Reklama

Niedziela Częstochowska

Pod patronatem „Niedzieli”

Szukał ich, teraz oni odczytują jego słowa

AKW

Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie uczcił 97. rocznicę urodzin Jana Pawła II, organizując po raz kolejny konkurs na najlepszą interpretację jego poezji. Konkurs odbył się 19 maja 2017 r. w gościnnych progach Muzeum Monet i Medali w Częstochowie. Honorowy patronat objęli: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, Jadwiga Wiśniewska – poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Urszula Bauer – Śląski Kurator Oświaty. Do patronatu medialnego zaproszono redakcję „Niedzieli”.

W tym roku Konkurs był adresowany do uczniów z całego woj. śląskiego. Po wstępnych eliminacjach szkolnych do finału przystąpiło blisko 150 uczestników w trzech kategoriach wiekowych: szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Z uczestnikami konkursu przywitał się również fotograf papieski – Arturo Mari, który po tygodniowym pobycie w Polsce odlatywał w tym dniu do Rzymu.

Mottem konkursu były słowa Jana Pawła II: „Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”. Poziom przygotowania uczestników we wszystkich grupach był wysoki i świadczył, że nauczyciele i katecheci potrafią zainteresować swoich uczniów poezją Karola Wojtyły i nauczyć odczytywania jej treści, co z kolei stanowi klucz do dobrej artystycznej interpretacji. Warto podkreślić, że wielu uczniów przygotowało utwory długie np. obszerne fragmenty poszczególnych części „Tryptyku rzymskiego”. Mimo widocznej u niektórych uczestników tremy, większość występów otrzymała bardzo wysokie noty jurorów.

Uczestników oceniało jury w składzie: ks. Łukasz Dyktyński, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie – przewodniczący jury, dr Dorota Holajda z Akademii Jana Długosza w Częstochowie oraz red. Anna Wyszyńska z Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Wysoki poziom przygotowania oraz dojrzały sposób interpretacji zaprezentowany przez wielu uczestników sprawił, że wyłonienie zwycięzców było trudne. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyli w kolejności zajętych miejsc: Piotr Orłowski z L.O. im. J. Słowackiego w Częstochowie, Hanna Nowakowska z L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie, Natalia Musiał z L.O. im. A. Mickiewicza w Częstochowie, wyróżnienie otrzymał Bartłomiej Urbańczyk z ZSZ im. Marii Grzegorzewskiej w Zawierciu.

Wśród uczniów gimnazjów pierwsze miejsce zajęła Martyna Kundzicz z Gimnazjum im. A. Osieckiej w Kamienicy Polskiej; drugie Zuzanna Rząp z Gimnazjum nr 1 w Będzinie; trzecie Kornel Ordowski z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kłobucku; wyróżnienie otrzymał Ernest Caban z Gimnazjum św. Józefa w Częstochowie. Natomiast w kategorii szkół podstawowych jury najwyżej oceniło występ Pawła Białka ze szkoły podstawowej im. św. Jana de La Salle w Częstochowie; następnie Kacpra Krakowiaka z PSP nr 49 w Częstochowie oraz Patrycji Olak z PSP nr 31, wyróżnienie otrzymała Katarzyna Glenc ze szkoły im. św. Jana de La Salle.

Reklama

Dwie pierwsze nagrody dla uczniów, którzy zwyciężyli w kategoriach szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów, w postaci wyjazdów studyjnych do Brukseli, ufundowała posłanka do PE Jadwiga Wiśniewska, która osobiście wręczyła je zwycięzcom. – Zaproszenie mnie do patronatu nad tak pięknym i wartościowym konkursem to dla mnie zaszczyt i niezwykłe wyróżnienie, za które dziękuję – powiedziała Pani Poseł. – Cieszę się z jego idei, ponieważ obserwuję, jak szybko Parlament Europejski, jak Unia Europejska odchodzi od wartości chrześcijańskich, na których powstała.

Jadwiga Wiśniewska przypomniała również słowa św. Jana Pawła II: „Europa potrzebuje Polski”, a inicjatorom i organizatorom konkursu podziękowała słowami: – Zasialiście bogaty plon. Słowa św. Jana Pawła II pozostaną w sercach uczestników konkursu, będą dla nich drogowskazem w momentach zwątpienia i w chwilach trudnych wyrobów, będą wtedy wiedzieli, jaką drogą pójść.

Wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzania tegorocznego konkursu podziękował dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie Rafał Piotrowski. Finał konkursu ubogacił artystycznie muzyczny występ grupy uczennic tej szkoły pod kierunkiem Aleksandry Organa.

2017-05-19 19:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mocni Janem Pawłem II

Małgorzata Kowalik

W Zespole Placówek Oświatowych nr 2 w Kraśniku odbył się Wojewódzki Turniej Wiedzy o Janie Pawle II.

Więcej ...

Godzina Łaski 8 grudnia godz. 12.00-13.00

Karol Porwich/Niedziela

Niewielu w Polsce słyszało o objawieniach Matki Bożej w Montichiari-Fontanelle, choć przyjęło się już w licznych parafiach nabożeństwo zwane Godziną Łaski. Przypada ono w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia od godziny 12 do 13.

Więcej ...

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

Wiara

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat...

Kościół

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...