajcarię” natomiast Pani Anna Buchman kustosz Muzeum w Raperswil, dr Jan Konopka z Muzeum w Solurze i Robert Sprigwald z Fundacji Kościuszki w Krakowie wygłosili trzy wykłady pod wspólnym tytułem „Ile Szwajcarii w Polsce i Polski w Szwajcarii”. Dzięki wykładowi pana Michała Wątora fizyka młodzież z IV LO pojechała do CERN–u przygotowana.

Zaproponowana przez Fundację podróż edukacyjna „Szlakiem Kościuszki do Szwajcarii” wejdzie na stałe do programu edukacji patriotycznej IV LO

Muzeum w Solurze

Muzeum Kościuszki w Solurze założone zostało 1936 roku w domu, w którym spędził ostatnie lata swego życia i zmarł 15 października 1817 r. Solura jest kilkunastotysięcznym miastem nad rzeką Aar w Szwajcarii, stolica kantonu o tej samej nazwie.

Adres: Solothurn, Gurzelngasse 12 tel. 41 32 622 80 56

http://www.kosciuszkomuseum.ch/

Muzeum Polskie w Rapperswilu – polskie muzeum historyczne w Rapperswilu, założone w 1870 jako Muzeum Narodowe Polskie z inicjatywy Agatona Gillera przez hrabiego Władysława Platera w celu zabezpieczenia polskich zabytków historycznych i propagowania spraw polskich.

Schloss Rapperswil - 8640 Rapperswil - http://www.muzeum-polskie.org/

Mail - muzeum.polskie@muzeum-polskie.org ; Tel.: 0041 (0)55 210 18 62

CERN - Europejska Organizacja Badań Jądrowych – ośrodek naukowo-badawczy położony na północno-zachodnich przedmieściach Genewy na granicy Szwajcarii i Francji, pomiędzy Jeziorem Genewskim a górskim pasmem Jury. Obecnie do organizacji należy dwadzieścia państw. CERN zatrudnia 2600 stałych pracowników oraz około 8000 naukowców i inżynierów reprezentujących ponad 500 instytucji naukowych z całego świata. Najważniejszym narzędziem ich pracy jest największy na świecie akcelerator cząstek – Wielki Zderzacz Hadronów.

Tagi:
historia nauka

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Pokoju we Frankfurcie nad Odrą.

Polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Pokoju we Frankfurcie...

Urodzeni za wcześnie godnie pochowani

Urodzeni za wcześnie godnie pochowani

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na PWT we Wrocławiu

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na PWT we Wrocławiu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem