Reklama

Bierzmowanie - sakrament dojrzałości chrześcijańskiej

Słowo bierzmowanie pochodzi od czeskiego: „birmovati” - utwierdzać, łacińskiego „confirmatio” - umocnienie. Bierzmowanie to inaczej sakrament inicjacji chrześcijańskiej ściśle związany z chrztem św., gdyż stanowi rozwinięcie i usytuowanie nadprzyrodzonego bytu chrześcijanina w mocy Ducha Świętego. Uzdalnia przez to człowieka do świadomego udziału w budowaniu wspólnoty Kościoła. Teologia bierzmowania ma ścisły związek z tajemnicą odrodzenia z grzechów przez osiągnięcie nowego życia Bożego oraz z tajemnicą usytuowania tego życia w mocy Ducha. Ten drugi moment wiąże się z osiągnięciem dojrzałości chrześcijańskiej, której znakiem i sakramentalnym urzeczywistnieniem jest właśnie bierzmowanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyjście Ducha Świętego

W pierwszych wiekach bierzmowani byli zarówno dorośli, jak i dzieci. Po upowszechnieniu się praktyki chrztu wymagano od rodziców, aby jak najszybciej po chrzcie stawili się z dzieckiem do bierzmowania u swojego biskupa. Od XIII stulecia, pod wpływem ówczesnych teologów, którzy uważali, że niemowlęta nie powinny przyjmować sakramentu bierzmowania, przesunięto wiek bierzmowanych na 3, 7, a nawet 14 rok życia. Bierzmowany powinien być w stanie łaski uświęcającej i odpowiednio przygotowany. W Polsce przyjmuje on nowe imię świętego patrona. Powinien mieć również świadka, którym może być tylko osoba bierzmowana powyżej 14. roku życia, znająca prawdy wiary.

Bierzmowanie dzisiaj

Jak wynika z rozmów przeprowadzonych z duszpasterzami naszej diecezji zasadnicze przygotowanie do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej młodzież po 14. roku życia przeżywa w szkole podczas katechezy. „Lekcje religii skierowane są bezpośrednio na właściwe poznanie istoty sakramentu, najważniejszych prawd wiary, a także obowiązków wynikających z przyjęcia sakramentu bierzmowania itd. Młody człowiek nie może przyjąć sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej bez odpowiedniego ukierunkowania, bez wiedzy na jego temat. Już w pierwszej klasie gimnazjalnej mówi się o tym, przypomina, ukierunkowuje. A zazwyczaj na miesiąc przed tym dniem młodzi spotykają się w kościele na bezpośrednim przygotowaniu do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Można powiedzieć, że jesteśmy świeżo po tym wydarzeniu. 22 kwietnia bp Piotr Skucha udzielił sakramentu bierzmowania 200 młodym ludziom z naszej parafii” - zaznacza proboszcz parafii św. Wojciecha w Jaworznie, ks Julian Bajer.
„Bierzmowania udziela się podczas Mszy św. dla podkreślenia związku z pełnią inicjacji chrześcijańskiej, która swój szczyt osiąga w przyjęciu Ciała i Krwi Pańskiej. Bywa, że bierzmowani, ich świadkowie, rodzice i katecheci tego dnia przyjmują Komunię św. pod dwiema postaciami. Po czytaniach, które prowadzą zazwyczaj bierzmowani, proboszcz przedstawia kandydatów do bierzmowania biskupowi. Ten zaś w słowie Bożym raz jeszcze przypomina o istocie sakramentu i o obowiązkach bierzmowanych. Kandydaci odnawiają przyrzeczenia chrzcielne, a następnie biskup wyciągnąwszy ręce nad bierzmowanymi odmawia modlitwę Deus omnipotens. Po niej namaszcza ich czoła krzyżmem, wymawiając słowa formuły. Po udzieleniu sakramentu bierzmowani odmawiają modlitwę powszechną, a następnie przynoszą do ołtarza dary ofiarne. Na zakończenie zaś otrzymują błogosławieństwo przeznaczone na dzień bierzmowania” - wyjaśnia katecheta Marek Nowakowski.
Bierzmowani otrzymują też od swoich księży proboszczów jakąś trwałą pamiątkę bierzmowania. Zazwyczaj jest nią krzyż, który mają na piersi podczas Mszy św. albo Pismo Święte.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: usiłuje się niedobre ideologie wprowadzać do szkół, a nawet do serc małych dzieci

2024-04-27 09:57
Abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

- Nie możemy dopuścić do tego, by żyć bez Chrystusa. Nie możemy pozwalać obojętnie na to, by Chrystusa wyrywać z naszych sumień w imię nowych ideologii i „postępowej wizji świata” - mówił abp Marek Jędraszewski 26 kwietnia podczas 40-lecia parafii i 30-lecia konsekracji kościoła św. Jana Chrzciciela w Pyzówce.

Więcej ...

Wzór pracowitości i pobożności

Wizerunek św. Zyty w sosnowieckiej bazylice katedralnej

Piotr Lorenc/Niedziela

Wizerunek św. Zyty w sosnowieckiej bazylice katedralnej

Święta Zyta jest znana w diecezji z przepięknego ołtarza w sosnowieckiej bazylice katedralnej, którego konserwacja jest właśnie na ukończeniu.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - #V niedziela wielkanocna

2024-04-27 10:33
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego