W poniedziałkowe południe, 22 maja, podczas Mszy św. nastąpiło uroczyste wprowadzenie relikwii tej Świętej do świątyni. Uroczystości przewodniczył ks. Robert Kristman, proboszcz Katedry.
- Jesienią ubiegłego roku odbyliśmy parafialną pielgrzymkę do Włoch, podczas której odwiedziliśmy Casci, miejscowość związaną z kultem św. Rity. To wyjątkowa Święta, której kult jest bardzo żywy, nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie. Odwiedzając to miejsce poczyniliśmy starania, aby również i u nas kult tej Świętej się rozwinął. I się udało. Dzisiaj uroczyście wprowadzamy relikwie do naszej świątyni. Relikwie św. Rity, będą obecne w Katedrze przez cały czas. Planujemy też, każdego 22 dnia miesiąca wprowadzić nabożeństwo do tej Świętej. Będziemy też błogosławić róże – mówi ks. Kristman. - Ona przylgnęła do Jezusa całkowicie. To, co dla wielu było przekleństwem dla niej było perłą. To, co dla nas czasami może być przekleństwem, może być perłą. O to niech się św. Rita dla nas modli – dodaje ks. Robert.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
We wspólnej modlitwie więzło udział wielu parafian, większość z nich przyniosła ze sobą róże, które na koniec Eucharystii zostały poświęcone.
Relikwie św. Rity, które dotarły do Legnicy to fragment habitu Świętej. Jej ciało, bowiem mimo upływu 560 lat od momentu śmierci, pozostaje w nienaruszonym stanie. W ikonografii przedstawiana, jako sprawczyni cudów pokoju. Święta Rita jest też opisywana, jako mistyczka. W czasie życia zakonnego otrzymała jeden stygmat cierpienia Jezusa – otwartą ranę na czole po cierniu z korony.
Rita z Casci zmarła 22 maja w 1457 roku w opinii świętości. W tym dniu w wielu kościołach na świecie uroczyście obchodzi się jej wspomnienie. Przynoszone są właśnie róże, które związane są z historią jej życia. Jak podają legendy w środku zimy, kilka miesięcy przed śmiercią Rita poprosiła jedną z sióstr, żeby przyniosła jej z ogrodu kwiat róży. I ta znalazła wśród śniegu piękną czerwoną różę. Kult św. Rity jest bogaty w przesłania i symbole m.in. kolec z korony cierniowej symbolizuje życie ludzkie pełne cierpienia, zaś kwitnąca róża jest symbolem nadziei na przezwyciężenie trudności.