Reklama

Pięknieje sanktuarium Fatimskiej Pani

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świątynia Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu, którą 18 listopada 1995 r. ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski SDB ogłosił sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, w ostatnim czasie wzbogaciła się o 7 nowych szyb witrażowych. Jak podkreśla pomysłodawca inwestycji, proboszcz parafii, kustosz sanktuarium, ks. kan. Stanisław Jan Łyp, „witraże w kościele wprowadzają modlitewną atmosferę, a poza tym godzi się, aby w sanktuarium znajdowały się witraże, a nie białe szyby”.
Pierwsza myśl o wbudowaniu witraży powstała przed świętami Bożego Narodzenia 2003 r. Przedstawienie koncepcji, pierwsze przymiarki i projekty, zatwierdzenie planów i do dzieła! Realizacji przedsięwzięcia podjęła się pracownia witraży Witolda Hyżego z Łodzi. Prace trwały niespełna trzy miesiące. W tym czasie znaleźli się sponsorzy, którzy pokryli część kosztów. Na Niedzielę Palmową dzieło zostało ukończone. „Założone zostały aluminiowe ramy, od zewnątrz natomiast znajduje się szyba antywłamaniowa, wewnątrz zaś szyba witrażowa oraz szyba ciepła z filtrem UV. Wszystko jest zespolone, wypełnione argonem, tworząc doskonałą izolację termiczną. Przynajmniej przez następne 100 lat nic przy oknach nie trzeba będzie zmieniać, poprawiać, ulepszać...” - zaznacza Proboszcz sosnowieckiej wspólnoty.
Przy ołtarzu głównym znajdują się witraże przedstawiające patronów diecezji. Po lewej stronie - św. Rafała Kalinowskiego, po prawej - św. Alberta Chmielowskiego. W świątyni jest też specjalne miejsce poświęcone Bożemu Miłosierdziu. Tam właśnie zamieszczono witraż przedstawiający Jezusa Miłosiernego oraz św. Siostrę Faustynę, naprzeciw zaś - Niepokalane Serce Maryi, a w górze Serce Pana Jezusa. Po przeciwnej stronie kościoła znajduje się tzw. kącik patriotyczny. „Tam umieściliśmy witraż przedstawiający sługę Bożego, ks. Jerzego Popiełuszkę, a w górze orła z koroną trzymającego dwa herby - polski i litewski” - zaznacza ks. Łyp.
Kilka miesięcy temu w jednym z okien zamontowano witraż upamiętniający wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w stolicy Zagłębia. W maju, jeszcze przed uroczystością odpustową, zostaną umieszczone kolejne 3 witraże. To jednak nie koniec „witrażowych inwestycji”. „To jedynie jedna trzecia tego, co przed nami. Świątynia ma dużo okien, największe z nich jest nad chórem. Z biegiem czasu wszystkie trzeba będzie wypełnić witrażami. Z pewnością nad chórem umieścimy witraż patronki parafii Matki Bożej Fatimskiej...” - wyjaśnia Ksiądz Proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego wierzymy w jednego Boga?

2025-03-12 20:56

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - dlaczego wierzymy w jednego Boga?

Więcej ...

Nowenna do św. Józefa

Kaliski wizerunek św. Józefa

Bożena Sztajner/Niedziela

Kaliski wizerunek św. Józefa

Wielkimi krokami zbliża się uroczystość św. Józefa, przypadająca na 19 marca. Z tej okazji warto pomyśleć o dołączeniu się do modlitwy nowenną do wyżej wspomnianego świętego, która rozpoczyna się w sobotę 10 marca.

Więcej ...

Osłabiony głos i magisterium kruchości

2025-03-12 18:41

Vatican Media

Papież Franciszek hospitalizowany w Gemelli i 12. rocznica jego wyboru - komentarz dyrektora wydawniczego mediów watykańskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Włochy: 13-letni uczeń ukarany za odmowę korzystania z...

Wiadomości

Włochy: 13-letni uczeń ukarany za odmowę korzystania z...

Pozwólmy sobie na częstsze przyjmowanie znaków od Boga

Wiara

Pozwólmy sobie na częstsze przyjmowanie znaków od Boga

Po co wierze definicje i formuły?

Wiara

Po co wierze definicje i formuły?

Jak ks. Alojzy Orione pojmował świętość?

Święci i błogosławieni

Jak ks. Alojzy Orione pojmował świętość?

Ksiądz zamordowany w Środę Popielcową

Kościół

Ksiądz zamordowany w Środę Popielcową

Zmarł ks. Marek Mekwiński. Kapłan zasłabł podczas...

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Marek Mekwiński. Kapłan zasłabł podczas...

Oświadczenie ks. Michała Olszewskiego: Profeto kończy...

Kościół

Oświadczenie ks. Michała Olszewskiego: Profeto kończy...

Kanada: To kłamstwo wywołało antykościelną nagonkę....

Wiadomości

Kanada: To kłamstwo wywołało antykościelną nagonkę....

Czy możemy być pewni, że nasze modlitwy nie trafiają w...

Wiara

Czy możemy być pewni, że nasze modlitwy nie trafiają w...