Reklama

Najpiękniejsza Palma Wielkanocna

Niedziela Palmowa, zwana też Kwietną lub Wierzbną była wstępem do Wielkiego Tygodnia. Wprowadzała ludzi w atmosferę wydarzeń bezpośrednio poprzedzających śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. W Kościele katolickim palmy poświęca się na pamiątkę uroczystego wyjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, witanego jako Króla. Na tę pamiątkę przygotowuje się procesję z palmami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wierzba uważana jest za symbol zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Z jej gałęzi przygotowuje się palmy wielkanocne. Gałęzie wierzby (również malin lub porzeczek) ścinano już w Środę Popielcową i wstawiano do naczynia z wodą, by zazieleniły się na Kwietną Niedzielę. Dołączano do nich też inne rośliny, takie jak: bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak.
W Niedzielę Palmową, wierni po powrocie z nabożeństwa chłostali się poświęconą palmą, wołając:

Nie ja biję - palma bije.
Wierzba bije nie zabije.
Za tydzień Wielki Dzień.
Za sześć noc Wielkanoc.

Jest jeszcze kilka miejsc w Polsce, gdzie do poświęcenia przynosi się pięknie własnoręcznie zdobione, kilkumetrowe palmy. Takim miejscem od kilku lat jest również parafia pw. Trójcy Świętej w Prostyni.
4 kwietnia br., w uroczystość Niedzieli Palmowej odbył się w tej parafii konkurs na „Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną”. Organizatorami konkursu był proboszcz parafii - ks. kan. Krzysztof Maksimiuk oraz Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie - panie: Marianna Ducka, Aneta Mystkowska, Barbara Sobieska. Celem konkursu było promowanie kultury kurpiowskiej wśród dzieci i młodzieży. Ponadto wykonanie palmy integrowało grupy w osiągnięciu wspólnego celu.
Palma kurpiowska musi spełniać jeden podstawowy i chyba najważniejszy warunek - ma być wysoka, z zielonym czubem, opleciona na całej długości widłakiem, rozchodnikiem, borówką i ozdobiona bibułkowymi kwiatami, wykonanymi własnoręcznie oraz kolorowymi, długimi wstęgami. Takie też były palmy, które brały udział w konkursie.
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: indywidualnej i grupowej (klasowej). W kategorii grupowej, która była w tym roku po raz pierwszy wprowadzona, zaangażowani byli wychowawcy ze swoimi wychowankami ze szkół znajdujących się w tej parafii.
Ogólnie w konkursie wzięło udział 10 grup klasowych, w tym z klas 0-III - 4 grupy i z klas IV-VI - 6 grup oraz 21 zgłoszeń indywidualnych. Podczas oceniania komisja konkursowa przyznawała punkty od 1 do 5, biorąc pod uwagę następujące kryteria: wielkość palmy, wykorzystanie elementów dekoracyjnych wykonanych własnoręcznie, estetyka wykonania, wizualna prezencja palmy, oryginalność wykonania, pracochłonność wykonania.
Końcowa punktacja przedstawiała się następująco:
W kategorii grupowej klas 0-III: I miejsce - Szkoła Podstawowa z Rytel Święckich klasy II-III; II miejsce - Szkoła Podstawowa z Rytel Święckich klasy 0-I; III miejsce - Szkoła Podstawowa z Prostyni klasa III.
W kategorii grupowej klas IV-VI: I miejsce - Szkoła Podstawowa z Rytel Święckich klasa VI; II miejsce - Szkoła Podstawowa z Rytel Święckich klasy IV-V; III miejsce - Szkoła Podstawowa z Kiełczewa klasa VI.
W kategorii indywidualnej: I miejsce - H. Rytel-Skorek, M. Laskowski z Treblinki; II miejsce - M. Dębkowska, J. Grądzka, M. Ogrzewała, D. Olszewska, E. Pisarek z Grądów; III miejsce - P. Fedorczyk, E. Kotowska z Prostyni.
Wszystkim uczestnikom konkursu należą się słowa uznania za wykonanie pięknych palm, a zwycięzcom serdeczne gratulacje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Coraz większe napięcie w Brukseli...

2024-05-28 21:52

Adobe Stock

W Brukseli oraz w paru stolicach poważnych krajów europejskich powstało ogromne napięcie po nagłym ruchu premiera Francji E. Macrona wysuwającym jako pretendenta do głównego stolca w UE Mario Draghiego.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 31.): Pasterze mili

2024-05-30 21:21

Materiał prasowy

Czy Maryja i Kościół mają podobne cechy? Czemu Maryja jest Matką Kościoła? Co Matka Boża ma wspólnego z biskupami? I co właściwie Jej postawa mówi nam o posłuszeństwie? Zapraszamy na trzydziesty pierwszy (ostatni) odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnym patrzeniu na Kościół i jego pasterzy.

Więcej ...

Czerwcowe Warsztaty Wokalne na wrocławskim Zakrzowie [Zaproszenie]

2024-05-31 12:34
Podczas koncertu finałowego w 2021 roku

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas koncertu finałowego w 2021 roku

Duszpasterstwo parafii pw. św. Jana Apostoła we Wrocławiu (Zakrzów) zaprasza do udziału w wyjątkowym wydarzeniu. W dniach od 14-16 czerwca 2024 roku będą miały miejsce "Czerwcowe Warsztaty Wokalne" zakończone koncertem wokalno-instrumentalnym w wykonaniu chóru warsztatowego oraz dziecięcej scholi "Gaudium".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania