Reklama

Polska

Franciszkanin wyróżniony tytułem Człowieka Roku Polskiej Ekologii

Wręczenie nagrody oraz tytułu Człowieka Roku Polskiej Ekologii dla o. Stanisława Jaromiego odbyło się 31 maja 2017 w Warszawie podczas inauguracji centralnych obchodów Światowego Dnia Ziemi w Polsce. Jest docenieniem jego pracy w REFA, przybliżania eko-orędzia Papieża Franciszka polskiemu społeczeństwu, zwłaszcza promocji encykliki Laudato si’.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O wynikach konkursu zadecydowała niezależna kapituła w której uczestniczyli m. in.: Piotr Gliński, Anna Kalinowska, Wojciech Gąsienica-Byrcyn, Mira Stanisławska-Meysztowicz, Andrzej Kassenberg, Ewa Smuk-Stratenwerth, Grzegorz Wiśniewski, Krzysztof Smolnicki, Bohdan Szymański i Andrzej Guła. Ich decyzję w sali Biblioteki Narodowej w Warszawie ogłosiła Grażyna Hodun z Fundacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej a wręczyli ją obecni na sali przedstawiciele kapituły. Wcześniej laudację na cześć tegorocznego laureata wygłosiła Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego, ubiegłorocznego laureata nagrody.

O. Stanisław dziękując kapitule i wszystkim obecnym gościom zaprezentował publikacje REFA dotyczące Laudato si’ a jako swe przesłanie zacytował początek piątego rozdz. eko-encykliki, gdzie Franciszek pisze: „Próbowałem rozważyć aktualną sytuację ludzkości, obserwując zarówno deformacje w świecie, w którym żyjemy, jak i głęboko ludzkie przyczyny degradacji środowiska. Choć ta refleksja sama w sobie już wskazuje na konieczność zmiany kursu i sugeruje pewne działania, to obecnie spróbujemy nakreślić główne drogi dialogu, które pomogą nam uciec ze spirali autodestrukcji, w jakiej się pogrążamy.” (LS 163) I zachęcił do wejścia w owe „drogi dialogu” dla dobra wspólnego i polskiej przyrody. 

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konkurs na Człowieka Roku Polskiej Ekologii to według organizatorów poszukiwanie autorytetu w dziedzinie ochrony środowiska zgłaszanego przez pozarządowe organizacje ekologiczne, instytucje oraz osoby prywatne, bo „Człowiek Roku 2016 to osoba, która w sposób ponadprzeciętny zasłużyła się w roku 2016 dla ochrony środowiska, nie bacząc na trud prac podjętych dla dobra wspólnego”. Konkurs ma służyć popularyzacji osób i działań szczególnie ważnych dla środowiska przyrodniczego w Polsce oraz prezentacji autorytetów w tej dziedzinie.

Oto krótki biogram laureata nagrody:

Reklama

Stanisław Jaromi OFMConv, absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, promotorem jego magisterium z ochrony środowiska na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym KUL był prof. Stefan Kozłowski a promotorem doktoratu nauk humanistycznych w zakresie filozofii przyrody i nauk przyrodniczych na Wydziale Filozofii KUL był abp prof. Józef Życiński. Od lat zaangażowany w edukację ekologiczną, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA i szef portalu www.swietostworzenia.pl, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował w Czechach oraz w międzynarodowych centrach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie; obecnie mieszka we franciszkańskim klasztorze w Radomsku.

Wydał m.in. Eco-book o Eko-Bogu (Kraków 2010) i ebook Ekologia (Wyd. Znak, Kraków 2016) razem z W. Hryniewiczem i J. Weinerem. Od prawie 30 lat popularyzuje ekologiczne przesłanie nauki społecznej Kościoła i franciszkańskie inspiracje w ekologii. W ostatnich miesiącach zaangażowany w promocję idei eko-encykliki Papieża Franciszka. Autor kilkunastu tekstów nt. różnych jej aspektów. Jest pomysłodawcą i współredaktorem wieloautorskiej monografii pt. Kościół i nauka w obliczu ekologicznych wyzwań. Źródła, inspiracje i konteksty encykliki Laudato si’ (WAM, Kraków 2016) oraz popularnej książeczki W trosce o nasz wspólny dom. Przewodnik po encyklice Laudato si’ Ojca Świętego Franciszka (Kraków – Warszawa 2016). Od 2010 prowadzi swój blog https:// ekai.pl/bio/ekoblog/

Z ostatnich publikacji o. Jaromiego polecamy wywiad z nim opublikowany w tygodniku „Niedziela” nr 23 z 4.06.2017 (http:// niedziela.pl/artykul/131189/nd/Byc-dobrym-opiekunem-Bozych-darow) oraz jego tekst w miesięczniku „W drodze” nr 5/2017 (http:// www.miesiecznik.wdrodze.pl/?mod=archiwumtekst&id=16298#.WTAiidykLIV)

Podziel się:

Oceń:

2017-06-01 21:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskup Ignacy Dec – laureatem nagrody „Anioły Hospicjum 2015”

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Laureatem trzeciej edycji „Anioły Hospicjum 2015”, został biskup świdnicki Ignacy Dec. Uroczystość wręczenia statuetki odbędzie się 21 października w Zamku Książ w sali Maksymiliana.

Więcej ...

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie, jedyne w Polsce zatwierdzone przez Kościół

2024-06-27 07:09
Matka Boża Gietrzwałdzka

TZ

Matka Boża Gietrzwałdzka

Wieczorem 27 czerwca 1877 roku rozpoczęły się trwające do 16 września tego roku objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Są to jedyne w Polsce objawienia, które uznał Kościół katolicki.

Więcej ...

Kościoły zaniepokojone planami ministerstwa odnośnie do lekcji religii

2024-06-28 19:01

Karol Porwich/Niedziela

Zapowiedzi minister edukacji narodowej o ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny tygodniowo wzbudziły sprzeciw i zaniepokojenie Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Podobnie jak zamiar organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach w grupach międzyklasowych oraz niewliczanie oceny z lekcji religii do średniej ocen na świadectwie. “Poza wartością katechetyczną związaną z wiarą podkreślamy, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły” - zwraca uwagę bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024