Reklama

Czwarta władza a Kościół w Europie

Służba czy sięganie bruku?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na forum dyskusyjnym w internecie przeczytałam opinie dotyczące sporu wokół opublikowanego w Super Expressie (z 8 maja br.) zdjęcia zabitego w Iraku dziennikarza Waldemara Milewicza. Do zdania: „Robimy to dlatego, że taka właśnie jest rola mediów - informacja” opozycyjnie zabrzmiały słowa innego dyskutanta: „Sięgamy bruku. Dla pieniędzy i za pieniądze gotowi jesteśmy zrobić już prawie wszystko. Łamiemy wszelkie zasady, reguły, przekraczamy wszelkie granice, także dobrego smaku i zwykłej ludzkiej przyzwoitości”.
Dziennikarze wystosowali list protestacyjny, w którym piszą m. in.: „Uważamy, że wykorzystywanie przez wszelkie media ludzkiej tragedii w celach marketingowych, promocyjnych czy politycznych jest obrzydliwe i poniżające, niegodne naszego zawodu”. I znów polemiczny wydźwięk ma opinia dziennikarza, który nie jest sygnatariuszem listu: „Publikujemy zdjęcia zabitych podczas kolejnych zamachów w Izraelu czy ostatnio w Madrycie. Czy wówczas mamy prawo do tego tylko z tego powodu, że zdarzenie nie dotyczyło dziennikarza?”.
Sądzę, że zacytowana powyżej rozbieżność myśli wynika z różnorodnego pojmowania służby dziennikarskiej i prawdy, jaka leży u podstaw etyki tego zawodu. Różne też wydaje się pojmowanie przez dziennikarzy zadań środków przekazu społecznego, jakie w oparciu o znakomitą znajomość przedmiotu formułuje Jan Paweł II w swoich orędziach do ludzi mediów. Dziennikarskie forum dyskusyjne wokół spornego tematu bywa jednak tylko pretekstem do podsuwania opinii publicznej gotowego podziału na „złe” i „dobre” media. Jest to rodzaj manipulacji, która ma na celu pomniejszenie zaufania wobec jednych, a powiększenia go w stosunku do drugich, mniej aktualnie popularnych środków społecznego przekazu. Czasem bywa jednak i tak, że rację mają obie strony sporu, a ich dyskusja nie ma nic wspólnego z jakimikolwiek podtekstami w walce o przestrzeń medialną.
„Deklaracja zasad postępowania dziennikarzy”, przyjęta na II Światowym Kongresie Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ) w 1954 r., w punktach 1 i 2 podaje jednoznaczne kryteria formułowania informacji medialnych: „Poszanowanie prawdy i prawa opinii publicznej do prawdy jest naczelnym obowiązkiem dziennikarza. W wypełnianiu tego obowiązku dziennikarz winien zawsze bronić zasady wolności w uczciwym zbieraniu i ogłaszaniu informacji oraz prawa do należytego komentowania i krytyki”.
Odpowiedzialność za świat wymaga rzetelnego, uczciwego i prawdziwego przekazu ze strony nadawców, a także mądrego, krytycznego ich odbioru przez adresatów. Zagrożeniem dla jednych i drugich bywa uległość wobec jawnej lub ukrytej manipulacji prawdą w przekazie. Jan Paweł II, zwracając się do mediów, podkreślał niejednokrotnie wagę dziennikarskiej służby prawdzie. Wymaga to pracy nacechowanej odwagą, konsekwencją, poświęceniem, odpowiedzialnością. Dziennikarz winien mieć poczucie wpływu, jaki wywiera przekaz społeczny na dzieje świata. Promowanie tu wartości cennych dla ludzi jest respektowane przez Kościół.
U podstaw etyki dziennikarskiej leży prawda. Przestrzeganie jej zasad prowadzi do bezinteresownego dawania siebie i świadczy o prawdziwości naszego człowieczeństwa. Jan Paweł II chce widzieć media jako platformę promowania wartości drogich Kościołowi. Jednocześnie papież za istotne zadanie „czwartej władzy”, czemu dawał wyraz we wspomnianych orędziach, uważa ochronę godności i wolności osoby ludzkiej na forum społecznej komunikacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania