Reklama

Nieszawa - Brześć Kujawski

Uroczystości Stanisławowskie na Kujawach

„To były dwa niezwykłe dni i z pewnością na trwałe zapiszą się w pamięci wszystkich uczestników” - tak podsumował uroczystości ku czci św. Stanisława biskupa i męczennika, w związku z 750-leciem jego kanonizacji, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie, ks. kan. Wojciech Sowa. Uroczystości rozpoczęły się 8 maja br. w Nieszawie, zakończyły następnego dnia w Brześciu Kujawskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Impulsem do zainicjowania całego przedsięwzięcia był udział ks. kan. Wojciecha Sowy w sympozjum opolskim, zatytułowanym Kult św. Stanisława na Śląsku. Słuchając kolejnych referatów pomyślał on wówczas, że również diecezja włocławska ma kilka takich miejsc, które „zrodziły się” jako naturalny oddźwięk na wydarzenia 1253 r.
Sympozjum naukowe połączone z odpustem, 8-9 maja br. w parafii nieszawskiej i brzeskiej, były nawiązaniem do dziękczynnych uroczystości pokanonizacyjnych, zorganizowanych w Krakowie w 1254 roku. Jednym z ich uczestników był książę kujawski Kazimierz, syn Konrada Mazowieckiego a ojciec Władysława Łokietka. Jako jeden z dostojnych gości, otrzymał relikwie męczennika, którymi obdarował m.in. kościoły: w Brześciu Kujawskim i w Przypuście koło Nieszawy.
Przypust w XIII wieku był znaczącym, tętniącym życiem grodem. 8 maja br. stał się celem uroczystej procesji z relikwiami Patrona Polski, która wyruszyła z nieszawskiego kościoła parafialnego, miejsca sprawowania Liturgii odpustowej oraz sympozjum.
Po przekroczeniu z relikwiarzem progu małego, drewnianego kościoła w Przypuście, odśpiewano Gaude Mater Polonia.
Ksiądz Proboszcz podsumowując uroczystości podkreślił, iż dzięki św. Stanisławowi i księciu Kazimierzowi doszło do zaprzyjaźnienia się dwóch parafii, które nawet nie są w jednym dekanacie.
Wymiaru wręcz symbolicznego nabrało wspólne niesienie relikwii, podczas pierwszego etapu uroczystości, przez burmistrzów Nieszawy i Brześcia Kujawskiego - Andrzeja Nawrockiego i Wojciecha Zawidzkiego.
W organizację uroczystości związanych z 750-leciem kanonizacji patrona Ojczyzny włączyli się: Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kuria Diecezjalna we Włocławku, parafie: św. Stanisława BM w Brześciu Kujawskim i św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie. Ponadto: Urzędy Miasta i Gminy w Brześciu Kujawskim, Nieszawie i Wagańcu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, a także, co należy podkreślić, szkoły wymienionych miast i gmin.
Pogoda podczas procesji z relikwiami Świętego, mimo obaw, dopisała. Ks. kan. Wojciech Sowa pragnie wyrazić serdeczne słowa podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

Wśród rozległych lasów rejonu konińskiego, nad Jeziorem Licheńskim, na malowniczym wzgórzu, znajduje się sanktuarium, w którym nad każdą ludzką troską i niedolą pochyla się z miłością Bolesna Królowa Polski.

Więcej ...

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Wierni podczas procesji w dniu

Marek Kuś

Wierni podczas procesji w dniu "Cudu Lubelskiego"

Dziś 3 lipca obchodzone jest po raz drugi Święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej, ustanowione decyzją Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a obchodzone w rocznicę „cudu lubelskiego”, który miał miejsce w 1949 r.

Więcej ...

Przed 90 laty zmarła Maria Skłodowska-Curie

2024-07-03 07:05
Maria Skłodowska-Curie z córką Ireną w polowej pracowni radiologicznej, 1915 r.

Licencja PD, Wikimedia Commons

Maria Skłodowska-Curie z córką Ireną w polowej pracowni radiologicznej, 1915 r.

Przed 90 laty 4 lipca 1934 r. w wieku zaledwie 67 lat z powodu anemii złośliwej zmarła Maria Skłodowska-Curie, jedyna kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla dwukrotnie. Jej życie - jak napisała we wspomnieniach - nie było łatwe.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...