Reklama

To sztuka rozpoznać świętych

Niedziela kielecka 24/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jedna z ostatnich publikacji wydawnictwa „Jedność” zatytułowana Jak rozpoznać świętych i patronów w sztuce i w wyobrażeniach ludowych, której autorami są Fernando i Gioia Lanzi, jest dziełem szczególnym. To albumowe, piękne wydanie nawiązuje do tego, z czym spotykamy się w naszych kościołach, muzeach, a nawet na ulicach miast. Pełno tu różnorakich obrazów, rzeźb, scen biblijnych. Najczęściej przedstawiają one naszych patronów i świętych. My natomiast - chrześcijanie XXI w. - niejednokrotnie stajemy bezradni wobec tych dzieł. Przestają one być dla nas zrozumiałe i czytelne. Nie wiemy, kogo przedstawiają, dlaczego postaci są ukazane w taki sposób i co wreszcie znaczą ich atrybuty (z łac. attributum - istotna cecha, właściwość, określony przedmiot o charakterze symbolicznym, ściśle związany z przedstawianą osobą).
Z drugiej zaś strony „Kościół od swoich początków wskazuje wszystkim wiernym na świętych jako na wzór, do którego należy przylgnąć, by naśladować Chrystusa, jako na szczególny sposób wyrażania poprzez różne osoby jedynego doskonałego posłuszeństwa Ojcu, tak jak okazał je Chrystus” (wstęp).
Z tych powodów album stanowi bezcenną pomoc w tej dziedzinie. Obszerny, pogłębiony teologicznie wstęp, nawiązujący do orędowników, świętych i ich ikonografii został ubogacony kilkuset reprodukcjami i rycinami omawianych sylwetek. Fotografie obrazów i rzeźb pochodzą niejednokrotnie z najbardziej znanych kościołów czy też zbiorów sztuki światowej. Album zamyka przejrzysty słownik przedstawionych świętych wraz z ich ikonografią i indeksem atrybutów.
Pozycja ta jawi się zatem jako cenny wkład w artystyczną edukację, a jednocześnie wypełnia lukę w tej dziedzinie na rynku wydawniczym. Ukazała się także w jak najbardziej odpowiednim czasie. Wejście Polski do Unii Europejskiej i możliwość swobodnego podróżowania zapewne sprawi, że będziemy mogli być w wielu miastach, muzeach i kościołach - również tych przedstawionych w książce. Lektura albumu może zatem stać się swoistym przewodnikiem w poznawaniu i głębszym zrozumieniu jakże bogatej sztuki chrześcijańskiej.

Fernando i Gioia Lanzi, Jak rozpoznać świętych i patronów w sztuce i w wyobrażeniach ludowych, Kielce 2004, wyd. Jedność

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę Kowalską 30 kwietnia 2000 roku.

Więcej ...

Papież do Polaków: módlcie się o pokój

2024-05-01 10:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

„Módlcie się za Kościół i Ojczyznę, o pokój na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie” - zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Dzieci przywitały Obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji, 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali Obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst