Reklama

Pod patronatem Henryka Sienkiewicza

Niedziela sosnowiecka 23/2004

Piątek 21 maja to z pewnością data, która wspaniale zapisze się w historii Gimnazjum nr 7 w Sosnowcu-Zagórzu. Nadanie imienia szkole to dziejowe wydarzenie, podczas którego nadarza się okazja do niecodziennego spotkania z ludźmi zaangażowanymi w kreowanie pozytywnego wizerunku placówki oświatowej. To także ważna chwila dla pracujących tu nauczycieli, współtworzących dobry obraz szkoły, rodziców oraz uczniów, którzy zdobywają tu wiedzę i umiejętności potrzebne w późniejszym życiu. To także niezwykłe spotkanie z obranym patronem, jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy, laureatem literackiej Nagrody Nobla z 1905 r., wielkim Polakiem i Europejczykiem - Henrykiem Sienkiewiczem. Uroczystość nadania imienia dostarczyła bogatej dawki przeżyć i wzruszeń nie tylko szkolnej społeczności, ale była bardzo ważnym wydarzeniem również dla mieszkańców tej dzielnicy Sosnowca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sienkiewiczowskie motywy

W sali, w której odbywała się uroczystość na czołowej ścianie wypisano ponadczasowe słowa autora Quo vadis „Idea Ojczyzny powinna zajmować pierwsze miejsce w duszy i w sercu człowieka”, centrum zajął obraz przedstawiający dworek w Oblęgorku, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Pisarza, dalej znany portret Noblisty siedzącego na wysokim krześle, dumnie spoglądającego na współczesnych. Godne miejsce zajęła też tablica upamiętniająca patrona szkoły z jego wizerunkiem. Jej odsłonięcia dokonali: zastępca prezydenta Sosnowca Zbigniew Jaskiernia, prawnuk pisarza Jerzy Sienkiewicz oraz wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach Grażyna Kaczmarczyk.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili rodzice gimnazjalistów, nauczyciele, uczniowie oraz zaproszeni goście - dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, pracownicy Oświaty i wydziału edukacji, radni, pasterz Kościoła sosnowieckiego, bp Adam Śmigielski SDB oraz kapłani posługujący w parafiach tej części miasta - ks. kan. Stanisław Łyp i ks. Jarosław Wolski. Prawdziwą niespodzianką dla wielu była obecność na szkolnej uroczystości członków rodziny Henryka Sienkiewicza - prawnuczki Wandy Dziewanowskiej oraz prawnuka Jerzego Wojciecha Sienkiewicza. „Dzięki ofiarności przyjaciół Gimnazjum mamy własny sztandar, na którym widnieje orzeł w koronie oraz wizerunek patrona Gimnazjum. To nasza duma” - podkreślał dyrektor szkoły, mgr Józef Kurek. „Niech będzie on synonimem rzetelnej pracy pedagogicznej i właściwego przygotowania uczniów do dalszej nauki oraz aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym” - słowa te wypowiedzieli rodzice uczniów, przekazując sztandar na ręce dyrektora placówki, który z kolei przekazał go gimnazjalistom. Aktu poświęcenia sztandaru szkoły dokonał ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski.

Wszystko zaczęło się...

28 października 2001r., kiedy grupa uczniów i nauczycieli na Radzie Pedagogicznej wystąpiła z propozycją nadania imienia Gimnazjum nr 7 w Sosnowcu. Powołany został zespół, który kierował kolejnymi poczynaniami. 31 września 2002 r. obrano kandydatów na patrona szkoły. Znaleźli się wśród nich: Bolesław Chrobry, Hugo Kołłątaj i Henryk Sienkiewicz. 3 czerwca 2003 r. odbyło się referendum. W głosowaniu uczestniczyło 527 uczniów wraz z nauczycielami. Sienkiewicz otrzymał ponad 260 głosów. Cały rok szkolny 2002/2003 był wypełniony działaniami mającymi na celu rozpowszechnienie wiadomości o przyszłym patronie. Podejmowano kolejne przedsięwzięcia, m. in.: konkurs czytelniczy, konkurs na najciekawsze hasło i plakat, zorganizowano ekspozycję plakatów i fotografii, nawiązano też kontakt ze szkołami noszącymi to imię oraz z żyjącymi członkami jego rodziny. 22 stycznia 2004 r. Rada Miejska podjęła uchwałę o nadaniu szkole imienia Henryka Sienkiewicza. Uroczystość to z całą pewnością uwieńczenie starań całej społeczności Gimnazjum.

Wzorując się na Patronie

Decyzja nadania imienia podjęta została w 5. rocznicę powołania do życia Gimnazjum nr 7. Jak podkreślało wiele związanych ze szkołą osób, jest to decyzja, która skutkowała będzie wieloma poczynaniami, zwłaszcza w sferze intelektualnej. Wybrany został przecież najbardziej znany polski pisarz, którego utwory stanowią bezcenny skarb kultury narodowej, budzą w nas poczucie patriotyzmu i dumy z naszej historii, triumfu z naszych przodków. Nic więc dziwnego, że życzenia dotyczyły spraw najważniejszych - aby wychowankowie tej szkoły stawiali za wzór Henryka Sienkiewicza - bez wątpienia wielkiego patriotę i jednocześnie obywatela świata, aby mieli odwagę podejmować trudne wyzwania i aby w codziennych działaniach zawsze towarzyszyły im - pasja, radość, zrozumienie i życzliwość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie pigułki "dzień po"

2024-05-01 06:56

Adobe Stock

W środę wchodzi w życie rozporządzenie, na podstawie którego apteki mogą podpisywać umowy umożliwiające sprzedaż tzw. pigułki "dzień po" dla osób od 15. roku życia. Sami farmaceuci nie są jednak pewni, czy mogą sprzedawać pigułki tak młodym pacjentkom bez zgody rodzica.

Więcej ...

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

Więcej ...

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst