Reklama

Niedziela Częstochowska

„Kąpiółka” w Gidlach. Maryja – uzdrowicielka duszy i ciała

AKW

O wytrwałość w nawracaniu, czyli zwracaniu serca ku Bogu oraz odwagę w bronieniu tego, co jest dla nas święte apelował do wiernych bp Wiesław Mering – biskup ordynariusz diecezji włocławskiej w sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Gidlach k. Częstochowy 7 maja 2017 r. W tym dniu w sanktuarium odbyła się tradycyjna uroczystość „Kąpiółki”, czyli zanurzenia łaskami słynącej figurki Matki Bożej w winie. Tegoroczna uroczystość zakończyła jubileusz 500-lecia wyorania cudownej figurki w polu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O. Andrzej Konopka, przeor klasztoru ojców dominikanów w Gidlach i kustosz sanktuarium, podkreślił w słowach powitania, że bardzo mu zależało, aby tegorocznej uroczystości przewodniczył biskup z Włocławka, diecezji, której częścią były kiedyś Gidle, w czasie zaborów, a także w 1923 r., kiedy w obecności ok. 300 tys. pielgrzymów, odbyła się koronacja figurki Matki Bożej.

W uroczystościach uczestniczyli: posłanka Anna Milczanowska, starosta radomszczański - Andrzej Plutecki oraz wójt gminy - Janusz Pachulski, a także pielgrzymi z całego kraju. W konfesjonałach przez wiele godzin posługiwało kilkudziesięciu księży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

AKW

Zgodnie z tradycją cudowną figurkę Matki Bożej umieszczono w specjalnym relikwiarzu i przeniesiono w uroczystej procesji z kościoła do ołtarza polowego. Tam w czasie Mszy św. odbył się obrzęd „Kąpiółki”, nawiązujący do obmycia figurki znalezionej 500 lat temu w polu. Figurkę zanurzył w winie bp Wiesław Mering, który w słowach modlitwy prosił, aby przez wstawiennictwo Maryi to wino stało się dla nas środkiem obrony przed chorobami, a chorym ciałom przyniosło zdrowie i ulgę w cierpieniu.

ZOBACZ GALERIĘ

Zobacz zdjęcia: "Kąpiółka" w Gidlach

W homilii bp Wiesław Mering podkreślił, że możliwość sprawowania Eucharystii w sanktuarium gidelskim, którego historia liczy już 500 lat, jest dla niego wielką radością i zaszczytem. Zwłaszcza , że dzieje się to roku, w którym przypada 300. rocznica koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 100-lecie objawień w Fatimie. Każde sanktuarium jest dla współczesnego człowieka atakowanego z wielu stron złą kulturą miejscem promieniowania światła i nadziei, dzięki której wierzący w Jezusa i w jego Świętą Matkę człowiek ma szansę, że nie pogrąży się w odmętach zła.

Biskup przypomniał słowa papieża Benedykta XVI, który mówił, że największym grzechem XXI wieku jest bezbożnictwo. Bezbożnictwo, czyli nieliczenie się z Bogiem i Bożym prawem, przekonanie, że człowiek może sam decydować o wartościach, o tym co jest dobrem, a co złem. – Nie chcemy liczyć się z Bogiem, chcemy usunąć Go poza naszą ludzką egzystencję – podkreślił Biskup. Dzieje się to zaledwie kilkadziesiąt lat po doświadczeniach nazizmu i komunizmu, systemów, w których nie było miejsca dla Boga. Polacy pamiętają o tych doświadczeniach, dlatego są szczególnie ostrożni wobec prób nowego ateizmu, dlatego Polska stanowi kłopot dla środowisk liberalno-ateistycznych.

Reklama

Bp Mering przypomniał, że 26 kwietnia br. papież Franciszek apelował do Polaków, by zachowali dla przyszłych pokoleń swoją żywą tradycję duchową i kulturową, tradycję, która wyrosła na krwi św. Wojciecha.

Kaznodzieja podkreślił, że nie ma chrześcijaństwa i prawdziwej wiary w Jezusa bez nawrócenia. – Jest konieczność nawrócenia, albo może, jeszcze lepiej mówiąc, konieczność nawracania, bo to zadanie nigdy się dla nas nie skończy – kontynuował bp Mering. Także Maryja w swoich objawieniach przypomina nam o tym. Biskup wyjaśnił, że istotą nawrócenia „jest nawracanie serca ku Bogu, zrobienie w tym sercu miejsca dla Niego. Bo to właśnie w sercu mieści się gotowość pełnienia dobra lub zła”. Tytuł Pani Gidelskiej – Uzdrowienie Chorych nie dotyczy tylko uzdrowienia człowieka z jego fizycznych cierpień; dotyczy całego człowieka, jego duszy i ciała. Maryja przywraca nam świadomość pełni natury ludzkiej, nie jesteśmy tylko ciałem. Człowiek ma w sobie ducha i o tego ducha musi tak walczyć i zabiegać, aby mu się Bóg w życiowej drodze gdzieś nie zagubił.

Kaznodzieja zaapelował także o odwagę w bronieniu tego, co jest dla nas święte. Przypomniał spektakl „Klątwa” pełen kpin z Chrystusa i papieża Jana Pawła II. Niestety, większość z nas zachowała wobec tych faktów milczenie. – Zastanawiam się, czy już nie mamy odwagi, czy nas naprawdę już nie boli, że ktoś podnosi rękę na to co jest dla nas święte. Czy tak już wystygliśmy w naszym przywiązaniu do Jezusa? – pytał kaznodzieja. – Nie wolno udawać, że wszystko jest w porządku, gdy ktoś podnosi bluźnierczą łapę na to co dla chrześcijan jest święte – apelował Biskup.

Reklama

AKW

Bp Mering zauważył, że gdybyśmy naprawdę kochali Jezusa, nie pozostalibyśmy obojętni na to, jak w naszym kraju z Nim postępują. Podkreślił, że wzorem wierności Polsce jest dla nas Jan Paweł II, który zawsze, a zwłaszcza pod koniec życia,

z wielkim wzruszeniem i emocją wymawiał słowa: Polsko, Ojczyzno moja!

Uroczystość zakończył koncert pieśni maryjnych.

Historia Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Gidlach rozpoczyna się w 1516 r, kiedy rolnik Jan Czeczek wyorał mierzącą 9 cm figurkę Matki Bożej, która słynie łaskami. Pierwszym cudem było przywrócenie wzroku niewidomym członkom rodziny Czeczków. W XVII w. zostali tutaj sprowadzeni z Krakowa Ojcowie Dominikanie i wzniesiono obecny kościół. Zachowały się liczne świadectwa doznanych uzdrowień, nawróceń i wymodlonych łask, których zresztą systematycznie przybywa. Koronacja cudownej figurki odbyła się 19 sierpnia 1923 r. - dokonał jej biskup diecezji kalisko-włocławskiej Stanisław Zdzitowiecki.

Podziel się:

Oceń:

2017-05-07 21:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Mering: proszę o gorliwą i codzienną modlitwę za Ojczyznę

Kolanin/ pl.wikipedia.org

„Proszę Was, Siostry i Bracia, o gorliwą i codzienną modlitwę za Ojczyznę” – z takim apelem do diecezjan włocławskich zwrócił się bp Wiesław Mering. W związku z wydarzeniami, które miały miejsce 16 grudnia w parlamencie, biskup włocławski poprosił wszystkie wspólnoty diecezji i wiernych świeckich „o wielką zaporę modlitwy, która może uchronić Naród i Ojczyznę przed drogą ku prawdziwej przepaści”.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 13.): Po drugiej stronie

2024-05-12 21:31

Mat.prasowy

Po co się zwierzać Jezusowi, skoro On i tak wszystko wie? Czy w modlitwie wystarczą same formuły? Czy każda myśl na modlitwie to rozproszenie? Zapraszamy na trzynasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o Maryi przynoszącej światu Boga z ludzkim sercem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania