Reklama

Maryja w Eucharystii

Nikt z nas nie może być obojętny na Chrystusa obecnego w Eucharystii. To bowiem moc z Niego płynąca uzdalnia nas do ustawicznego wzrastania w łasce Boga i budowania Kościoła. Jak mamy jednak odpowiedzieć na to wezwanie, by karmić się Jego Ciałem? W jaki sposób można uczcić Najświętszy Sakrament? Tego uczy nas Maryja - Niewiasta Eucharystii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystia źródłem życia Kościoła

Bóg pragnie zbawienia każdego człowieka. Wola zbawcza Boga została ofiarowana i spełniona w tajemnicy wcielenia, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Syn Boży z nakazu Ojca i w mocy Ducha Świętego ma przynieść objawienie i życie Boże całej ludzkości i całemu światu (por. Dominus Jesus, 14, 15).
Kościół pierwszy korzysta z darów zbawienia, który Chrystus nabył krwią swoją i uczynił go swym narzędziem w dziele powszechnego zbawienia. Kościół żyje dzięki Chrystusowi Eucharystycznemu, Nim się karmi i z niego czerpie światło (por. Ecclesia de Eucharistia, 7). Eucharystia prowadzi wiernych do zjednoczenia z Chrystusem. Dzięki niej człowiek wchodzi w Jego miłość - miłość Tego, który przyszedł „by rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno”. Jest ona najważniejszym środkiem uświęcenia człowieka.

W szkole Maryi

Jak temu powołaniu sprostać? Wzorem jest Papież Jan Paweł II. Zapiszmy się do szkoły Maryi „by czytać Chrystusa, by wnikać w Jego tajemnice, by rozumieć Jego posłanie” (Rosarium Virginis Mariae, 14).
„Maryja wyraziła swoją wiarę eucharystyczną jeszcze zanim Eucharystia została ustanowiona, przez sam fakt ofiarowania swojego dziewiczego łona, aby mogło się dokonać Wcielenie Syna Bożego” (EE 55). W Niej pierwszej aktualizuje się to, co realizuje się sakramentalnie w każdym człowieku wierzącym, który przyjmuje Ciało i Krew Pańską. Stała się Ona również pierwszym tabernakulum w historii, w którym Syn Boży pozwala się adorować Elżbiecie i jej synowi.

Różne postawy wiary Maryi

„Maryja uczy postawy zachwytu, adoracji, kontemplacji Jezusa. Wymiar ofiarny Eucharystii realizowała, kiedy zaniosła Dziecię Jezus do świątyni w Jerozolimie, aby Je przedstawić Bogu i usłyszała zapowiedź Symeona, że to Dziecko będzie znakiem sprzeciwu” (EE 56). Pod krzyżem Maryja towarzyszy przez wiarę w tajemnicy wyniszczenia. Potem zaś, przyjmując Eucharystię, niejako ponownie przeżywała to, czego osobiście doświadczyła pod krzyżem. Maryja uczy nas więc postawy ofiary.
„W pamiątce Kalwarii Chrystus Matce powierza umiłowanego ucznia, a w nim powierza każdego z nas: »Oto syn Twój!«. Podobnie mówi do każdego z nas: »Oto Matka twoja!«. Przeżywanie w Eucharystii pamiątki śmierci Chrystusa zakłada także przyjmowanie tego daru” (EE 57). Maryja jest darem Jezusa ukrzyżowanego. Uczestnicząc w Eucharystii, otrzymujemy dar - Matkę Jezusa, która uczy nas, jak przyjmować Eucharystię.
Ceńmy sobie dar Eucharystii, w której możemy z łatwością uczestniczyć. Tak wielu ludzi czeka na ten dar miesiącami, a nawet latami. Niech więc Eucharystia poprzez macierzyńskie wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny będzie dla katolików sercem i duszą pośród różnych spraw dnia codziennego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niech Święty Piotr daje nam siłę w codziennym wyznawaniu Jezusa jako Mesjasza

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 16, 13-19.

Więcej ...

Ukraina/ Zełenski: szczegółowy plan zakończenia wojny będzie gotowy jeszcze w tym roku

2024-06-28 18:34
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawia podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydent Słowenii

PAP/SERGEY DOLZHENKO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawia podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydent Słowenii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział w piątek, że jasny i szczegółowy plan zakończenia wojny z Rosją opierający się na punktach ogłoszonej przez niego tzw. formuły pokoju zostanie opracowany i przedstawiony jeszcze w tym roku.

Więcej ...

Instrukcja obsługi polityki

2024-06-29 07:03
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Polityka rządzi się swoimi prawami. Dwa z nich są fundamentalne: po pierwsze, konieczne jest posiadanie jasno wytyczonych celów, które pozwalają na skuteczne działania; po drugie, niezbędne jest klarowne komunikowanie tych celów wyborcom, aby przekonać ich do poparcia. Te dwie zasady są ze sobą nierozerwalnie związane, ponieważ bez poparcia obywateli polityk nie ma narzędzi do realizacji swoich założeń. W teorii cele deklarowane i realizowane powinny być zbieżne, co jest uczciwe wobec wyborców, którzy głosując na jabłka, oczekują jabłek, a nie gruszek. Niestety, w praktyce nie zawsze jest tak idealnie. Oprócz problemu niespełnionych obietnic, mamy do czynienia z wyborczymi oszustwami, kiedy polityk obiecuje jedno, a realizuje coś przeciwnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Kościół

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024