Reklama

Jak nasza parafia do Unii wstępowała...

Niedziela przemyska 21/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do 3 maja trwała rozpoczęta 25 kwietnia w archidiecezji przemyskiej Nowenna modlitw i czynów pobożnych, w związku z przemianami historycznymi, jakie stały się udziałem naszej Ojczyzny wraz z wejściem do Unii Europejskiej. Parafia franciszkańska w Sanoku włączyła się w aktywny i twórczy sposób do przeżywania tej nowenny.
Przez wszystkie dni nowenny franciszkanie zaproponowali, zgodnie ze wskazaniami abp. Józefa Michalika, czytanie Pisma Świętego. Odbywało się ono przez 10 minut w dowolnym czasie ciągu dnia w rodzinach i podczas lekcji religii w szkole. Zaś w kościele lektorzy czytali codziennie przez 15 minut Ewangelię według św. Marka. Również każdego dnia odbywało się w świątyni nabożeństwo różańcowe, podczas którego modlono się w intencjach podanych przez Księdza Arcybiskupa (za Ojczyznę; o opiekę Maryi Matki Zawierzenia Opatrzności Bożej i Królowej Polski nad Narodem; o miłość w rodzinach; o dar mądrości; o szacunek dla dobra wspólnego; o cnotę męstwa w dawaniu świadectwa wierze; o cnotę uczciwości; o postawę wzajemnej życzliwości i o cnotę nadprzyrodzonej nadziei).
Jednym z „czynów pobożnych”, jakie podjęła parafia był dzień postu w piątek 30 kwietnia, jako wyraz solidarności z ludźmi biednymi w Polsce i na świecie. W sobotę 1 maja dwa autokary wyruszyły do Komańczy, zabierając na majówkę patriotyczno-religijną prawie stu parafian. W Komańczy więziony był przez rok (na przełomie lat 1955-56) sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, który w maju 1956 r. napisał tu Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego. Siostry nazaretanki przyjęły gości z Sanoka w swoim domu, gdzie była sprawowana Eucharystia. Później, pośród zielonych wzgórz i ukwieconych drzew, odmawiano Różaniec. Jednym z punktów programu pielgrzymki było wspólne ognisko, śpiewy i pieczenie kiełbasek. Pobyt w Komańczy zakończył się odmówieniem Litanii Loretańskiej przy figurce Matki Bożej Leśnej.
Kolejnym „czynem pobożnym” była procesja różańcowa, która odbyła się w 2 maja na sanockim Osiedlu Błonie. O godz. 20.00 wielu wiernych zgromadziło się przy kapliczce Matki Bożej, skąd po odśpiewaniu Litanii Loretańskiej, wyruszyła procesja do kapliczki Jezusa Miłosiernego. Na przedzie procesji niesiono obraz Matki Bożej Pocieszenia, która cieszy się nieprzerwanym kultem już ponad 400 lat. Modlono się o pomyślność Polski, Sanoka oraz mieszkańców Osiedla Błonie. Rozważania różańcowe przygotowali i czytali uczestnicy Kręgu Biblijnego, a obraz Matki Bożej nieśli mężczyźni z różnych grup parafialnych. Ponadto podczas niedzielnych Mszy św. uzbierano 1310 zł i przekazano na budowę warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej.
Nowenna zakończyła się 3 Maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, kiedy to podczas modlitw dziękczynnych i błagalnych zawierzono Polskę Maryi według myśli Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48
ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej