– Modlimy się za uczestników 32. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Bankowców na Jasną Górę, którzy przez solidną pracę chcą służyć ojczyźnie, troszcząc się o niej pomyślność duchową i materialną. Służąc człowiekowi, służycie ojczyźnie – mówił abp. Stanisław Budzik 13 maja na Jasnej Górze.
Przypomniał słowa papieża seniora Benedykta XVI: „Gdzie Bóg jest wielki, tam człowiek nigdy nie będzie mały; gdzie Bóg jest wielki, tam wielki staje się także człowiek, a świat staje się jaśniejszy”. W tym duchu życzył wszystkim bankowcom, aby Duch Święty napełniał ich serca swoimi darami – darem mądrości i roztropności, a wstawiennictwo Maryi, czczonej w Częstochowie i Fatimie, towarzyszyło im.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ta celebracja i obecność na Jasnej Górze 13 maja, w dniu 100-lecia objawień w Fatimie, 20-lecia Duszpasterstwa Bankowców w Lublinie, kanonizacji bł. Franciszka i Hiacynty przez papieża Franciszka oraz 36. rocznicy zamachu na św. Jana Pawła II, stanowiła szczególną radość dla Metropolity Lubelskiego. Powiedział on „Niedzieli”, że 14 maja będzie celebrował Mszę św. w niemieckiej Kolonii w ramach spotkania Renovabis, dzieła solidarności z katolikami Europy Środkowo-Wschodniej.
Reklama
13 maja centralnym punktem pielgrzymki bankowców była koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika w intencji pielgrzymów i ich rodzin, emerytów i wszystkich łączących się z nimi duchowo sprawowana na Szczycie Jasnogórskim, z homilią Księdza Arcybiskupa oraz z aktem poświęcenie Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.
Przebiegała ona pod hasłem, którym były słowa papieża seniora Benedykta XVI wypowiedziane w trakcie pielgrzymki do Niemiec w 2006 r. w Altötting, w sanktuarium maryjnym w Bawarii: „Gdzie Bóg jest wielki, człowiek nigdy nie będzie mały, tam wielki staje się także człowiek, a świat staje się jaśniejszy”.
Organizatorem pielgrzymki po raz trzeci było Duszpasterstwo Bankowców z Lublina, świętujące w tym roku 20-lecie swojej działalności, poprzednie w latach 1997 i 2009. Duszpasterstwo Bankowców Miasta Lublin powstało 4 listopada 1997 r. Na zebraniu założycielskim powołano zarząd, w skład którego weszły: Feliksa Rybak – prezes, Elżbieta Wiśniewska i Genowefa Michalak – wiceprezesi, Elżbieta Dobosz – skarbnik, Barbara Jawor – sekretarz. Asystentem kościelnym został ks. dr Ryszard Podpora. Obecnie prezesem jest Joanna Zakaszewska.
Tego dnia w programie znalazły się również: odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej, Msza św., Jutrznia nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich, a także konferencja o. Tomasz Tlałka, paulina pt. „Z historii koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w 300. rocznicę wydarzenia.
Pielgrzymkę rozpoczęła 12 maja o godz. 20 Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej dla organizatorów i Apel Jasnogórski. Następnie czuwanie w godzinach od 21.45 do 22.30 prowadzili bankowcy z Lublina.
Na zakończenie natomiast w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej bankowcy także młodzi wraz z towarzyszącymi im kapłanami i siostrami zakonnymi wpatrywali się oblicze Czarnej Madonny i polecali Jej swoje sprawy, odmawiając Różaniec. W ich intencji modlił się abp Budzik. Wołał o umocnienie wiary, nadziei i miłości.
Prosił Boga, aby Jego błogosławieństwo oraz wstawiennictwo Maryi prowadziło ich na wszystkich drogach życia: - Spraw, abyśmy tak jak Ty z radością pełnili Bożą wolę, z taką miłością tak Ty przyjmowali Chrystusa do serca, i z radością i apostolskim dynamizmem nieśli ją siostrom i braciom, abyśmy otwierali się na natchnienia Ducha Świętego.