Reklama

Parafia pw. św. Dominika w Szczecinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera



Dekanat Szczecin-Niebuszewo

Liczba wiernych: 15 880



Kapłani: proboszcz - o. Witold Stabig - przeor, członek rady kapłańskiej, ojciec duchowny dekanatu, duszpasterz służby zdrowia, opiekun katechetów, prezbiter neokatechumenatu, spowiednik sióstr; o. Florian Szczygieł - subprzeor, kapelan szpitala, bibliotekarz, spowiednik w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym; o. Ludwik Wiśniewski - radny konwentu, lektor konwentu, sekretarz rady klasztoru; o. Piotr Czerwonka - kapelan Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, kronikarz; o. Stanisław Górski - wicesyndyk Prowincji, prokurator, budowniczy kościoła, wikariusz parafii; o. Cezary Jenta - radny konwentu, dyrektor Ośrodka Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych, katecheta; o. Artur MusialskI - katecheta, kantor konwentu, duszpasterz młodzieży; o. Janusz Chwast - duszpasterz akademicki, katecheta; o. Jacek Skupień - duszpasterz dzieci, duszpasterz akademicki, katecheta; o. Piotr Ruzik - duszpasterz młodzieży, katecheta; brat Bartosz Cecuła

Siostry zakonne: ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża: s. Rafaela Kubiak (przełożona i katechetka), s. Emmanuela Sikorska (katechetka) i s. Beata Majerczak (studentka filii szczecińskiej Akademii Muzycznej w Poznaniu)

Wspólnoty: Duszpasterstwo Akademickie "Akwarium", Duszpasterstwo Szkół Średnich "Duch" i "IV Dekady", Duszpasterstwo Służby Zdrowia i Duszpasterstwo Małżeństw Niesakramentalnych, Neokatechumenat, Anonimowi Alkoholicy, Al-Anon, Odnowa w Duchu Świętym, Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej, Wspólnota Dzieci Maryi z Góry Karmel, Wspólnota " Wiara i Światło", Ruch Domowy Kościół, Stowarzyszenie Ruchu Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie", Katecheza dla Dorosłych, Żywy Różaniec, ministranci, lektorzy, zespół "Deus Meus", "Wieczory dla Zakochanych", świetlica środowiskowa dla dzieci, schole dziecięce i młodzieżowe, Caritas, grupa sobotniej diakonii, Ośrodek Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach

Czasopisma: "Przewodnik Katolicki", "Miłujcie się", "Gość Niedzielny", "Mały Gość Niedzielny", "Moja Rodzina", " Powściągliwość i Praca", "L´Osservatore Romano", "Płomyk Jutrzenki", " Jezus Żyje", "Tygodnik Powszechny", "Rodzina", "W drodze", parafialne czasopismo "Dominik", "Niedziela" - 42 egzemplarze



Dominikańskie starania o przybycie do Szczecina nabrały konkretnego kształtu pod koniec lat 80. XX w. Dzięki bp. Kazimierzowi Majdańskiemu Dominikanie otrzymali parafię w samym centrum miasta, wydzieloną z czterech już istniejących. Miejscem na budowę klasztoru i kościoła był niewielki plac zielonego terenu, na którym zamierzano budować garaże dla mieszkańców okolicznych bloków. Latem 1989 r. na stałe zjawił się w Szczecinie pierwszy dominikanin - o. Jan Piątkowski. Wraz z dwoma jeszcze dominikanami: o. Mirosławem Nowakiem i o. Stanisławem Tasiemskim zamieszkał na plebanii parafii św. Stanisława Kostki. 15 lipca tego roku postawiono krzyż na placu budowy, a następnego dnia o. Jan odprawił pierwszą Eucharystię Od tego czasu zaczął sprawować na uzyskanym terenie coniedzielne Msze św. Na trawie ustawiano prowizoryczny drewniany stół ołtarzowy, który po skończonej Eucharystii demontowano i razem ze sprzętem liturgicznym i nagłaśniającym zabierano do domów.

Po kilku miesiącach starań o. Jana stanęła prowizoryczna blaszana kaplica, która stoi do dzisiaj. Dominikańska parafia w Szczecinie erygowana została przez bp. K. Majdańskiego 25 grudnia 1990 r. W chwili ustanowienia parafii w Szczecinie pracowało już pięciu dominikanów, obecnie jest ich dziesięciu. Kiedy budynek klasztoru był na tyle gotowy, że pierwsi ojcowie mogli w nim zamieszkać, 8 sierpnia 1995 r., w dniu patrona parafii, św. Dominika abp Marian Przykucki dokonał poświęcenia budynku klasztornego. Na tę uroczystość przyjechał prowincjał polskiej Prowincji Dominikanów - o. Jan Śliwa oraz wielu ojców z klasztorów w całej Polsce. Do użytku oddano już trzy poziomy budynku. Na parterze znajdują się salki przeznaczone dla potrzeb duszpasterskich. W październiku tegoż roku szczeciński dom zakonny został decyzją Prowincjała Zakonu podniesiony do rangi klasztoru. Ojcowie dokonali wyboru swojego pierwszego przeora, którym został o. Mirosław Nowak. W 1996 r. rozpoczęto budowę kościoła. Na dzień dzisiejszy kościół od zewnątrz jest już prawie gotowy, natomiast wewnątrz praktycznie nie ma jeszcze nic: posadzki, ogrzewania, instalacji elektrycznej ani głośnikowej, są tylko gołe ściany z cegły. Mimo to w świątyni już od roku regularnie sprawowane są Msze św. 11 kwietnia 2000 r., podczas wizytacji parafii abp Zygmunt Kamiński dokonał poświęcenia nowego kościoła. Radość z nowego domu Bożego wśród parafian jest duża. To przecież w nim skupia się centrum życia religijnego. W niedziele Msze św. sprawowane są w godz.: 7.00, 8.00 (po tej Mszy św. odprawiany jest Różaniec lub inne nabożeństwo), 9.30, 11.00, 11.00 (Msza św. w starej kaplicy dla rodziców z niemowlętami i małymi dziećmi), 12.30 ( Msza św. dla dzieci), 14.00 (chrzcielna), 16.00 (inicjacyjna), 17.15 ( Msza św. dla uczniów szkół średnich), 19.00 (Msza św. akademicka), a w dni powszednie w godz.: 7.00, 8.00, 18.00; o godz. 17.30 odprawiany jest Różaniec lub inne nabożeństwo, a po Mszy św., o godz. 18.00 - Nieszpory. Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartki po Mszy św. o godz. 18.00, spowiedź św. w dni powszednie: od godz. 17.00 i podczas każdej Mszy św., w niedziele i święta podczas każdej Eucharystii. Frekwencja na Mszach św. wynosi ponad 20% wiernych.

Oczywiście podstawą działalności Dominikanów jest duszpasterstwo parafialne, ale zasadniczym celem jest duszpasterstwo akademickie. Studenci najliczniej uczęszczają na Mszę św. akademicką. Dominikanie zajmują się też młodzieżą szkół średnich i gimnazjów. Na terenie parafii jest bowiem aż pięć szkół podstawowych: nr 56, 6, 62, 64 i 67, dwa gimnazja: nr 3 i 19 oraz dwie szkoły średnie: Zespół Szkół Budowlanych i Szkoła Mistrzostwa Sportowego (podstawowa, gimnazjum i liceum). Posługę katechetyczną spełniają: pięciu ojców, dwie siostry i katecheci świeccy - Beata Ostrowska, Lucyna Matkowska, Teodozja Szwed, Bożena Bering, Danuta Skarbińska, Andrzej Lewandowski, Renata Murawska, Małgorzata Smolińska, Janina Mateńczuk i Małgorzata Sabuda.

Ojcowie prowadzą świetlicę środowiskową dla dzieci, organizują wakacyjne wyjazdy dla dzieci z rodzin ubogich i wielodzietnych. Ofiarnie pomagają Ojcom w tym dziele Uczennice Krzyża, które oprócz katechizacji przygotowują dzieci do I Komunii św., prowadzą z dziećmi oprawę muzyczną Mszy św., uczą je radosnego śpiewu, wyjeżdżają z nimi na wakacje i pielgrzymki. Przy szczecińskim klasztorze spotyka się dwadzieścia sześć różnych grup i wspólnot modlitewnych. Ostatnio bardzo prężne są wspólnoty neokatechumenalne. Dominikanie, chyba jako jedyni w Szczecinie, prowadzą spotkania małżeństw niesakramentalnych. Mieszkańcy Szczecina chetnie uczęstniczą w katechezach dla dorosłych i w tzw. " Wieczorach dla Zakochanych", czyli przygotowaniach do życia w małżeństwie i rodzinie, zgodnego z zasadami wiary katolickiej. Przy klasztorze spotykają się grupy Anonimowych Alkoholików (AA) i ich rodzin (Al-Anon), Odnowa w Duchu Świętym, Kościół Domowy, członkowie Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Prężnie działa również Parafialny Oddział Caritas z Teresą Zaniewicz na czele. Podejmowanej pomocy przyświecają myśli wynikające z wiary: "Radość można osiągnąć tylko wtedy, gdy się drugiemu sprawia radośc" oraz: "Nic tak nie prowadzi do Boga, jak przyjaźń przyjaciół Boga". Wielki wkład dla naszego środowiska ma prowadzony przez Dominikanów Ośrodek Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych.

"Staramy się - mówi o. Witold Słabig - by nasze duszpasterskie posługiwanie było posługiwaniem wspólnoty. Dlatego od trzech lat organizujemy w okresie maja lub czerwca trzydniowy festyn dominikański. Rzeczywiście jest to święto parafii, w które włączają się nie tylko wszystkie grupy działające przy parafii, ale wielu parafian. Duszpasterstwo, o ile ma być autentyczne, musi wychodzić naprzeciw człowiekowi, który przecież spotyka Pana Boga na różnych drogach. Trzeba próbować spotkać człowieka też w jego zwykłej codzienności".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II: Papież, który dotarł do Pokolenia Z

2025-04-03 16:49

Z archiwum Bernarda Oliveiry dos Santos/Vatican News

Choć od śmierci św. Jana Pawła II mija 20 lat, to jego przesłanie wciąż inspiruje młodych na całym świecie. Dla 16-letniego Bernardo Oliveiry dos Santosa z brazylijskiego Salvadoru papież Polak pozostaje wzorem wiary, odwagi i bliskości z młodzieżą, mimo że, tak jak już miliony katolików na całym świecie, urodził się już lata po 2 kwietnia 2005 roku.

Więcej ...

Przerażające! Aborterki na infolinii pomagają zabić dziecko w 5. miesiącu ciąży

2025-04-03 09:17

Adobe Stock

„Wiktoria” – pod takim fikcyjnym imieniem działaczka Fundacji Życie i Rodzina skontaktowała się z organizacją aborcyjną w celu sprawdzenia, jak wygląda działanie aborcyjnych przestępców. Zwróciła się z pytaniem, jak uzyskać aborcję. Doszło do wymiany e-maili, w których aborterki zażądały pieniędzy za tabletki poronne oraz sugerowano wyjazd do kliniki za granicę. Z kolei konsultantka na infolinii udzieliła porad, jak zabić dziecko w 5 miesiącu ciąży! Miała przy tym pełną świadomość, że doradza procedurę, która może skończyć się zagrożeniem życia także dla matki.

Więcej ...

Tłumy Polaków zaśpiewało św. Janowi Pawłowi II "Barkę" na Pl. Św. Piotra

2025-04-04 11:32
Polacy śpiewają

Redakcja

Polacy śpiewają "Barkę" na Placu Św. Piotra

To wykonanie "Barki" chwyta za serce. Setki Polaków zgromadziło się z białoczerwonymi flagami pod oknem papieskim tak, jak 20 lat temu, gdy odchodził od nas Św. Jan Paweł II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Wiara

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Kościół

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?