Reklama

Edycja lubelska - Lubelska obecność w „Niedzieli”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czcigodny Księże Redaktorze!
Dzieląc radość jubileuszu 75-lecia „Niedzieli”, pragnę zapewnić o mej modlitewnej więzi i przesłać najlepsze życzenia. Serdecznie życzę, aby Wasz udział w dziele nowej ewangelizacji kształtował u czytelników poczucie głębokiej więzi z Kościołem i służył pogłębieniu znajomości nauczania papieskiego wśród naszych wiernych.
Niechaj wśród polskich niepokojów i napięć „Niedziela” niesie to orędzie nadziei, które tak mocno wyakcentował ostatni w naszym tysiącleciu Synod Biskupów Europy. Niech jej głos służy przesłaniu prawdy i kształtowaniu duchowości Wieczernika w obliczu tych nowych wyzwań, które stają przed katolicyzmem w Polsce.
Z wyrazami duchowej jedności w tajemnicy Bożego Wcielenia

Arcybiskup Metropolita Lubelski
Józef Życiński
„Niedziela Lubelska” ukazuje się od 30 sierpnia 1994 r. i zadanie to podjął ks. prof. Tadeusz Zasępa, który w porozumieniu z abp. Bolesławem Pylakiem i redaktorem naczelnym „Niedzieli” ks. Ireneuszem Skubisiem rozpoczął wydawanie „Niedzieli Lubelskiej”, jak również zajął się jej kolportażem. Po ustąpieniu ks. Tadeusza Zasępy redaktorem odpowiedzialnym został ks. dr Mirosław Sitarz.
Pierwszym redaktorem odpowiedzialnym za edycję, z nominacji abp. Bolesława Pylaka, był wspomniany już ks. dr Mirosław Sitarz (1994 - 1997 r.). W tym czasie zwiększył się nakład „Niedzieli Lubelskiej” rozprowadzanej przez parafie, a liczba stron lokalnych podwoiła się. Mogło to nastąpić tylko dzięki solidnej pracy redakcji, a także dzięki bezinteresownej pomocy księży i osób świeckich, którzy w różny sposób zachęcali do czytania pisma o treści prawdziwie katolickiej i wiernej sprawom Ojczyzny. W Redakcji częstochowskiej „Niedzielą Lubelską” opiekowali się wówczas Margita Kotas i dr Karol Klauza. Obecnie czyni to Piotr Kublicki.
Życzliwość kapłanów archidiecezji lubelskiej i zainteresowanie czytelników pismem katolickim, odzwierciedlone w wysokim wówczas nakładzie, owocowały także rozwojem redakcji lokalnej. Szkolenia korespondentów dekanalnych usprawniły pracę reporterską i dopływ informacji z terenu. Szkolenia korespondentów (księży i osób świeckich), w czasie których uczestnicy zapoznawali się z propedeutyką dziennikarstwa i stosowaniem w praktyce prasowej różnych gatunków literackich, prowadzone były przez redaktorów z Częstochowy pod kierunkiem dr. Karola Klauzy. W styczniu 1995 r. Lublin był organizatorem zjazdu szkoleniowego księży odpowiedzialnych za wszystkie redakcje diecezjalne „Niedzieli” w Polsce.
W 1997 r. do redakcji lubelskiej dołączyła Urszula Kamińska, współpracująca już wcześniej z „Niedzielą Lubelską”. Kolejnym redaktorem odpowiedzialnym za strony lubelskie został - z nominacji abp. Józefa Życińskiego - ks. lic. Piotr Kawałko (październik 1997 - czerwiec 2000 r.). W tym okresie liczba stron edycji wzrosła do 8. Zatrudniono więc do pracy redakcyjnej kolejnego pracownika - Annę Błaszczak. Ten okres w „Niedzieli Lubelskiej” zaznaczył się szczególną współpracą ze środowiskiem akademickim Lublina. Było to spowodowane tym, że ówczesny redaktor odpowiedzialny - ks. Kawałko był równocześnie archidiecezjalnym duszpasterzem akademickim.
Obecność „Niedzieli Lubelskiej” zaznaczyła się w archidiecezji szczególnie przez niedzielne spotkania redaktorów z wiernymi poszczególnych parafii. Takich promocji przeprowadzono wówczas kilkadziesiąt, a wizyty w parafiach stały się podstawą cyklu artykułów zatytułowanych „Wspólnota wspólnot”. Inna warta odnotowania działalność redakcji lokalnej skierowana była w stronę promocji chrześcijańskiej kultury. „Niedziela Lubelska” zapisała się w archidiecezji jako patron i organizator wystaw fotograficznych, konkursów poetyckich, plastycznych, biblijnych i muzycznych, które zasięgiem oddziaływania przekraczały granice diecezji. Doszli nowi współpracownicy, wśród których najbardziej zaangażowani w tworzenie stron lubelskich byli i są: Zofia Peroń, Marcin Kamiński, Zdzisław Szostak, Tadeusz Boniecki, ks. Piotr H. Kieniewicz MIC, Stanisław Sadowski, ks. Krzysztof Podstawka, dr hab. Piotr Paweł Gach, br. Marcin Radomski OFM Cap., Stanisław Kocaj, Franciszek Cimek, Leszek Pobereżko.
Od lipca 2000 r. funkcję redaktora odpowiedzialnego pełni ks. lic. Andrzej Bubicz. Wraz z jego przyjściem w redakcji pojawiły się nowe pomysły promowania tygodnika w parafiach. Wciąż rośnie grono współpracowników, pochodzących nie tylko z Lublina, ale z terenu całej archidiecezji. Bodźcem do podjęcia współpracy z „Niedzielą” z pewnością było zorganizowane w grudniu 2000 r. Archidiecezjalne Forum Prasy Parafialnej. Nowymi wolontariuszami edycji zostali m.in.: Katarzyna Artymiak, Anna Artymiak, Anna Frąckiewicz, Przemysław Wójcik, Tomasz Brzustowski, Anna Pudło, s. Bogumiła Borucka MSF. Ważnym wydarzeniem było włączenie się „Niedzieli Lubelskiej” w organizację sierpniowych „Dni Starego Miasta” i „Wigilii Starego Miasta” w Lublinie oraz medialny patronat nad Kongresem Kultury Chrześcijańskiej.
Dzięki obecności w naszym regionie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego redakcja lubelska „Niedzieli” znajduje się w przodującym ośrodku intelektualnym polskiego katolicyzmu. Powoduje to częste wspieranie głównej Redakcji w przekazie katolickiej myśli „szkoły lubelskiej”. Powstaje przy tym wiele cennych artykułów, zamawianych u poszczególnych profesorów KUL, które są przesyłane do Częstochowy i drukowane na łamach ogólnopolskich. Do autorów najbardziej cenionych przez redaktorów i czytelników należą: ks. prof. Czesław Stanisław Bartnik, prof. Adam Biela, ks. prof. Józef Krukowski, ks. prof. Marian Rusecki, ks. prof. Walerian Słomka, bp prof. Stanisław Wielgus, ks. prof. Tadeusz Styczeń. Współpracę Uniwersytetu z „Niedzielą” do września 2000 r. koordynowała kierowniczka Ośrodka Informacji KUL - dr Jadwiga Michalczyk. W pierwszym okresie istnienia „Niedzieli Lubelskiej” kolportażem tygodnika zajmował się ks. prał. Tadeusz Zasępa i Fundacja „Sacrum Paidea”. Od września 1998 r. pismo rozprowadza Kuria Metropolitalna w Lublinie. Do zadań kierowców i kolporterów należy przywożenie gazet z drukarni w Kielcach i rozwożenie ich do niemalże wszystkich parafii na terenie archidiecezji (najbardziej oddalone od głównych dróg otrzymują tygodnik za pośrednictwem Poczty Polskiej). Od kilku lat egzemplarze tygodnika docierają do lubelskich kapłanów misjonarzy w Afryce i na Ukrainie oraz do duszpasterzy Polonii w Anglii, USA, Niemczech, Francji i Italii. Zestawy poszczególnych numerów docierają wraz z charytatywnymi transportami do Polaków w Kazachstanie, na Ukrainie i Białorusi. Tygodnik rozprowadzany jest gratisowo w szpitalach, więzieniach i domach starców.
„Niedziela Lubelska” drukuje przede wszystkim artykuły poruszające tematy lokalne (religijne, społeczne i kulturalne) oraz prowadzi kronikę najważniejszych wydarzeń w archidiecezji. Redakcja lubelska od wielu lat współpracuje z różnymi urzędami, instytucjami, stowarzyszeniami i ruchami katolickimi, promując na łamach edycji ich pozytywne inicjatywy. Tygodnik służy w pracy duszpasterskiej i katechetycznej, jest wykorzystywany przez wielu nauczycieli religii. Artykuły są także wykorzystywane w audycjach Radia Plus Lublin (wcześniej Katolickiego Radia Lublin) oraz w programach Katolickiego Ośrodka Telewizyjnego w Lublinie. Tygodnik spełnia również ważną rolę opiniotwórczą w życiu kulturalnym, społecznym i gospodarczym Lubelszczyzny.

Tekst opublikowany w albumie "Czas milczenia i czas mówienia", przygotowanym na jubileusz 75-lecia „Niedzieli”.
Obecnie redaktorem odpowiedzialnym za edycję jest ks. dr Antoni Nadbrzeżny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Papież przesłał kondolencje po śmierci prezydenta Iranu

2024-05-21 08:05

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

Ojciec Święty zapewnił naród irański o swej duchowej bliskości po śmierci prezydenta tego kraju Ebrahima Ra’isi, ministra spraw zagranicznych Hosejna Amir Abdollahijana oraz innych siedmiu osób - ofiar katastrofy śmigłowca w Warzaghanie w ostanie Azerbejdżan Wschodnim, wracających z uroczystego otwarcia kompleksu hydroelektrycznego Giz Galas.

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Reprezentant Chorwacji na konkurs Eurowizji: Bóg stał się dla mnie żywą osobą

2024-05-21 14:26
Baby Lasagna (2024)

Wikipedia.org

Baby Lasagna (2024)

Bóg stał się dla mnie żywą osobą - tak o swoim nawróceniu mówi reprezentant Chorwacji na tegoroczny konkurs Eurowizji. 25-letni Marko Purišić, występujący pod pseudonimem Baby Lasagna, zajął na nim drugie miejsce piosenką „Rim Tim Tagi Dim”, opowiadającej o młodym człowieku wyjeżdżającym ze wsi do miasta.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj