Reklama

Niedziela Lubelska

Abp Budzik: Patriotyzm jest naszym obowiązkiem

episkopat.pl

„Nie od dziś, Kościół naucza, że patriotyzm jest naszym obowiązkiem, a obowiązek ten wypływa z IV przykazania Bożego” - powiedział abp Stanisław Budzik podczas Mszy św. sprawowanej w lubelskiej archikatedrze z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W kazaniu, abp Budzik nawiązał do 300. rocznicy koronacji cudownej ikony z Częstochowy. Przypominając wiernym historie kultu Matki Bożej Jasnogórskiej, zwrócił uwagę na związek pomiędzy tamtym wydarzeniem a ówczesną diecezją chełmską, której archidiecezja lubelska jest następczynią. Zgodę na koronację cudownego obrazu uzyskano z pomocą ówczesnego nuncjusza apostolskiego, Girolamo Grimaldiego. – „Sam zamierzał dokonać uroczystego aktu koronacji, jednak na wskutek przeszkód, powierzył ten obowiązek biskupowi chełmskiemu, Krzysztofowi Szembekowi” – tłumaczył hierarcha.

Metropolita lubelskie odniósł się także do wydanego niedawno dokumentu Konferencji Episkopatu Polski nt. patriotyzmu. Zauważył, że u podstaw patriotycznych postaw leży Ewangelia – „Nie od dziś, Kościół naucza, że patriotyzm jest naszym obowiązkiem, a obowiązek ten wypływa z IV przykazania Bożego” – powiedział abp Budzik. Przestrzegł jednak przed bałwochwalczym traktowaniem pojęcia Ojczyzny –„Obowiązuje nas szacunek i kultura, a także zdrowy dystans do samego siebie i własnych osiągnięć. Nie możemy zagubić tych wartości wyrosłych z Ewangelii i kształtujących nasze tysiącletnie dzieje” – nauczał metropolita lubelski.

W lubelskiej archikatedrze razem z wiernymi modlili się także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: Prezydent miasta Lublina dr Krzysztof Żuk, wojewoda lubelski dr hab. Przemysław Czarnek oraz marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Reklama

Po Eucharystii, zebrani udali się na Plac Zamkowy, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości państwowe, w tym pośmiertne przekazanie Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski Władysławowi Cholewie - Delegatowi Rządu II Rzeczpospolitej na województwo lubelskie w latach 1941-44. Order odebrali córka i wnuk lubelskiego wojewody z okresu II wojny światowej.

Po uroczystościach państwowych rozpoczął się trzeciomajowy piknik rodzinny, podczas którego ponad 250 par zatańczyło tradycyjnego poloneza.

2017-05-03 18:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czas nadziei

Niedziela lubelska 1/2021, str. IV

Po ustaniu zagrożenia będziemy ponownie przeżywać piękno liturgii i radość 
wspólnoty – mówi abp Stanisław Budzik

Ks. Marek Kuś

Po ustaniu zagrożenia będziemy ponownie przeżywać piękno liturgii i radość wspólnoty – mówi abp Stanisław Budzik

Jaki był miniony rok? Co czeka nas w nowym roku? O podsumowanie i plany duszpasterskie poprosiliśmy metropolitę lubelskiego abp. Stanisława Budzika.

Więcej ...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu