Reklama

Orędzie Metropolity Gdańskiego na Wielkanoc Roku 2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zmartwychwstał Pan prawdziwie. Alleluja.

Drodzy Siostry i Bracia!

1. Te słowa, które w poranek wielkanocny powtarzali rozradowani Apostołowie są streszczeniem i podsumowaniem całego Chrystusowego Orędzia. Zmartwychwstanie Chrystusa i nasze w nim uczestnictwo jest podstawą naszej wiary i źródłem naszej nadziei. Powiem więcej: jest to zrealizowanie tęsknot natury ludzkiej, którą Bóg powołał do życia. Ten, który jest samym istnieniem stworzył nas bowiem na swój obraz i podobieństwo. Najmocniej to wyraził Chrystus, gdy powiedział: "Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Jeśli kto we Mnie wierzy, choćby i umarł żyć będzie" (J 11, 25).
Święty Paweł w swym Liście do Koryntian napisał: "Jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie zmartwychwstał. A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara" (1 Kor 15, 13-14). Dotykamy więc w te Wielkanocne święta istoty chrześcijaństwa, ale także istoty człowieczeństwa.

2. Życie ludzkie jest niewątpliwie największym darem, jaki otrzymuje człowiek od Stwórcy. Sam proces rozwijania się życia ludzkiego naukowcy nazywają największym cudem. Człowiek, z jego mądrością, z jego wolnością, z jego zakorzenieniem w Bogu, z jego twórczym działaniem jest systematycznym odsłanianiem tajemnicy i wielkości Boga w dziele stworzenia człowieka. Zaistnienie konkretnego człowieka - to początek jego wieczności, zakotwiczonej w Bogu i Jego szczęściu. "Czy temu nie przeczą dzieje"? - pyta Jan Paweł II. "Choćby nasz wiek dwudziesty! I nie tylko dwudziesty! A jednak żaden wiek nie może przysłonić prawdy o obrazie i podobieństwie" (Tryptyk Rzymski, s.19).

3. Te radosne stwierdzenia, dotyczące człowieka spotykają się jednak z realizmem jego ziemskiego bytowania. Zło, cierpienie i wreszcie śmierć wydają się być zaprzeczeniem tego entuzjazmu, dotyczącego życia. Tak! Trudno tego nie dostrzegać. Ale tu właśnie jawi się chrześcijaństwo z jego tajemnicą Wcielonego Boga Jezusa Chrystusa, z jego proklamacją Dobrej Nowiny o Bogu i Człowieku, czyli z Ewangelią, a także z Męką, Śmiercią i właśnie z Zmartwychwstaniem naszego Pana. Poszczególnych prawd wiary chrześcijańskiej nie można od siebie oddzielać. Boże Narodzenie, Wielki Piątek, Wielkanoc, Zesłanie Ducha Świętego - to ta sama prawda o Bożej miłości. Historia Kościoła i obecny w nim Chrystus - to ta sama rzeczywistość miłości Boga. W tych samych wymiarach widzimy rolę św. Piotra i jego następcy. Jan Paweł II i w tę Wielkanoc, jak w każdym roku, wygłasza Orędzie skierowane do Miasta i Świata i przypomina fundamentalne prawdy naszej wiary, wskazując na Boga i Jego prawo miłości, jako podstawę ładu w świecie.

4. Wśród tych wartości, które podejmuje każde święto chrześcijańskie jest pokój. Zmartwychwstały Pan odzywa się do zalęknionych apostołów: "Pokój Wam" (J 20, 21). Nie da się żyć bez pokoju opartego na prawdzie, miłości, sprawiedliwości i wolności. Tak pisał w swej encyklice przed czterdziestu laty Jan XXIII. To samo powtarza Jan Paweł II. Czy ludzkość po którymś już doświadczeniu wojny, zrozumie tę prawdę? Ten mały świat, na którym mieszka jednak sześć miliardów ludzi musi zrozumieć, że trzeba wcześnie dostrzegać i usuwać, na drodze mądrego dialogu i solidarnego porozumienia, zarzewia wojny, by ludzkość mogła żyć w pokoju. O tę dobrą wolę modlimy się szczególnie w Wielkanocne Święta Roku 2003, gdy ludzkość doświadcza nowej tragedii zbrojnego konfliktu.

5. SIOSTRY I BRACIA! Od dwóch lat przeżywamy w Kościele Gdańskim Nawiedzenie Chrystusa w Jego Cudownym Obrazie Jezusa Miłosiernego. Odkrywamy na nowo bezmiar Miłosierdzia Bożego. Poszczególne parafie przeżywają misje święte, a wierni, wpatrując się w ten niezwykły Obraz, który polecił namalować sam Chrystus, wracają na drogę wierności chrześcijańskim zasadom życia. Zdobywamy nową wyobraźnię miłosierdzia - jak mówi Jan Paweł II - uwrażliwiając się na autentyczne potrzeby bliźnich. W Wielki Piątek rozpoczęła się Nowenna do Miłosierdzia Bożego, która zakończy się w ustanowione przez Ojca Świętego Święto Miłosierdzia, czyli w drugą Niedzielę Wielkanocną, która będzie też dniem Odpustu Świętego Wojciecha. Święta Wielkanocne to szczególny czas Bożego Miłosierdzia. Zmartwychwstały Pan przekazał Apostołom władzę odpuszczania grzechów, gdy powiedział w czasie pierwszego z nimi po Zmartwychwstaniu spotkania: "Pokój Wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam... Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" (J. 20, 21-23).

DRODZY SIOSTRY I BRACIA! W to radosne Święto Zmartwychwstania, gdy naszą myślą dotknęliśmy wielkości i słabości człowieka, odkupionego przez Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa pragnę przywołać słowa Jana Pawła II wypowiedziane przed rokiem na Krakowskich Błoniach: "Z całą mocą proszę wszystkich Synów i Córki Kościoła, a także wszystkich ludzi dobrej woli, aby "sprawa człowieka" nie była nigdy, przenigdy odłączona od miłości. Pomóżcie współczesnemu człowiekowi zaznawać miłosiernej miłości Boga. Niech w jej blasku i cieple ocala swoje człowieczeństwo" (18 sierpnia 2002). Te papieskie słowa niech będą również, wzajemnie i dla nas najlepszymi życzeniami wielkanocnymi. Radosnych Świąt! Wesołego Alleluja.

Z serca Wam błogosławię Wasz Arcybiskup Ks. Tadeusz Gocłowski

Gdańsk - Wielkanoc 2003.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

Więcej ...

Kard. Müller: samobójstwo dla chrześcijan nie jest opcją

2024-05-21 14:30
Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Karol Porwich/Niedziela

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Samounicestwienie przez samobójstwo, narkotyki i alkohol lub powiedzenie «nie» naszej męskiej lub kobiecej seksualności nie są opcjami dla chrześcijan - stwierdził na zakończenie tradycyjnej pielgrzymki do Chartres były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Przewodniczył on w Poniedziałek Wielkanocny w tym sanktuarium Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z udziałem 18 tys. wiernych. Wśród młodych, którzy przybyli w poniedziałek do katedry w Chartres, było także 1500 zagranicznych pielgrzymów, głównie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ale także z USA i wielu innych krajów. Trzydniowa pielgrzymka, odbywająca się od 1983 roku przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę pątników.

Więcej ...

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37
Bł. Gwidon z Montpellier

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj