Reklama

Ks. Alojzy Orione i jego „Droga do Polski i Polaków”

Niedziela włocławska 20/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od niedzieli 16 maja 2004 r. w gronie świętych Kościoła katolickiego jest bł. ks. Alojzy Orione, kanonizowany na Placu św. Piotra w Rzymie przez Papieża Jana Pawła II.
Przez całe życie niósł pokrzepienie duchowe i pomoc materialną biednym i opuszczonym. W tym zadaniu nie był sam. Rychło znalazł współpracowników - to Eremici Boskiej Opatrzności oraz Bracia Koadiutorzy, znani później jako Synowie Boskiej Opatrzności. Ks. Alojzy Orione jest założycielem zgromadzeń zakonnych: Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia (w 1915 r.) oraz Sióstr Sakramentek Niewidomych (w 1927 r.). Natomiast w 1990 r. została utworzona wspólnota Sióstr Kontemplacyjnych Jezusa Ukrzyżowanego, działająca w duchu oriońskim.
Cieszył się z każdej nowej placówki i chętnie każdą odwiedzał. Nie był nigdy w Polsce, choć tego bardzo pragnął. O Polakach i Polsce mówił i pisał w listach zawsze serdecznie i ciepło.
Po 1 września 1939 r. wypowiedzi ks. Orione nasycone są bólem i współczuciem dla Polski i Polaków, brzmi też w nich otucha: „Naród, któremu życzę wiele, wiele dobrego”; „Polska naród bardzo ukochany w Kościele i bardzo drogi mojemu sercu”; „Zawsze miałem szczególną sympatię dla Polaków”; „Kocham wszystkich Polaków”.
3 września 1939 r. ks. Orione zebrał polskich księży, kleryków i siostry zakonne w Sanktuarium Matki Bożej od Straży. Ołtarz ozdobiono biało-czerwoną flagą, a po płomiennym kazaniu on pierwszy ją ucałował. Nad swoim łóżkiem powiesił polską flagę i ryngraf Matki Bożej Częstochowskiej. Są tam do tej pory.
Skąd wzięła się u ks. Orione szczególna życzliwość dla naszego narodu? Sam Święty opowiadał: „W szkole don Bosko nauczyłem się kochać Polskę. Tam spotkałem grupę polskich chłopców, którzy uciekli ze wszystkich trzech zaborów, by uczyć się i zostać przyjętymi do Salezjanów”. Wśród Polaków szczególne wrażenie na ks. Orione wywarł książę August Czartoryski - dziś sługa Boży, który mimo sprzeciwu rodziny wybrał życie zakonne i kapłaństwo.
Przeniesienie Zgromadzenia na ziemie polskie było utrudnione w latach zaborów i w czasie I wojny światowej. Warunki zmieniły się po odzyskaniu niepodległości. W 1923 r. ks. Orione wysłał do pracy na rzecz Zgromadzenia w Polsce ks. Aleksandra Chwiłowicza. Bp Stanisław Zdzitowiecki skierował „pierwszego orionistę” do Zduńskiej Woli. W ciągu 5 lat ks. A. Chwiłowicz uzyskał zatwierdzenie statutu Zgromadzenia w Polsce. W nabytej od karczmarza protestanta karczmie otworzył Dom Misyjny Świętej Trójcy. Dziś znajduje się tam Seminarium ks. Orionistów.
Ks. Orione delegował w 1931 r. do Włocławka ks. Henryka Demrycha, celem objęcia stanowiska dyrektora Drukarni Diecezjalnej i Księgarni Powszechnej. Został też wicekustoszem kościoła katedralnego. Gdy poznał potrzeby duszpasterskie Włocławka, zaproponował utworzenie parafii na Grzywnie, najbardziej ubogiej i zaniedbanej robotniczej dzielnicy. Do dziś jest tam parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, w której posługują ludziom Synowie Boskiej Opatrzności. Przy ul. Leśnej Siostry Małe Misjonarki Miłości opiekują się dziećmi i dziewczętami upośledzonymi. We Włocławku, na Zawiślu również pracują siostry, które katechizują dzieci i młodzież. Głosząc Ewangelię, czyniąc dzieła miłosierdzia przybliżamy ludziom Chrystusa i wcielamy w życie charyzmat naszego świętego Założyciela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

CBA zatrzymało księdza

2025-02-05 18:07

Adobe Stock

W środę CBA zatrzymało dwie osoby w sprawie zakupy pojazdów dla Wojsk Obrony Terytorialnej. PAP ustaliła, że chodzi o ks. gen. bryg. w stanie spoczynku Sławomira Żarskiego i Ryszarda Walczaka.

Więcej ...

Benedykt XVI: Pasterz nie może być trzciną, która ugina się przy podmuchu wiatru

2025-02-05 18:25

Grzegorz Gałązka

5 lutego 2011 r., dokladnie 14 lat temu, Benedykt XVI udzielił sakry biskupiej pięciu kapłanom: Chińczykowi, Hiszpanowi, Wenezuelczykowi i dwom Włochom. Trzech z nich - ks. Savia Hona Tai-Fai, ks. prał. Marcella Bartolucciego i ks. prał. Celsa Morgę Iruzubietę - w grudniu ub.r. mianował sekretarzami różnych kongregacji Kurii Rzymskiej, a dwóch - ks. prał. Antonia Guida Filipazziego i ks. prał. Edgara Penę Parrę - w styczniu br., nuncjuszami apostolskim. Publikujemy homilię, którą wygłosił ówczesny papież.

Więcej ...

Bruksela nałoży cła na paczki z Temu i Shein

2025-02-06 10:58

Adobe Stock

Cła na małe przesyłki i kontrola ich zawartości – oto unijny bat na gigantów e-handlu Temu i Shein – czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na...

Kościół

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na...

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy