Reklama

Przedszkola Katolickie Archidiecezji

Pod opieką Sióstr Katarzynek

Kiedy jedzie się ruchliwą ul. Wręczycką w Częstochowie w stronę Wręczycy, już z daleka widać dom z kolorowo wyklejonymi oknami i placem zabaw. Mieści się w nim znane w mieście przedszkole prowadzone przez Siostry Katarzynki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Moja wizyta w przedszkolu była nieco przedwczesna, musiałam poczekać kilkanaście minut na s. Agnieszkę Chrystianę Bieńkowską, od 9 lat dyrektorkę placówki. Dzieci właśnie wybierały się na plac zabaw. Pogoda była piękna, najlepsza okazja do zrobienia zdjęć i obserwacji, jak maluchy zużywają nadmiar energii na wszelkiego rodzaju drabinkach, huśtawkach i zjeżdżalniach. Po chwili dołączyła do nas s. Chrystiana.
Przedszkole prowadzone jest na zasadach placówki publicznej. Siostry Katarzynki - wspomniana wyżej s. Chrystiana i s. Irena Noemi Rybakowska zajmują się placówką, a s. Ewelina Kobiela katechizuje w pobliskiej szkole i w przedszkolu. Przedszkole Sióstr Katarzynek w Częstochowie było pierwszą tego typu placówką w Polsce prowadzoną przez Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy.
Pod opieką Sióstr Katarzynek jest obecnie 65 dzieci. Maluchy podzielone są na 3 grupy wiekowe: trzy i czterolatki, pięciolatki i zerówka. Dziećmi zajmują się świeckie przedszkolanki. Poza zajęciami typowo przedszkolnymi, prowadzone są tu zajęcia z rytmiki, języka angielskiego, gimnastyki korekcyjnej i - raz w tygodniu - pogadanka religijna („zerówka” ma już regularną katechezę). Od września w przedszkolu możliwy będzie stały kontakt z logopedą.
Każdy dzień zaczyna się tu o 7.00 rano. O godz. 8.30 dzieci dostają śniadanie, po którym prowadzone są zajęcia w grupach. O godz. 11.30 przedszkolaki zjadają obiad, a o 14.00 podwieczorek. Popołudnia spędzają na zabawie, w zależności od pogody albo na placu zabaw, albo w budynku.
Siostry organizują swoim podopiecznym różnego typu wyjazdy. Celem najbliższej wyprawy będzie Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, gdzie dzieci obejrzą spektakl pt. Brzydkie kaczątko. Zdarzają się również ciekawi goście. W przedszkolu bywają strażacy, policjanci, aktorzy. Wszyscy opowiadają o swojej pracy i uczą dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa i prawidłowych zachowań w miejscach użyteczności publicznej.
Wychowawczynie razem ze swoimi podopiecznymi przygotowują dla rodziców i dziadków różnorodne uroczystości. Jest więc wspólnie obchodzony Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki i, oczywiście, Dzień Dziecka. Niezapomnianym przeżyciem jest wizyta św. Mikołaja i wspólna Wigilia. W kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, który dla przedszkola jest kościołem parafialnym, rokrocznie dzieci przeżywają swoje rekolekcje.
Nie trzeba nikomu tłumaczyć, na czym polega specyfika przedszkola prowadzonego przez siostry zakonne. Dość powiedzieć, że panuje w nim szczególna atmosfera. Wynika ona nie tylko z tego, że dzieci przebywają w kolorowych, przestronnych, czystych, wręcz sterylnych wnętrzach, ale z wszechobecnego ducha życzliwości i dobroci, jaki da się wyczuć nawet w czasie krótkiego tu pobytu. Nie da się tego stworzyć, to po prostu musi być w ludziach, którzy opiekują się dziećmi.

Przedszkole Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny
ul. Wręczycka 143 „a”
42-200 Częstochowa
tel. 362-96-60

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Trzech nowych kapłanów. Mają być święci i wierni

2024-05-25 14:00
Neoprezbiterzy A.D. 2024. Od lewej ks. Mateusz Bandura,  ks. Ireneusz Cymborski i ks. Janusz Małysiak

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Neoprezbiterzy A.D. 2024. Od lewej ks. Mateusz Bandura, ks. Ireneusz Cymborski i ks. Janusz Małysiak

W katedrze świdnickiej w przeddzień uroczystości Trójcy Świętej, trzech diakonów przyjęło z rąk biskupa świdnickiego święcenia kapłańskie.

Więcej ...

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Adobe.Stock

Tradycyjnie w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego przypada jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich – uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Jej źródła sięgają IV i V wieku, kiedy to trwały spory teologiczne dotyczące bóstwa i pochodzenia Chrystusa, a na soborach formułowano ortodoksyjne definicje tej doktryny i Credo. Liturgiczne święto powstało dopiero w XI w., a w całym Kościele wprowadził je papież Jan XXII w 1334 r.

Więcej ...

„Jesteś nadzieją” - częstochowski Marsz dla Życia i Rodziny dotarł na Jasną Górę

2024-05-26 18:41

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze zakończył się częstochowski Marsz dla Życia i Rodziny, zorganizowany w tym roku pod hasłem „Jesteś nadzieją”. Tradycyjnie ubrani na biało jego uczestnicy przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny na Błonia Jasnogórskie, gdzie pod figurą Maryi Niepokalanej został złożony hołd z kwiatów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Wiara

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania