Reklama

Polska

W niedzielę jubileuszowe obchody X Święta Dziękczynienia

Archiwum COB

W najbliższa niedzielę, 4 czerwca odbędą się uroczystości jubileuszowego X Święta Dziękczynienia, obchodzonego w tym roku pod hasłem „Dziękujemy za chleb". Uczestnicy święta zebrani w Świątyni Opatrzności Bożej i na Polach Wilanowskich dziękować będą za życie i posługę św. Brata Alberta oraz wszystkie dzieła charytatywne i tworzących je ludzi. Punktem centralnym uroczystości będzie Msza św., pod przewodnictwem kard. Francesco Montenegro z archidiecezji Agrigento we Włoszech.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie Święto Dziękczynienia rozpocznie o godz. 8.00 procesja dziękczynna, która wyruszy z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i wraz z relikwiami św. Brata Alberta przejdzie do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

W sposób szczególny do udziału w procesji zaproszone są środowiska podejmujące na co dzień dzieła miłosierdzia oraz wierni z parafii, ulicami których przejdzie orszak procesyjny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O godz. 11.00 przed kościołem św. Antoniego Marii Zaccarii (ul. Jana III Sobieskiego 15) zostanie uformowana uroczysta procesja z udziałem Episkopatu Polski, kapituł i zaproszonych gości.

Przed kościołem w pochodzie liturgicznym ustawią się bezpośrednio za krzyżem procesyjnym: sztandary, osoby konsekrowane, orkiestra, relikwie św. Brata Alberta i wierni.

Podczas X Święta Dziękczynienia wierni będą wyrażać dziękczynienie Bogu za życie i posługę św. Brata Alberta Chmielowskiego, który dla najbiedniejszych stał się prawdziwym chlebem, a także za wszystkie dzieła charytatywne oraz ludzi włączających się w posługę potrzebującym.

Reklama

- Chcemy tym Świętem Dziękczynienia postawić pytania o to, co by zrobił dziś brat Albert, gdyby stanął wobec współczesnych wyzwań: biedy, wojen, nierówności, uchodźców, prześladowań religijnych i ze względu na poglądy – mówił podczas konferencji prasowej, prezentującej szczegółowy program obchodów, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Głównym punktem święta będzie Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej sprawowana o godz. 12.00 z udziałem Episkopatu Polski. Eucharystii przewodniczyć będzie i wygłosi homilię kard. Francesco Montenegro, arcybiskup archidiecezji Agrigento, na terenie której leży Lampedusa - wyspa będąca miejscem przybywania łodzi i tratw z uchodźcami z Afryki i Bliskiego Wschodu.

W części popołudniowej święta tradycyjnie nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych. O 14.00 zostanie otwarte Miasteczko dla Dzieci, Panteon Wielkich Polaków oraz Ruchomy Teatr XXI wieku dla Dzieci. W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie można natomiast zapoznać się m.in. z aktualnym stanem prac na terenie sanktuarium.

W tym roku Miasteczko dla Dzieci przy Świątyni Opatrzności Bożej, zaprasza do udziału w grze rodzinnej „Bez Chleba nie ma Nieba” oraz odwiedzenia Przystanku „Dziękujemy”. Będzie tu można prześledzić cały proces powstawania chleba, począwszy od zasiewu, a także wziąć udział w degustacji pieczywa i otrzymać pamiątkową porcję zakwasu chlebowego.

Reklama

Na uczestników wspólnego świętowania czekać będzie także festiwal „Moc Dobra”, którego dyrektorem artystycznym i jednym z gości jest muzyk Darek „Maleo” Malejonek. Festiwal rozpocznie się o godz. 15.00 tradycyjnym wypuszczeniem do nieba baloników z napisem „Dziękuję”. Podczas koncertu po raz kolejny zostanie przyznana nagroda za całokształt działalności muzycznej, którą tym razem otrzyma Janusz Yanina Iwański, muzyk i współprowadzący programu „Muzyczne Dary”. Zapowiedział, że dla zespołów Golec uOrkiestra i Maleo Reggae Rockers udział w tegorocznym festiwalu wpisze się w obchody 20-lecia działalności muzycznej. Zespoły wykonają wspólnie utwór z płyty „Nieśmiertelni”, z której całkowity dochód przeznaczony jest na pomoc dzieciom w Aleppo.

W ramach festiwalu wystąpią: Promyczki Dobra, Dzieci Brody, Maleo Reggae Rockers, Golec uOrkiestra, Wyrwani z Niewoli, Janusz Yanina Iwański, 40 i 30 na 70 oraz Mocni w Duchu. Muzyczny festiwal zakończy się wspólną modlitwą o godz. 21h37.

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Odwołuje się bezpośrednio do historycznych tradycji, jest bowiem kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792). W czasie obrad sejmu postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów.

Prace nad rzecz budowy Świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą budowy Świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp. Obecnie budowana jest jako wotum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II.

W budowli powstającej na polach wilanowskich w Warszawie na trzech kondygnacjach ma mieścić się Panteon Wielkich Polaków, Świątynia Opatrzności Bożej oraz muzeum papieża Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Tysiąclecia. Budowa świątyni finansowana jest ze zbiórek pieniędzy prowadzonych w kościołach archidiecezji warszawskiej i diecezji sąsiadujących, z dotacji oraz z wpłat od darczyńców.

Podziel się:

Oceń:

2017-06-02 12:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin do Polaków: Jan Paweł II patronem waszej wolności

Artur Stelmasiak

Jan Paweł II mógłby zostać nazwany „patronem waszej wolności” – stwierdził kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, który przed Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie przewodniczy dziś ogólnopolskiemu dziękczynieniu za kanonizację Papieża Polaka i 25 lat odzyskanej przez Polskę wolności.

Więcej ...

Syn Człowieczy przychodzi po tych, którzy do Niego należą

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 13, 24-32.

Więcej ...

Policjanci z Częstochowy chronią lobby LGBT?

2024-11-17 21:40

Fundacja Życie i Rodzina

Komenda Miejska Policji w Częstochowie przoduje w liczbie spraw zakładanych proliferom za obronę życia i rodziny - informuje Fundacja Życie i Rodzina.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

Skargi do KRRiT na materiał TVN24 uderzający w ojca...

Wiadomości

Skargi do KRRiT na materiał TVN24 uderzający w ojca...

Wiadomości

"Fakty" TVN wyraziły nadzieję, że będzie się zabijać...

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...